Ankara’ya Yakın Denize Girilecek Yerler

Ankara’ya Yakın Denize Girilecek Yerler yazımızda Ankara’da yaşayıp da deniz hasretini gidermek isteyenler için en kısa mesafedeki yerleri sizler için derledik.

Şimdiye Kadar Genelde Karadeniz’e Gidilirdi…

Ankara’dan öncelikle günübirlik denize gidebileceğiniz mesafede bir yer bulunmuyor. Evet, Karadeniz kıyıları 3-3,5 saat civarında ama aynı gün gitmek gelmek çok yorucu olacaktır. En azından 1 gece konaklamak daha iyi bir seçim olacaktır.

Bu yazımızda Ankara’nın kuzeyindeki yani Karadeniz’deki plajlardan ve Ankara’nın güneyindeki yani Akdeniz’deki plajlardan bahsedeceğiz.

Ankara – Niğde Otobanı Alternatifi ile Ver Elini Akdeniz!

Ankara’dan Akdeniz Artık Daha Yakın Ankara’da yaşayanlar genelde Karadeniz kıyılarında denize girmeye alışkın çünkü en kısa mesafe oradaki plajlara doğru. Ancak 2020 yılından itibaren yeni Ankara – Niğde otobanı ile acaba arabaya atlasak kaç saatte Mersin’de oluruz acaba dedik ve yollara düştük!

Ankara’dan yola çıkıp bu yeni otobanı kullanırsanız 4,5 saatte denizdesiniz desek? Evet doğru okudunuz.
Ankara – Mersin arası bu yeni otoban ile 4,5 saat sürüyor. Karadeniz’deki tatil yerlerine 3-3,5 saatte gitmek yerine 1 saat daha fazla yol gidip kendinizi Akdeniz’in sıcak sularına atmayı tercih edebilirsiniz.

Mersin’de Denize Girilecek Yerler

Peki Mersin’de nerelerde denize girilir? Ankara’ya Yakın Denize Girilecek Yerler yazısı altında bir gün Mersin’den bahsedeceğimiz hiç aklımıza gelmezdi…

Merkezde ve Merkeze Yakın Olanlar

Ankara’dan geleceğiniz için daha az yol gidip ulaşabilecekleriniz ile başlamak istedik.

Soli Sahili

Mersin şehir merkezinde yer alıyor. Ankara’dan gelenler için en kısa mesafedeki plajlardan biri burası. Diğerlerine göre suyu ve kumsalı daha iyi olduğu için merkezde direkt burayı tavsiye ediyoruz.

Şehir merkezine en yakın kum plaj olup, şezlong ve şemsiye de bulunuyor. Fiyat ise kişi başı 30 TL. Girişte ilk 5 metrede taşlık yoğun olduğu için deniz ayakkabısı giymenizi tavsiye ederiz.

Google Maps konumu için tıklayın.

Sıcak kumlardan güzel suya…

Arpaçbahşiş Halk Plajı

Yazlıkların yoğun olduğu bir plaj burası. Tabii haliyle turistler de gelince kalabalık oluyor. Şemsiye, şezlong, duş, tuvalet ve kafe mevcut. Yüksek beklenti İle gelmezseniz beğenirsiniz ancak çok daha iyileri de var.

Google Maps konumu için tıklayın.

Sultanköy Halk Plajı

Mersin’de en sevdiğimiz plajlardan birisi burası oldu. Öncelikle manzarası güzel. Belediye pek güzel ilgilenmiş. Bu nedenle bakımlı ve temiz.

Deniz çok sığ olduğu için çocuklu ailelerin direkt burayı tercih etmesini öneririz. Tertemiz suyu ile biz buraya bayıldık. Şemsiye ve şezlong toplamda 30 TL. Duş ve tuvalet mevcut ve ücretsiz.

Google Maps konumu için tıklayın.

Bu koy Ege’deki koyları hatırlattı bize.

Susanoğlu Halk Plajı

Mersin’deki diğer favorimiz burası. Oldukça uzun ve geniş. Deniz genelde öğlen saatlerine kadar dalgasız ve çarşaf gibi. Su sıcaklığı ideal.

Ayrıca buranın bir özelliği de çadır kurmaya ve kamp yapmaya uygun olması. Duş ve tuvalet mevcut ancak ücretli. Fiyat 10 TL.

Deniz son derece sığ olduğu için çocuklu ailelere burası da çok uygun. Yaklaşık 50 metre deniz derinleşmiyor.

Google Maps konumu için tıklayın.

Sahilin çok uzun olması tenha yer bulmayı da kolaylaştırıyor.

Silifke Tarafı

Şimdi merkezden biraz uzaklaşıyoruz. Ancak özellikle kamp yapma amacınız varsa bu kısım size hitap ediyor.

Yanışlı Plajı ve Yanışlı Sahil Mağarası

Bu iki yer Anamur’a da, Silifke’ye de aynı uzaklıkta kalıyor. Ayrıca ikisine de pek yakın sayılmaz. Ancak plaj ve özellikle mağara o kadar güzel ki, gittiğiniz yola gerçekten de değiyor.

Kişiye özel plaj adeta.

Özellikle mağaranın minik kumsalında denize girmek ya da kamp yapmak ayrı bir keyif…

Renkler için saygı duruşu.

Yapraklı Koy Plajı

Bizce Mersin’deki en güzel koy açık ara burası!Çünkü adeta İtalya Positano ve Amalfi’deki koyları andırıyor. Ayrıca tam bir doğal güzellik ve bakımlı da.

Daracık bir koy ve mavinin onlarca tonunu düşünün. Genelde de pek dalga olmadığını hayal edin. Sığ bir girişi var ve çocuklu ailelere de uygun. Ayrıca etrafta işletmeler de mevcut. Ve Ankara’ya Yakın Denize Girilecek Yerler yazımızın en iyi yerlerinden diyebiliriz.

Renkler!

Taşucu Plajı

Silifke tarafına geldik artık. Bu nedenle az yol gelmedik, bir de oraya mı devam edeceğiz derseniz haklısınız.

Sığ bir plaj burası da. Deniz suyu ılık. Ancak merkeze 1 saat yaklaşık.

Google Maps konumu için tıklayın.

Barbaros Koyu

Sıra geldi macera sevenler için güzel bir yere. Özellikle kamp yapmak için yer arıyorsanız Mersin’de direkt buraya gelin.

Tuvalet ve elektrik bulunmuyor. Herhangi bir tesis bulunmuyor. Bu nedenle tüm market alışverişinizi yapıp öyle gidin. Deniz ise taşlık ve hızlı derinleşiyor. Ancak çok berrak ve masmavi. Biz çok sevdik!

Google Maps konumu için tıklayın.

Barbaros Koyu açık ara favorimiz eğer niyetiniz kamp ya da karavan ise.

Mersin’deki Oteller

Mersin’de her bütçeye uygun evler ve oteller bulunuyor. Harika fiyatlarla rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Ankara’ya Yakın Karadeniz’deki Plajlar

Ankara’da yaşayanlar genelde Karadeniz’i tercih ediyor yakın olduğu için. Genelde 3,5-4 saat civarında bir yol gitmeniz gerekmekte denize ulaşmak için.

Şimdi gelelim Ankara’ya yakın Karadeniz’deki plajlar ve koylara.

Amasra

Karadeniz’in incisi Amasra… Çok eski zamanlara dayanan tarihi, güzel plajları ve nefis doğası ile her zaman güzel bir tatil rotası. Hangi oteller en iyidir, etrafta gezilecek başka nereler vardır vs. gibi birçok detay için aşağıya alalım sizi:

Amasra Gezi Rehberi yazımız için tıklayın.

Amasra doğası ve tarihi ile mükemmel bir tatil yeri.

Gideros Koyu

Yine doğa ile baş başayken manzara ve denizin tadını çıkartıp, bir yandan da kamp yapmak için en iyi yerlerden birisi de burası. Detaylar aşağıda:

Gideros Koyu’nu ve kamp alanlarının tüm detaylarını anlattığımız yazımız için tıklayın.

Gideros Koyu kamp için çok uygun.

Güzelcehisar Sahili ve Lav Sütunları

Dünya’da sayılı yerde bulunan lav sütunlarından burada da var desek? Peki bunların yanına kadar gidip denize girebileceğinizi ya da kamp yapabileceğinizi de eklesek? Evet heyecan dorukta! Ve size sadece 3,5 saat mesafede.

Güzelcehisar ve Lav Sütunları’nı anlattığımız gezi rehberimiz için tıklayın.

Dünya’da sadece birkaç yerde olan lav sütunları karşınızda!

Ceneviz Kalesi ve Sahil Plajı

Yeşil ve mavinin buluştuğu bu güzel yer, restorasyon sonrasında daha da keyifli bir hale gelmiş. Ceneviz Kalesi, Akçakoca’nın 2,5 kilometre kadar batısında kalıyor. Özellikle Akçakoca’daki kamp alanları arayışı içindeyseniz, buraya şans vermenizi öneriyoruz. Çünkü sakinliği, manzarası ve doğası ile gerçekten de keyifli bir yer.

Sanki Ege’de bir koy gibi değil mi?

Kaleden geriye kalan pek bir şey olmasa da, buranın alt kısmındaki plaj ile doğal güzellik bakımından bizce Akçakoca’da gezilecek yerler arasında en iyi yer burası. Ayrıca konum olarak Kadınlar Plajı ile Yalıyarlar Plajı’na son derece yakın olduğunu da ekleyelim.

Burası ve diğer güzel plajlar için Düzce’de gezilmesi gereken yerleri sıraladık. Detaylar için tıklayın.

İnkumu Plajı

Bartın’da yer alan İnkumu plajı bu bölgenin en bilinen ve popüler yerlerinden biri. Tabii geniş ve kum bir sahile de sahip olması burayı tercih sebeplerinden sadece ikisi. Her türlü tesis ve imkanın bulunduğu plaja gittiğinizde özellikle dalgalı zamanlarda dikkatli olmanızı öneririz. Arka tarafında otel ve pansiyonlar da bulunuyor.

Bartın’daki plaj ve koyları daha detaylı okumak için tıklayın.

Bozköy Plajı

Bartın’daki nefis doğası ve güzel denizi ile favori yerimiz. Tesis olarak imkanlar kısıtlı ancak yeterli. Giriş ücreti 5 TL. Şezlong ve şemsiye ise kişi başı 30 TL. Alışveriş imkanı olmadığı için market alışverişini yapıp öyle gelmelisiniz.

Burası da Bartın’da olduğu için, şehirdeki plaj ve koyları daha detaylı okumak için tıklayın.

Ginolu Koyu

Kastamonu merkezden İnebolu’ya doğru gidip ulaşabileceğiniz bu bölgedeki en iyi plaj ve koylardan biri kesinlikle burası. Henüz pek keşfedilmemiş olmasından dolayı aşırı kalabalık da olmuyor.

Ayrıca kamp ve karavan için son derece ideal. Sahili çakış taşlarından oluşuyor ve hızlı derinleşiyor. Çocuklu ailelere bizce çok uygun değil ancak yine de tercih sizin.

Kastamonu’daki gezilecek yerleri daha detaylı okumak için tıklayın.

Uygun Fiyata Bilet Alın

İş ortağımız Pamukkale ile Türkiye’nin her yerine güvenli, konforlu ve uygun fiyatlı seyahat edebilirsiniz.

Uygun fiyata bilet almak için tıklayın.

Etrafta Gezilecek Başka Nereler Var?

Bu bölgede gezilecek o kadar güzel yerler var ki… Hepsini keşfetmek uzun zaman alacak olsa da mutlaka uğramanızı öneririz. Ve birçoğu da yolunuzun üzerinde! Ayrıca Ankara’ya dair de farklı rotalar sizi bekliyor…

Ankara’ya Yakın Bungalov ve Dağ Evleri

Şehre 2 saat mesafedeki en güzel bungalov ve dağ evlerinin listesini yaptık. Okumak için tıklayın.

Mis gibi orman havası.

Ankara’daki Gezilecek Yerler

Öyle bir liste yaptık ki, muhtemelen hiç duymadığınız yerler de bu yazımızda karşınıza çıkacak.

Ankara’ya çok yakında mini Kapadokya olduğunu biliyor muydunuz? Detaylar için aşağıdaki linke tıklayın.

Ankara’ya yakın görülmesi gereken yerlere dair enteresan fikirler için tıklayın.

Frigya

Deniz sezonu bitince etrafta nereyi keşfetsek diye araştırma yapacaksınız muhtemelen. İşte daha şimdiden burası aklınızda bulunsun! Çünkü bambaşka bir dünya.

Müthiş bir keşifti.

Detaylı okumak için tıklayın.

Küre Dağları Milli Parkı

Horma Kanyonu

Küre Dağları Milli Parkı içinde yer alan ve toplamda 6 kilometrelik yürüyüş kanyonu, sonundaki Ilıca Şelalesi ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Horma Kanyonu’na dair tüm detayları okumak için tıklayın.

Aksiyon ve doğal güzellik için Horma Kanyonu’na gitmelisiniz.

Valla Kanyonu

Horma Kanyonu’na 8 kilometre mesafede yer alan ve 750 metre yükseklikte bulunan seyir terası ile meşhur olan Valla Kanyonu’nu anlattığımız rehberimiz için tıklayın.

Valla Kanyonu Seyir Terası.

Karabük

Doğal güzellikleri ve nefis yemekleri ile diğer güzel şehrimiz Karabük’e dair tüm detayları anlattığımız gezi rehberimiz için tıklayın.

Küre Dağları Milli Parkı sonbaharda ayrı güzel…

Safranbolu

Karabük’e kadar gitmişken Safranbolu’ya da gitmeden olmaz! Safranbolu’nun tüm detaylarını anlattığımız detaylı yazımız için tıklayın.

Böylece Ankara’ya Yakın Denize Girilecek Yerler yazımızın sonuna geldik. Eskiden bilinenlere göre biraz daha farklı gezi rotalarından da bahsettik bu yazımızda. Yollar geliştikçe, mesafeler kısaldıkça yeni gezi rotaları da gündeme geliyor artık gördüğünüz gibi. Güzel bir tatil geçirmeniz dileğiyle…