Ihlara Vadisi Gezilecek Yerler

Ihlara Vadisi Gezilecek Yerler yazımızda buraya gelmeden önce tüm bilgilere sahip olmanız ve ona göre hazırlık yapmanız için özet ama kapsamlı bir çalışma hazırladık sizler için. 3000 yıllık bu harika yeri, diğer adıyla Keşişler Vadisi‘ni keşfetmeye hazırsanız başlayalım!

Gitmeden Önce Hazırlıklarımızı Yapalım

Bolca merdiven çıkıp, uzun yürüyüşler yapacaksınız. Bu nedenle mümkün olan en rahat ayakkabıyı giymenizde fayda var.

Burada hem tarihi yapılar, hem de doğal manzara pek güzel. Yanınıza fotoğraf makinenizi almayı unutmayın.

Yağışlı mevsimde gidiyorsanız ani su taşkınlarına karşı dikkatli olun. Hava durumunu kontrol etmeyi unutmayın.

Özellikle sıcak bir günde gezecekseniz yanınızda mutlaka ufak bir su bulunsun.

Ihlara Vadisi Nerede? Nasıl Gidilir?

Ihlara Vadisi Aksaray’da yer alıyor. Aksaray merkeze 35 kilometre mesafede. Araba ile yarım saatte ulaşılıyor.

Kapadokya – Ihlara Vadisi arası ise yaklaşık 1 saat sürüyor.

Yeni açılan Ankara – Niğde otoyolu sayesinde de, Ankara – Ihlara Vadisi arası 3 saat sürüyor artık.

Google Maps konumu için tıklayın.

Hangi Mevsimde Gezmek Lazım?

Burası için ideal mevsim ilkbahar ve sonbahar. Ancak yazın öğle sıcağına kalmazsanız gayet keyifli bir gezi yapmanız mümkün. Özellikle 11-16 saatleri arasında uzun yürüyüşler yapacaksanız mola ve su ihtiyacını unutmamalısınız.

Mevsimi hallettik. Bir de saat mevzusu var. Burada gelirseniz gün batımına kadar burada kalıp öyle çıkmanızı öneririz. Vadi içinde kalmaktan bahsetmiyoruz, vadiden çıkın ancak etrafında olun, uzaklaşmayın. Çünkü gün batımında, güneşin kızıl renkleri kayalarda fotoğraf için güzel manzaraları meydana getiriyor.

Kaç Saatte Geziliyor?

Ihlara Vadisi’nin toplam uzunluğu 14 kilometre. Ancak turistik olan kısım 4 kilometre uzunluğunda. Dere kenarına inmek için de 395 adet merdiven inmeniz gerekiyor. Tabii bir de bunun çıkışı var. Sadece bu parkuru komple tamamlamak bile 3-4 saat sürüyor. Bir de parkurun ortalarına doğru dinlenme alanında 1 saat civarı mola verseniz toplamda 5 saat ediyor.

Uzun bir iniş gibi duruyor ancak 10 dakikanızı alacak.

Önemli Not: Gezi süresini daha verimli kullanmak için parkurun sonunda bekleyen araçlar ile ücret karşılığında parkurun başına hızlıca dönme imkanı da var. Bu yolu izlerseniz toplamda 2-3 saatte gezersiniz. Bunu yapabilmek için Ihlara girişinden girip Belisırma girişine devam etmeniz lazım. Araçlar o tarafta çünkü.

Kısacası buraya neredeyse 1 gününüzü gitmesi gelmesi, yürüyüş ve dinlenme toplamında ayırmanız gerekli. Peki bu kadar vakit ayırmaya değiyor mu? Cevabımız için okumaya devam…

Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Ihlara Vadisi’nin giriş ücreti yetişkinler için 45 TL. Ancak müze kartınız varsa müze kartın burada geçerli olduğunu ekleyelim. Ayrıca öğretmenlere, çocuklara ve 65 yaş üzerindekilere giriş ücretsiz. Otopark ücreti ise araç başına 10 TL.

Ekim ayı sonuna kadar kapanış saati 18:00 iken, Kasım başından itibaren ise 16:30’da kapanıyor. Günün uzaması ve kısalmasına göre program yapılıyor. Burada karanlığa kalınmaması adına mantıklı bir uygulama.

Ihlara Vadisi Gezi Detayları

Vadinin Coğrafi Yapısı ve Oluşumu

Ihlara Vadisi, Hasan Dağı’nın lavlarının buraya ulaşması ile oluşan katmaların zaman içinde Melendiz Çayı, rüzgar ve seller ile bugün gördüğümüz halini alması ile oluşmuş bir yer.

Vadinin en derin yeri 120 metreyi buluyor. Vadi boyunca yürürken bu derinlik bazen görkemli, bazen korkutucu açıkçası. Heyecan verici gezileri seviyoruz açıkçası! Vadinin insanın içinde yarattığı enteresan huzur verici bir yapısı var. Kim bilir, belki zamanında buradaki keşişler de aynı hislere sahipti…

Ihlara Vadisinde Görülecek Neler Var?

Binlerce Yıl Öncesine Yolculuk

Türkiye’nin medeniyetler beşiği oluğunun en güzel kanıtlarından birisi kesinlikle burası. Gezmek için ayıracağınız 1 güne kesinlikle değecek bir yer. İnsanı binlerce yıl öncesine götüren, hayretler içerisinde bırakacak detayları ile iyi ki geldik diyeceğinize eminiz.

Vadinin derinliklerine doğru giden yol.

Vadi içinde kayalar içine oyulan yaşam alanları ve onlarca kilise var. Yaşam alanı deyip genelledik ancak bunlara yaşam kompleksi desek daha doğru olur. Zor şartlar altında insanların buraları oyarak bu sonuçları elde etmeleri hayret verici ve hayranlık uyandırıyor.

Biz burayı gezerken şimdiye kadar nasıl gezmedik diye hayıflandık işin doğrusu. Tek kelime ile muhteşem!

Görülmesi Gereken Tarihi Eseler

Vadi içinde 11 adet kilise, 2 adet bezirhane ve 1 adet cami var. Hepsi de görülmesi gereken yerler. Özellikle Kapadokya’ya geldiyseniz 1 gününüzü de buraya ayırıp gezmenizi öneriyoruz. Yaklaşık 1 saat sürecek yolculuk ile buraya ulaşabilirsiniz.

Doğa ve tarih bir arada.

Bu arada bezirhane nedir diye soranlar kesin olmuştur bu yazıyı okurken. Bezirhane, yapıldığı yıllarda bölge halkının aydınlatmada kullandığı bezir yağı üretim yeri. Izgın adı verilen bir ot türünün bezirhanede ezilerek yağı çıkartılıyor ve bu yağ yakılıp aydınlatmada kullanılıyormuş.

Yeme İçme Durumu Nasıl?

Ihlara Vadisi İçinde

Vadi içinde gözleme yiyebileceğiniz bir yer mevcut. Molanızı burada verebilirsiniz. Çayın yorgunluğu alma konusunda enteresan sırrını burada bir defa daha yaşadık biz.

Ayrıca yanınızda ufak atıştırmalıklar da bulundurmanızda fayda var. Burayı gezmek için enerji gerekiyor çünkü.

Aksaray Merkezde

Aksaray merkezde bizim deneyip çok beğendiğimiz iki yer var.

Has Döner – Ankara Yolu Şubesi

Son zamanlarda yediğimiz en dönerlerden biridir desek abartmış olmayız. Etin lezzeti harika, servis hızlı, hijyen iyi. Porsiyonlar da yeterli. 150 gr dönerin fiyatı 25 TL. Kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Google Maps konumu için tıklayın.

Telefon: 0382 215 77 88

Kardeşler Etli Ekmek – Merkez Şubesi

Buraya gidecekseniz merkezdeki şubesine gitmenizi öneriyoruz. Bu şube Kuzucular Oteli’nin altındaki şube oluyor.

Biz burada bıçak arası ve etli ekmek yedik. Her ikisini de çok beğendik. Ayrıca tatlılarının da çok güzel olduğunu eklemek istiyoruz. Tabii Ihlara Vadisi’nde saatlerce yürüyünce bu kadar yemek de rahatlıkla yenebiliyor…

Google Maps konumu için tıklayın.

Telefon: 0382 212 03 33

Ihlara Vadisi’nde Kamp Yapılıyor mu?

Net olarak söyleyelim: Ihlara Vadisi içinde kamp yapmak yasak ve herhangi bir kamp alanı bulunmuyor. Sadece vadinin etrafındaki işletmelerin bazıları çadırınızı kurmanız için genelde 30-40 TL yer ücreti isteyip size yer ayarlayabiliyorlar.

Haritalarda işaretli yerlere sizi çekmeye çalışan işletmelere inanmayın bu nedenle. Ihlara Vadisi Gezilecek Yerler yazımızın bizce kritik yerlerinden biri burasıydı. Biz gezerken vadiye çadırla girmek isteyen kişiler vardı zira.

Otel Seçimi

Ihlara’daki Oteller

Bu bölgede gezecek çok sayıda yer olduğu için en azından 1 gece konaklamak gerekiyor.

Ihlara’daki otellerden uygun fiyatlarla rezervasyon yaptırmak için tıklayın. Güzel fırsatlar sizi bekliyor.

Kapadokya’daki Oteller

Kapadokya ile birlikte Ihlara Vadisi’ne de gezmeyi düşünüyorsanız Kapadokya’daki harika otellerden de rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Kapadokya’nın büyüleyici ortamında yer alan güzel otellerden en iyi fiyata rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Etraftaki Diğer Gezilecek Yerler

Bu bölge gezilmesi gereken yerlerle dolu! Ihlara Vadisi Gezilecek Yerler yazımız için sayıda notumuz vardı, paylaşmaya devam edelim.

Kapadokya

Tabii ki Ihlara Vadisi’ne gelmişken, eğer vaktiniz varsa Kapadokya’ya gitmeden olmaz. Kapadokya planınız da varsa tatilinize en az 2 gün daha eklemenizi öneririz.

Saratlı Kırkgöz Yer Altı Şehri

Kapadokya ya da Ihlara Vadisi gezinizde sonraki durak mutlaka burası olmalı. Çünkü yerin 7 kat altına zamanında inşa edilen bir şehir burası adeta!

Merak uyandırıcı ve eğlenceliydi.

Giriş ücreti 12 TL. Yazın serin, kışın ılık oluyor. Bazı yerleri çok dar ve tavan alçak. Kapalı alan fobiniz var ise çok zorlamamanızı öneririz.

Google Maps konumu için tıklayın.

Aziz Mercurius Yer Altı Şehri

Kırkgöz Yer Altı şehri buradaki en popüler ve turist çeken yer. Ancak oradan daha büyük ve görkemli bir yer var: Aziz Mercurius Yer Altı Şehri. Burası son zamanlarda bilinmeye başladı ve turlar da artık buraya da uğruyor gördüğümüz kadarıyla.

Bizce bölgedeki en enteresan yerlerden biri burası.

Özellikle Derinkuyu ve Kaymaklı Yer Altı şehirlerini gezerken problem yaşadıysanız, burası daha geniş ve ferah oluşu ile gezmesi daha kolay bir yer aklınızda bulunsun. Giriş ücreti de 12 TL.

Google Maps konumu için tıklayın.

Gaziemir Yer Altı Şehri

Bu bölgedeki en ufak yer altı şehri burası. Eğer olur da yolunuz Gaziemir’e düşerse aklınızda bulunsun diye not etmek istedik.

Google Maps konumu için tıklayın.

Aşıklı Höyük

Ihlara Vadisi’nin neredeyse çok yakınında diyebileceğimiz bir yer burası. Aslına uygun restore edilen alanları, kayaların içine oyularak yapılan yaşam alanları var. Ayrıca tarihte bilinen ilk beyin ameliyatının yapıldığı yer olması ile önemli bir nokta.

Google Maps konumu için tıklayın.

İlk gördüğünüzde hafif bir korku hissettiriyor tabii.

Sultanhanı Kervansarayı

Konya – Aksaray yolu üzerinde, Aksaray şehir merkezine gelmeden ulaşabilirsiniz. Ihlara Vadisi ile Kapadokya’ya biraz ters konumda kalıyor ancak gelmişken burayı da görmenizi öneririz.

Detayların güzelliği…

Selçuklu Devleti zamanında İpek Yolu üzerine inşa edilen kervansaraylar arasından en büyüğü olduğu söylenmekte. Özellikle harika restorasyon sonrası gezmesi şaşırtıcı ve eğlenceliydi.

Giriş ücreti 5 TL. Biz yapının mimari detaylarına bak bak bitiremedik. Hatta en çok fotoğrafı da burada çekmişiz gezimizde. Bizce siz mesajı aldınız!

Google Maps konumu için tıklayın.

Tuz Gölü

Ankara tarafından gelip gidecekler için buranın olmazsa olmaz durağı Tuz Gölü oluyor. Tuz Gölü’ne dair size en önemli tavsiyemiz de söyleyelim. Buraya güneş batarken gelmek en ideali. Çünkü sudaki yansımaların en güzel manzaraları çıkardığı anlar o anlar oluyor.

Keşfetmeye Devam

Konya

Tarihi yerleri, nefis yemekleri, doğal güzellikleri ile Konya’yı keşfetmek için en az 2 gün ayırmanız lazım. Okumak için tıklayın.

Adana

Adana’nın en lezzetli yemeklerini, doğal ortamlarını, tarihi yerlerini Adana’da yaşayan arkadaşlarımızın rehberliğinde gezdik. En iyileri sıraladığımız tavsiyeler sizleri bekliyor.

Adana Gezi Rehberi yazımız için tıklayın.

Gaziantep

Nefis tatlılar ve keşfedilmeyi bekleyen muhteşem bir tarih ile Gaziantep’e henüz gitmediyseniz çok şey kaçırdınız demektir.

Gaziantep Gezi Rehberi için tıklayın.

Ankara’ya Yakın Gezilecek Yerler

Ankara’da yaşayanlar için “acaba farklı nereye gidebiliriz?” sorusuna onlarca yer ile cevap verdiğimiz yazımızı beğeneceğinizi düşünüyoruz. Yaylalar, antik şehirler, göller ve ormanlar ile keşifler sizi bekliyor.

Gezi rehberimiz için tıklayın.

Ankara’ya Yakın Denize Girilecek Yerler

Sırada ise Ankara’da olup da deniz hasreti çekenler için çok da uzun yol gitmeden deniz kum güneşe kavuşma rotaları var. 3-4,5 saat arası yol gidilerek ulaşabileceğiniz en iyi rotalar bu yazımızda.

Gezi rehberimiz için tıklayın.

Böylece Ihlara Vadisi Gezilecek Yerler yazımızı tamamlamış olduk. Geldiğinize kesinlikle pişman olmayacağınız bir yer burası. Keşfedin!