İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler yazımızda görülmesi gereken yerleri kategorilere ayırarak sunacağız size. Böylece, nasıl bir gezi yapmak istediğinize göre daha rahat karar vereceğinizi düşünüyoruz. Müzeler, tarihi yerler, doğal yerler, kent ormanları, en güzel manzaralı yerler odağımızda olacak. Keşfetmeye hazırsanız başlayalım!

Şehir Hatları Vapurları ile Boğaz Turu

İstanbul’un simgelerinden biri olan şehir hatları vapurları bilinenin aksine sadece ulaşım aracı olarak değil. Aynı zamanda turistik tur yapmak için de kullanılıyor. Bu turistik turun rotasındaki yerler çok güzel olunca İstanbul Anadolu yakasında gezilecek yerler listemize ilk sıradan girdi.

Turistik Boğaz Turları

Vapur ile boğaz turu yaparak hem güzel bir gün geçiriyorsunuz, hem farklı bir aktivite oluyor. Ayrıca vapurların uğradığı yerleri gezip sonra tekrar gelen vapur ile geldiğiniz yere dönme şansınız oluyor.

Güzel İstanbul ve simgelerinden birkaçı…

Boğaz turları ikiye ayrılıyor. Kısa boğaz turu ve uzun boğaz turu. Uzun boğaz turları her gün yapılıyor. Kısa boğaz turu ise Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri yapılıyor.

Uzun boğaz turunun kalkış yeri Eminönü. Son uğradığı yer ise Anadolu Kavağı. 10:35’te Eminönü’den kalkan vapurlar 12:25’te Anadolu Kavağı’na varıyorlar. Ters istikamatte de 15:00’te Anadolu Kavağı’ndan hareken eden vapurlar 16:40’ta Eminönü’ye ulaşıyorlar.

Uzun boğaz turunun avantajı, boğazda görülmesi gereken tüm yerleri denizden ve trafiksiz seyretme şansınızın olması. Aynı zamanda bir varış noktasında inip orayı da gezmek için 2,5 saatlik vaktiniz oluyor. Sevgiliniz ile neredeyse tam bir günü dolu dolu geçirebilirsiniz.

Kısa boğaz turu ise Eminönü ile Ortaköy arasında çalışıyor. İstanbul’un tarihi yerleri için kısa bir tur oluyor bu aslında. Aynı zamanda Ortaköy’de bir şeyler yemek için de ideal bir rota. Ortaköy’den tekrar vapurla dönmek için dönüş vapurunun kalkış saatine kadar 1 saat zamanınız olduğunu da unutmayın.

Şehit hatları vapurlarının 2021 yaz tarifesine ulaşmak için tıklayın.

Mehtap Gezisi

Şehir hatları vapurları ile en özel ve romantik gezi tahmin edersiniz ki Mehtap Gezisi. Boğaz turu, canlı müzik keyfi ve sonra gelsin yemekler. Bir bakıma keyifli bir restoranın içinde canlı müzik eşliğinde boğaz turu yapmak gibi bir aktivite. Yaz aylarında yapılan Mehtap Gezisi turlarının da sefer saatlerini öğrenmek için tıklayın.

İstanbul’da akşama doğru.

Gezilecek En Güzel İlçeler

Kuzguncuk

İstanbul’un en güzel semtlerinden biri hiç kuşku yok ki Kuzguncuk. Eski İstanbul’u hiç bozulmamış hali ile hala yansıtan bir yer. Aynı zamanda boğazın kenarında olduğu için de manzara nefis.

Kuzguncuk’a geldiğinizde semtin sakinliği ve nezih ortam ilk olarak dikkatinizi çekecektir. Peki Kuzguncuk’ta sevgiliyle ne yapılabilir?

Güzel ve bozulmamış Kuzguncuk sokakları.

Güne güzel kahvaltı ile başlamanızı öneririz. Kuzguncuk’ta kahvaltı için harika mekanlar bulunuyor. Kahvaltı sonrası ise Kuzguncuk sokaklarını keşfedip, boğaz kenarında yürüyüşe geçebilirsiniz. İstanbul’un çoğu yerine göre çok daha sakin bir gün geçirmek için tavsiye ederiz.

Adalar

İstanbul’da görülmesi gereken en güzel yerlerden birine geldi sıra. Biri dediğimize de bakmayın tam dört tane görülmesi gereken ada var burada. Prens Adaları aslında beş adet ancak gezmeye daha müsait olanlar Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada.

Adalarda keyifli bir gezi yapabilirsiniz. Gece konaklayıp, adalardan günübirlik ziyaretçilerin ayrılması ile bambaşka bir ada ortamında sokaklarda gezin deriz. Tatlı bir İstanbul akşamında keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Büyükada’da akşam 8-9 civarında artık kalabalık da iyice çekilmişken, manzaranın tadını çıkardık. Tavsiye ederiz!

Büyükada’da manzaraya karşı keyif.

Biz Prens Adaları’nın tamamını ayrı ayrı ve çok detaylı olarak da kaleme aldık. Gideceğiniz adayı belirlemek adına aşağıdaki yazılarımızı okumaızı öneririz.

Büyükada

Prens Adaları’nın en büyüğü ve gezilecek en çok yer olan ada burası. Özellikle Büyükada içinde bisiklet turu yapmak, tarihi konakların arasında yürümek çok keyifli.

Büyükada Gezilecek Yerler yazımız için tıklayın.

Adalara giderken vapurda da sanatsal çalışmalarınıza devam edebilirsiniz.

Heybeliada

ikinci büyük ada olmasına rağmen Büyükada’ya göre çok daha sakin bir yer. Aslında daha çok plajları ile öne çıkıyor desek doğru olur. Anadolu yakasında denize girilecek yerler arıyorsanız tercih edebilirsiniz.

Heybeliada Gezilecek Yerler yazımız için tıklayın.

Keşfetmek için güzel bir başlangıç.

Burgazada

Prens Adaları içinde ufak olmasına rağmen metrekare başına görülecek güzel ve önemli yer sayısı fazla olan yer burası. Aynı zamanda Sait Faik Aabasıyanık’ın müzeye dönüştürülen evi o kadar güzel ki, sadece burayı görmek için bile gitmek lazım.

Burgazada Gezilecek Yerler yazımız için tıklayın.

Saik Faik’in evinin güzelliği…

Kınalıada

Beşiktaş, Kabataş ya da Kadıköy’den geliyorsanız vapurun ilk uğradığı ada burası. Bu nedenle ulaşım daha kısa sürüyor. Kınalıada’da bir tatil havası hissettirecek yerler çoğunlukta. Plajları, kendin pişir kendi ye tarzı yerleri ve sakinliği ile kafa dinlemeye uygun bir yer.

Kınalıada Gezilecek Yerler yazımız için tıklayın.

Sanki İstanbul değil de, bir Ege kıyısı gibi.

Ağva

Hem deniz, hem de dere etrafında yapılacak çok sayıda aktivite var. Özellikle kahvaltı ve gezi keyfi bambaşka oluyor. Bununla birlikte Ağva’daki otellerin de keyifli birkaç günlük dinlenme için mükemmel olduğunu ekleyelim.

Özellikle dalgalı günlerde denizde dikkatli olmalısınız.

Ağva’ya gittiğinizde vaktin çok çabuk geçtiğinden şikayet etmeniz çok olası. Güne güzel bir kahvaltı ile başlayın. Dere üzerinde tekne ile tur yapmak ya da deniz bisikletine binip gezmek, ormanlık alanda yürüyüş ve sahile inmek derken gün nasıl geçti anlamıyor insan.

Riva

İstanbul’un Karadeniz kıyılarındaki bir güzellik de burası. Çok sayıda plajı var. Canınız gezinizi balık yiyerek tamamlamak istiyorsa alternatif mekan onlarca bulunuyor. Riva Plajı, Riva Halk Plajı, Elmasburnu Kadınlar Plajı, Kaptanın Mezarı ve Gelara Koyu en popüler ve meşhur olanları.

Şehirden uzak, hala bozulmamış doğası ile güzel bir kaçış noktası.

Bunların haricine Çayağız Deresi boyunca sıralanmış butik oteller ile restoranlarda envai çeşit yemek sizi bekliyor. Özellikle güne güzel bir kahvaltı ile başlamak istiyorsanız önce buralar gelip, sonra Riva’yı gezmeye başlamak iyi fikir.

Şile

İstanbul’daki en güzel kaçış noktalarından birisi de şüphesiz ki Şile. Hem çarşı pazarını gezmek, hem balıkçı barınaklarında ve sahilde gezmek pek keyifli. Ayrıca taze balıkları yiyebileceğiniz çok sayıda yer var.

Şile’de deniz ve hava genelde aksiyonlu oluyor. Dip akıntısına dikkat.

Şile’de özellikle sahili gören yerlerdeki kafelerde de oturup manzaranın tadını çıkartabilirsiniz. Bununla birlikte Şile’de de günübirlik ya da birkaç günlüğüne deniz kaçamağı yapmak güzel bir seçim olacaktır.

Şile Saklıgöl

Şile’ye henüz gelmeden ara bir yoldan ulaşabileceğiniz Saklıgöl, özellikle yemek ve gezmeyi birlikte yapmayı sevenler için ideal. Gölün etrafına dizilmiş birkaç adet tesis bulunuyor. Malzemelerinizi yanınızda getirip mangal ve semaver kiralayabilirsiniz. Ya da yemekleri de buradaki tesislerden alıp mangan ücreti ödememeyi de tercih edebilirsiniz.

İstanbul için güzel bir kaçamak noktası.

Aynı zamanda gölün etrafında tur atmak yaklaşık 1 saat sürüyor. Bu bakımdan göl manzaralı doğa yürüyüşü yapmak için de son derece ideal. Genelde kalabalık olduğu için özellikle hafta sonu günler sabahtan giderseniz iyi yerde masa bulma şansınız var.

Polonezköy

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler listemizde kuzeye doğru devam ediyoruz. Polonezköy, bozulmamış doğası ve harika mekanları ile en cazip konumlardan biri.

Polonezköy Tabiat Parkı.

Doğal ortamda yürüyüş, bisiklet turu ve otellerde konaklama yapabilirsiniz. Aynı zamanda kahvaltı için de çok sayıda kaliteli mekan olduğunu ekleyelim. Farklı bir gün geçirmek için tercih edebilirsiniz.

Kadıköy ve Moda

Kadıköy’e ulaşmak son yıllarda artık metro da olunca çok kolay hale geldi. Kadıköy ve Moda’da aktivite oldukça fazla. Kafeler başlı başına hangisine gitsek acaba diye düşündürecek kadar fazla. Moda sahilinde oturmak, yürüyüş yapmak, çimenlerde oturup keyif yapmak çok keyifli.

Moda sahilinin tarihi yarımadaya bakan tarafını ise gün batımı zamanında görmek lazım. Yürüyüş yapıp manzarayı seyretmek İstanbul’un en güzel manzaralarından birini size sunacaktır.

Kadıköy’e geldiğinizde iki alternatif yol var. Metro çıkışından çıkıp ya da Bahariye’den devam edip 10 dakikalık yürüyüş ile Moda’ya ulaşabilirsiniz. Gerisi ise tamamen nerede oturup bir şeyler yesek içsek kararı vermek üzere size kalmış.

Ataşehir

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Çölde vaha desek doğru mu olur bilmiyoruz ama buraya gelip gezerken benzer şeyleri düşünme ihtimaliniz çok yüksek. Şöyle düşünün, Ataşehir’in ortasında gökdelenler ve otobanın ortasında ufacık bir doğal güzellik burası.

Gökdelenler arasında bir vaha.

Şehrin göbeğinde bitkileri tanımak, bazı kanatlı hayvanları görmek ve minik bir doğa gezisi yapmak için harika bir yer. Belki de çoktan her gün önünden geçip de fark etmemiş bile olabilirsiniz. Çünkü otobandan devam ederken neredeyse fark edilmesi imkansız bir arada kalıyor yeri. Bununla birlikte özellikle çocuklu aileler için mutlaka gidip görülmesi gereken bir yer olduğunu da ekleyelim.

Üsküdar

Kız Kulesi

Üsküdar ve Salacak sahilinde sadece yürümek bile son derece keyifli. Bir de bunun üzerine Kız Kulesi manzarasını da ekleyince durum hepten olay budur kıvamına geliyor.

Kız Kulesi’ni sadece kıyıdan görmek ile yetinmeyeceksiniz muhtemelen. O zaman bizzat kuleye tekne ile de giderek gezme şansınız olduğunu da unutmayın!

Büyük Çamlıca Tepesi

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler yazımızın en yüksek noktasına geldik. Büyük Çamlıca Tepesi’nden İstanbul’u seyrederken manzara gerçekten de büyüleyici oluyor. Buraya geldiğinizde tesislerde yemek de yiyebilirsiniz. Ancak yemekten ziyade asıl olarak hatıra fotoğrafları çekmek gibisi yok burada. Düşünsenize, arkanızda İstanbul varken o anı ölümsüzleştirmek…

İstanbul manzarasının en güzel olduğu yerlerden biri.

Anadolu Hisarı ve Çengelköy

Özellikle İstanbul’da hafta sonu kahvaltıya nereye gitsek diye düşünüyorsanız aradığın yeri buldunuz. Kahvaltı ile de bırakmayıp, diğer yere gidip gezmeye ve yeme içmeye devam edebilirsiniz.

Özellikle Çengelköy’de yer alan Çikolata Kahve İstanbul isimli kafenin sıcak çikolatasını tatmanızı öneriyoruz!

Kanlıca

Kanlıca’ya sabah saatlerinde gitmek lazım. Vapur iskelesi ve etrafında kahvaltı yapmak, vapurlara binip gezmeye devam etmek en güzel aktivitelerden biri. Gitmişken pudra şekerli Kanlıca yoğurdunu tatmanız gerektiğini de unutmayın.

Gezmek biraz da yemek keşfi demektir.

Kanlıca’dan tam karşıdaki Bebek’e de ufak motorlar ile geçilebildiği aklınızda bulunsun. Böylece gezinize Bebek’te devam edebilirsiniz.

Mihribat Korusu

Burası da Kanlıca’da aslında. Ancak Kanlıca sırtlarında bulunuyor. Eğer Kanlıca’ya gitmeye karar verdiyseniz buraya da çıkmanızı öneririz. Hem yukarıdan manzara harika, hem de yemek alternatifiniz var. Aynı zamanda piknik de yapabilirsiniz.

Poyrazköy ve Anadolu Feneri

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler yazımızın bizce en özel yerlerinden birisi burası. Çünkü manzara harika, ortam sakin ve bir ayağınız İstanbul Boğazı içinde, bir ayağınız ise Karadeniz’de. Burası İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’e açıldığı noktada olduğu için bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Boğaza nazır plaj ve deniz keyfi.

Özellikle buraya kadar gelmişken Anadolu Feneri tarafına da geçmek iyi fikir olacaktır. Nefis Karadeniz manzarası eşliğinde boğaz çıkışındaki feneri gezmek ve fotoğraf çekmek harika bir aktivite olacaktır.

Beykoz

Otağtepe Korusu

İstanbul’daki en iyi manzaralardan biri burada desek asla abartmış olmayız! Günün her saatinde manzara harika ancak özellikle gün batımına renklerin güzelliği büyüleyici.

Burayı gezmek ve manzaranın tadını çıkartmak için 1-2 saat kadar vakte ihtiyacınız olacak. Sonrasında ise Kanlıca, Çengelköy ya da Kuzguncuk’a devam edebilirsiniz.

Beykoz Korusu

Şehrin kalabalığı ve gürültüsünden kaçıp kurtulmak ve doğa ile iç içe harika bir gün geçirmek için en ideal yerlerden. Bildiğiniz gibi zaten Beykoz konum itibariyle İstanbul’u kuzeyinde boğazda olması ile özel bir yer. Bunula birlikte bir de Beykoz Korusu’nun bu kadar bakımlı ve güzel olması işin tuzu biberi haline geliyor.

İster yürüyüş yapmak, ister bisikletle gezmek için buraya gelebilirsiniz. Özellikle tertemiz havasını ilk girişte direkt hissedeceğinize eminiz. Hele de özellikle sonbaharda korunun üstlerine doğru çıkarsanız bizim gibi dağ çileği bulma şansınız da var. Açıkçası tatlı bir keşifti!

Otopark ücretsiz. Yer sıkıntısı pek yok desek doğru olur. İçeride belediyenin tesisi ve Dilruba Kır Gazinosu bulunuyor. Özellikle tepelere doğru çıktıkça sizi nefis bir boğaz manzarası beklediğini de ekleyelim.

Anadolu Kavağı

İstanbul’da sen sevdiğimiz yerler listesi yapsak ilk 5’e rahatlıkla girer. Çünkü hem bir köy havası var, hem boğaza sıfır, hem de lezzetli balıklar var! Zaten burası ufak bir balıkçı kasabası aslında.

Anadolu Kavağı’na gitmişken tepeye doğru tırmanıp Yoros Kalesi’ni de ziyaret etmenizi öneriyoruz. Kaleden geriye çoğunlukla yıkıntılar kalsa da, en üste çıktığınızda manzara tek kelimeyle harika! Burada uzun bir süre fotoğraf ve manzara seyretme molası vereceğinize eminiz.

Bostancı – Erenköy

Caddebostan Sahili

Bağdat Caddesi ile birlikte Anadolu Yakası için harika bir gezi mekanı. Deniz ve adalar manzarası, uzun yürüyüş yolu, çimenler ve kumsalda oturma şansı ile başlı başına bir gezi yeri. Günün her saati güzel olan bu sahile inerken kahvelerini alın ve keyfinize bakın!

Bağdat Caddesi

İstanbul Anadolu Yakası için alışverişin en önemli noktası şüphesiz ki burası. Çoğu markanın mağazası var ve mağazalar da son derece büyük. Gidip de aradığınız bir şeyi bulamama ihtimaliniz çok düşük.

Aynı zamanda Bağdar Caddesi’nde alışveriş yapmasanız bile gezmek, kafelerde oturmak da keyifli. Aynı zamanda Caddebostan Sahili’ne de son derece yakın olduğu için oradan gezinize devam edebilirsiniz.

İstanbul Anadolu Yakasındaki Müzeler

İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler listemizde sırada müzeler var. Görülmesi gereken ve çok çeşitli müzeler olduğunu önden belirtelim.

İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Anadolu Yakası tarafı için ilk sırada Oyuncan Müzesi var. Yetişkinler için çocukluğunuza dönme şansı iken, çocuklar için de büyüleyici bir gezi oluyor burayı görmek. Bununla birlikte oyuncukların detayları o kadar güzel ki, yakından uzun uzun seyretmek isteyeceğinize eminiz.

Bazı oyuncaklardaki detay seviyesi inanılmaz.

Oyuncak Müzesi Göztepe’de bulunuyor. Buraya gitmişken Bağdar Caddesi’ne de inip orada da gezmenizi öneririz.

Hababam Sınıfı Müzesi

Hababam Sınıfı’nı kim unutabilir ki? 80-90’larda doğduysanız zaten bu filmlerle büyümüşsünüz demektir. Biz gezerken filmden çoğu sahneyi hatırlarken bulduk kendimizi. Bu nedenle yüzünüzde bir tebessüm ile gezeceğinize eminiz.

Burada bir tarih yatıyor…

Altunizade’de bulunan Hababam Sınıfı Müzesi giriş ücreti 5 TL. Arabanız yok ise metrobüs ile gelip Altunizade durağında inip 10 dakika yürüyerek de ulaşmanız mümkün. Metrobüsten çıkınca hemen yanında bulunan metro çıkışına 7 nolu çıkıştan çıkmanız gerektiğini unutmayın.

Düştepe Oyun Müzesi

Öncelikle burasının da çocuklu aileler için çok ideal olduğunu söyleyerek başlayalım. Aynı zamanda tabii ki yetişkinler için de eğlenceli. Ataşehir Belediyesi ve yine Sunay Akın imzalı harika bir müze oluşturulmuş. Özellikle İstanbul Oyuncak Müzesi sonrası bu müzede de imzası olan Sunay Akın’ın ne kadar büyük ve önemli bir iş yaptığını belirtmeden edemeyeceğiz.

Çocuklu ailelere tavsiye edilir…

Bununla birlikte müzenin ismi de çok orijinal. Oyuncaklar bizim hangi yaşta olursak olalım hayal alemine sokar değil mi? İyi düşünülmüş kesinlikle! Aynı zamanda Cumartesi günleri 08:30’da çocuklar için etkinlik yapıldığını da ekleyelim. Çarşamba günü bu etkinliğe katılmak için rezervasyon yaptırmanız gerektiğini de unutmayın.

Kazım Karabekir Paşa Müzesi

Erenköy’de, bir zamanlar Kazım Karabekir Paşa’nın ikamet ettiği ev burası. Artık müze haline getirilmiş durumda. Hemen ekleyelim, müzenin ziyarete açık olduğu günler Salı, Perşembe ve Cumartesi. Bununla birlikte 10 – 16:30 arasında ziyarete açık olduğunu da söylemek gerekiyor. Aynı zamanda müzeye giriş de ücretsiz.

1930’lu yılları çok iyi hissettiren bir yer.

Bir zamanlar kullanılan eşyaları görmek, evi gezmek, İstiklal Harbi gibi tarihi olayların izlerini takip etmek heyecan verici ve bilgilendirici. Paşanın 1930’lu yıllarda kendisinin, sonra da bir müddet çocuklarının ikamet ettiği bir konak burası. Tarihte yolculuk yapmak için mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

Barış Manço Evi

Bu satırları yazarken fonda Barış Manço’nun güzel şarkısı “Yine Yol Göründü Gurbete” çalıyor. Hava sağanak yağışlı. Soğuk bir kış günü. Pandemi döneminde bu satırları yazarken acaba bize ne zaman yine yol görünecek diye düşünmeden edemiyoruz haliyle. Belki siz bunları okurken çoktan bugünler geride kalmış olur, umarız.

Barış Manço’yu sevgiyle anıyoruz.

Kadıköy Moda’da yer alan Barış Manço Evi’ni gezerken duygulanmamak elde değil. Özellikle kendisinin balmumu heykeli çok gerçekçi olmuş. Bir zamanlar yaşadığı kendi evi olan bu binayı gezerken detaylara ne kadar önem verdiğini bizzat görme şansınız olacak.

Müzeye giriş ücretinin 10 TL olduğunu da söyleyelim. Bununla birlikte POS cihazı da geçerli değil aklınızda bulunsun. Evi gezerken Barış Manço’nun eşyaları, programlarında kullandığı müzik aletleri, kıyafetleri ve aldığı ödüller sergileniyor. Başka bir deyişle, Barış Manço’nun hayatını bir defa daha izlemiş oluyorsunuz.

Doğa Bilimi Müzesi

Pendik’te yer alan Doğa Bilimi Müzesi onlarca hayvan bulunuyor. Ancak canlı değiller. Darıca Hayvanat Bahçesi’ndeki kendi eceliyle ölen hayvanların, bizzat veteriner Ahmet Hamza’nın tahnit etmesi neticesinde meydana gelmiş bir müze. Her ne kadar acaba bu hayvanların başına bir şey gelmiş midir diye şüphe etseniz de, Ahmet Hamza Bey’in tam bir hayvan sever olduğunu bilmek içimizi ferahlatıyor.

Gezmesi eğlenceli ve ilgi çekici.

Buraya özellikle çocuklarınız ile giderseniz bol bol soru ile karşılaşmaya hazır olun deriz. Çünkü hayvanlar o kadar canlıymış gibi görünüyor ve çeşit çok ki, çocukların son derece ilgisini çekeceği kesin. Giriş ücreti ise 15 TL.

IMOGA İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi

Acıbadem ile Göztepe arasında, Çamlıca eteklerinde bulunuyor. Bildiğimiz kadarı ile baskı ve gravür konusunda Türkiye’deki tek müze burası. Binanın giriş ve altındaki iki katı sergi alanı olarak kullanıyor. Prof. Dr. Süleyman Salim Tekcan, bu müzeyi Türkiye’ye kazandırarak kuşaklar boyunca sanat severlere harika bir miras bırakmış.

Bunun yanında, yıl boyunca farklı sergilerin de yapıldığı müzede biz gittiğimizde Nurettin Kazankaya’nın resim sergisi devam ediyordu ve hayran kalarak gezdik. Ancak tabii siz hangi sergiye denk gelirsiniz o kısmı işin şans tarafı. Ya da müzenin web sitesinden sergileri takip ederek bilerek bir sergiye de gidebilirsiniz.

Değerli sanatçılarımızın ender eserlerinin sergilendiği bu müzeye mutlaka birkaç saatinizi ayırmanızı öneriyoruz.

Uçurtma Müzesi

Üsküdar’da bulunan Uçurtma Müzesi konsept olarak yine Türkiye’de tek, dünyada ise 19 müzeden biri olan bu müze 1986 yılında Mehmet Naci Aköz tarafından toplanan 2500’den fazla ürün içeren koleksiyona sahip. Aynı zamanda giriş de ücretsiz ve ziyaret saatleri 09:00 – 17:00 arasında. İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Müzeli Eğitim projesine de dahil bir olduğunu ekleyelim. Özellikle çocuklu aileler için son derece eğlenceli bir yer olduğunu garanti edebiliriz size.

Aynı zamanda bu müzeyi oluştururken 40 yıllık bir emeğin olduğunu da belirtelim. Tam 40 yıl boyunca onlarca ülkeden toplanmış çok sayıda uçurtmanın sergilendiği bu müze tam bir emeğin sonucu. Eğlenceli bir gün geçirmek için tavsiye ederiz.

İstanbul Otelleri

İstanbul’da her bütçeye göre sayısız çeşitte otel bulunuyor. Ancak önemli olan size uygun oteli en iyi fiyattan bulabilmek.

Agoda, en iyi fiyat garantisi verdiği için size uygun otelden harika fiyata rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İstanbul Tarihi Yarımada

İstanbul’un tarihi yarımadası içindeki en iyi restoran, kafe ve esnaf lokantalarını tek tek keşfettik. Aynı zamanda bu bölgede üniversite yıllarımızı geçirdiğimiz için sokak sokak biliyorduk. Hal böyle olunca, bu sefer bilgilerimizi yazıya dökelim dedik. Aynı zamanda detaylara da son derece dikkat ettik.

İstanbul Tarihi Yarımada Yemek Rehberi için tıklayın.

Böylece İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler yazımızın sonuna geldik. Gördüğünüz gibi İstanbul’da keşfedecek onlarca yer var. En kısa sürede yollara düşmeniz dileğiyle.