Bafa Gölü Gezilecek Yerler

Bafa Gölü Gezilecek Yerler yazımız ile Aydın ve Muğla sınırında yer alan, tarihi yerler ile şaşırtıcı, manzarası ve lezzetli balıkları ile keyifli bir yer olan Bafa Gölü ve Kapıkırı’yı geziyoruz.

Gitmeden Önce Hazırlıklarımızı Yapalım

Eğer olta balıkçılığı yapıyorsanız olta takımınız yanınızda olsun.

Kamp yapmak istiyorsanız kamp malzemelerinizi yanınıza alabilirsiniz çünkü burada uygun alanlar var.

Yazın sıcak olduğu için yanınızda güneş kremi ve şapka olsun.

Fotoğraf çekmeye müsait alanlar olması nedeniyle fotoğraf makinenizi yanınızda getirmenizi öneririz.

Etrafta ATM olmadığı için yanınızda nakit bulunmasında fayda var.

Bafa Gölü Nerede?

Bafa Gölü’nün bir kısmı Aydın’da, bir kısmı ise Muğla sınırlarında yer alıyor. Bulunduğu konumu daha net anlatalım. Söke’den Bodrum yoluna saptığınızda Didim sapağını geçip Muğla’ya devam ederken ana yolun kenarında bulunmakta. Tabii buradan gördüğünüz sadece göl manzarası oluyor, asıl hazine Bafa Gölü’nün sonunda Kapıkırı tabelasından girip Kapıkırı’ya ulaştığınızda karşınıza çıkacak.

Bafa Gölü Nasıl Bir Yer?

Burası eskiden Ege Denizi’ne dahil olmakla birlikte, zamanla alüvyonların arayı doldurması ile göl haline gelmiş bir yer.

Bafa Gölü’nün Aydın – Muğla yolunun kenarındaki tarafında balık restoranları var. Kapıkırı tarafına girdiğinizde ise hem köy yerleşimleri, hem de tarihi alanlar var. Bu nedenle tüm bu alanları gezmeden buranın tadını çıkaramazsınız bizce. Gerekçeleri ise aşağıda. O zaman okumaya devam.

Bafa Gölü huzurlu ve güzel manzaralı bir yer.

Bafa Gölü’nde Gezilecek Yerler

Kapıkırı Köyü

Bafa Gölü manzaralı bu köy zeytinlikler ve tarihi yerlere ev sahipliği yapan bir yer. Köyde göl manzaralı fotoğraflar çekip, yine göl manzaralı kafelerde keyif yapabilirsiniz.

Biz Kaya Restoran’ın göl kenarındaki masalarında oturup kahvelerimizi içmiştik ve pek de keyifliydi. Kahve molası ve fotoğraf için tavsiye ederiz. Google Maps konumu için tıklayın.

Göl manzarasında fal bakmak…

Bafa Gölü Otelleri

Bafa Gölü’ndeki en güzel otellerden harika fiyatlarla rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Herakleia Antik Kenti

Kapıkırı Köyü içinde dağınık halde bulunan bir tarihi alanlar grubu olan Herakleia Antik Kenti’ni gezerken birkaç alanı görmenizi özellikle tavsiye ederiz. Ayrıca buraları iyi bilen köylü çocukların rehberliği eşliğinde de gezebilirsiniz. Tabii tabelaları takip de bir yöntem ama tabela olmayan alanlar da var.

Mesela bazı köy evlerinin bahçelerine dikkatli bakarsanız tarihi alanların üstüne ya da yanına ev ve bahçe alanı yapıldığını göreceksiniz. Korunmasız kalmaları enteresan bir durum, umarız zamanla düzelir. Örneğin Herakleia Antik Kenti’nin meslis alanı bir köy evinin bahçesinde kalmış ve duvarlar don atlet kurutma alanıydı…

Köy evlerinin arasında Herakleia keşfi.

Herakleia Kaya Mezarı Bölümü

Kapıkırı’ya gelince özellikle bu alanı görmeniz bizce şart. Çünkü en enteresan yer burası. Beş Parmak Dağları’nın Bafa Gölü kıyısında son bulan kayalık alanın üstüne kurulu bir antik şehir düşünün. Ayrıca bir bölümünde ve kayanın denize kenarı olan tüm taraflarında kazılı olan kaya mezarları var. Ebedi istirahat için değişik bir yer seçimi olması bakımından görülmesi gereken alanlardan diyoruz bu nedenle.

Bafa Gölü’nde Ne Yenir?

Bafa Gölü Gezilecek Yerler yazımızın yiyelim içelim kısmına geldik.

Yılan Balığı ya da Serpme Kahvaltı

Muğla yolunun üzerinde, Bafa Gölü kenarında balık restoranları mevcut. Ve gittiğimizde sizde size özel neler var diye sorduğunuzda, Bafa Gölü’nden yakalanan yılan balığını denemenizi tavsiye ettiler. Biz tadını beğendik, hatta biraz da tavuğa benzetti tadını. Göle sıfır konumda, nefis manzara eşliğinde tatmanızı öneririz. Peki hangi restoranlar var?

Hem balık yemek, hem de serpme kahvaltı için iki alternatif var. Üstte yılan balığını tavsiye ettik ama bu mekanların kahvaltıları da güzel.

İstanbul – Bodrum Yolu Üzerindekiler

Yalı Restoran, Çeri Restoranve Göl Restoran, Bafa Gölü kenarında yer alan, göle sıfır konumda yerler. Salaş mekan formatında olan her iki restoran da hem serpme kahvaltı, hem de et ürünleri servis ediyor. Günün saatine göre tercihinizi yapabilirsiniz.

Kapıkırı’ya Yer Alanlar

Kapıkırı’ya kahvaltı keyfi yapmak istiyorsanız Ada Kafe & Pansiyon’u denemenizi öneririz.

Google Maps konumu için tıklayın.

Ev Yemeği ve Yer Sofrası Kahvaltısı

Muğla doğru devam ederken Bafa Gölü’nü geçince yolun sağında kalıyor. Genelde ne sipariş verirseniz yanında 2-3 farklı ürün ikram olarak geliyor. Özellikle gözlemeyi çok sevdik! Bunun yanında kahvaltı da güzeldi.

İstanbul – Bodrum yolu üzerinde Bodrum’a varmaya 1-2 saat kala burada mola vermenizi öneririz. Dışarıdan pek çekici bir işletme gibi görünmese de yemekleri lezzetli. Et haşlama ve pilav, yanına burada yetişen zeytin, kırmızı biber ve yoğurt…

Google Maps konumu için tıklayın.

Yakınlarda Gezilecek Başka Nereler?

Yoğurtçu Cavit’te Bal Kaymak Deneyin

İstanbul – Bodrum yolu üzerinde Söke’de yer alan Yoğurtçu Cavit’te bal kaymak denemesi yapmanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz!

Detaylı rehberimiz için tıklayın.

Priene Antik Kenti’ni Keşfedin

Söke’de yer alan Priene Antik Kenti, Doğanbey Köyü ve taş evleri, Karina Sahili gibi diğer yerleri keşfetmek için tıklayın.

Dilek Yarımadası Milli Parkı’nda Koyları Keşfedin

En güzel koyları ve detayları ile anlattığımız Dilek Yarımadası Milli Parkı Kuşadası’ndan yer alıyor ve Bafa Gölü yoluna yakın. En güzel koyları keşfetmek için tıklayın.

Akbük’ü Keşfedin

Türkiye’deki en güzel deniz ve plajlardan biri olan Akbük’teki plajları keşfetmenizi öneririz. Hem Akbük merkezde yer alan turkuaz rengindeki plaj, hem de Akbük merkezden biraz daha ileride yer alan Haydar Koyu çok güzel ve görülmesi gereken yerler.

Akbük’ü detaylı keşfetmek için tıklayın.

Milet Ören Yeri’ni Keşfedin

Tatil demek sadece deniz kum güneş demek değildir, geçmişi de görmek gerekir diyenlerden iseniz Bafa Gölü’ne sadece 20 dakika mesafede yer alan Milet Ören Yeri’ni mutlaka gezmenizi öneririz. Türkiye’deki en önemli tarihi yerlerden biri.

Milet Ören Yeri’ni detaylı okumak için tıklayın.

Böylece Bafa Gölü Gezilecek Yerler yazımızın sonuna geldik. İyi eğlenceler dileriz.

Bafa Gölü’nün en güzel izlendiği yerlerden birisi ile bitirelim.