İstanbul Avrupa Yakası Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa Yakası Gezilecek Yerler yazımızda şehrin merkezinden, en ücra köşelerine kadar keşfedeceğiz. Aynı zamanda alternatifleri de sıralayacağız. Çünkü çok sayıda gezilecek yer olduğu için yazımızı okuduğunuzda tamamına hakim olacaksınız. Keşfetmeye hazırsanız başlayalım!

Şehir Hatları Vapurları ile Boğaz Turu

İstanbul’un simgelerinden biri olan şehir hatları vapurları bilinenin aksine sadece ulaşım aracı olarak değil. Turistik tur yapmak için de kullanılıyor. Bu turistik turun rotasındaki yer çok güzel olunca gezilecek yerler listemize ilk sıradan girdi. Çünkü vapur ile İstabul’un merkezi diyebileceğimiz Eminönü’nden yolculuğa başlayıp, boğazın sonundaki Rumeli Kavağı’na kadar gidebiliyorsunuz.

Turistik Boğaz Turları

Vapur ile boğaz turu yaparak hem güzel bir gün geçiriyorsunuz, hem farklı bir aktivite oluyor. Ayrıca vapurların uğradığı yerleri gezip sonra tekrar gelen vapur ile geldiğiniz yere dönme şansınız oluyor.

Güzel İstanbul ve simgelerinden birkaçı…

Boğaz turları ikiye ayrılıyor. Kısa boğaz turu ve uzun boğaz turu. Uzun boğaz turları her gün yapılıyor. Kısa boğaz turu ise Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri yapılıyor.

Uzun boğaz turunun kalkış yeri Eminönü. Son uğradığı yer ise Anadolu Kavağı. 10:35’te Eminönü’den kalkan vapurlar 12:25’te Anadolu Kavağı’na varıyorlar. Ters istikamatte de 15:00’te Anadolu Kavağı’ndan hareken eden vapurlar 16:40’ta Eminönü’ye ulaşıyorlar. Anadolu Kavağı öncesi Avrupa yakasındaki son durağın Rumeli Kavağı olduğunu ekleyelim tekrardan.

Uzun boğaz turunun avantajı, boğazda görülmesi gereken tüm yerleri denizden ve trafiksiz seyretme şansınızın olması. Aynı zamanda bir varış noktasında inip orayı da gezmek için 2,5 saatlik vaktiniz oluyor. Böylece neredeyse tam bir günü dolu dolu geçirebilirsiniz.

Kısa boğaz turu ise Eminönü ile Ortaköy arasında çalışıyor. İstanbul’un tarihi yerleri için kısa bir tur oluyor bu aslında. Aynı zamanda Ortaköy’de bir şeyler yemek için de ideal bir rota. Ortaköy’den tekrar vapurla dönmek için dönüş vapurunun kalkış saatine kadar 1 saat zamanınız olduğunu da unutmayın.

Şehit hatları vapurlarının 2021 yaz tarifesine ulaşmak için tıklayın.

Mehtap Gezisi

Şehir hatları vapurları ile en özel ve romantik gezi tahmin edersiniz ki Mehtap Gezisi. Boğaz turu, canlı müzik keyfi ve sonra gelsin yemekler. Bir bakıma keyifli bir restoranın içinde canlı müzik eşliğinde boğaz turu yapmak gibi bir aktivite. Yaz aylarında yapılan Mehtap Gezisi turlarının da sefer saatlerini öğrenmek için tıklayın.

İstanbul’da akşama doğru.

İstanbul’un Gezilmesi Gereken İlçeleri

Karaköy, Tophane ve Beyoğlu

İstanbul’da sevgiliyle gezilecek yerler listemizde güzel bir kültür gezisi yapmak istiyorsanız burayı kesinlikle tavsiye ediyoruz. Neden mi?

Çünkü gezebileceğiniz önemli sanat eserlerinin sergilendiği, mimari yapılarının görülmesi gereken yerler olduğu mekanlar var. Özellikle keşfetmeyi, sanatı ve fotoğraf çekmeyi seven biriyseniz tercih sebepleri şöyle.

Salt Galata

Bankalar Caddesi üzerinde yer alan Salt Galata, binasının mimari yapısı ile İstanbul’daki eşsiz yerlerden biri. Osmanlı Bankası’nın eski binası olan Salt Galata’nın mimarisi direkt ilk dikkat çeken özelliği. Kütüphanesi, para kasalarının olduğu müze bölümü ile gezmesi son derece keyifli ve enteresan bir yer.

Kim buraya gezmeyi gelmeyi istemez ki? Mimari güzelliğe bakın!

Aynı zamanda binada gezerken fotoğraf çekmek de keyifli. Mimari o kadar güzel ki, burada çekilen fotoğraf çoğu yere göre daha farklı görüntü sağlıyor.

İstanbul Modern

Karaköy’den Tophane’ye doğru giderken yolun sağında yer alıyor. Sürekli değişen sergiler ile sanata ilgili duyanlar için tam bir hazine. Sergi alanını gezerken aynı zamanda fotoğraf da çekebiliyorsunuz.

Galata Kulesi

“Dün sana bir tepeden baktım İstanbul” cümlesini hemen hemen kurabileceğiniz heyecanlı bir nokta burası. Karaköy’e gelmişke Galata Kulesi’ne çıkmamak olmaz. İstanbul’un tarihi yarımada bölgesinin tamamı ile Kız Kulesi’ni seyredebileceğiniz olmaz olmaz bir mekan.

Galata Mevlevihanesi Müzesi

Bu bölgedeki gezinize katmanızı tavsiye edeceğimiz son yer de burası. Pazar günü yapılan semazen gösterisini izleyip farklı bir ruh haline girmek değişik bir deneyim olacaktır.

Karaköy, Galata ve Beyoğlu gezisinin en enteresan noktası.

Miniatürk

İstanbul Avrupa Yakası Gezilecek Yerler listemizde özellikle çocukları olan biriyseniz Miniatürk’e mutlaka çocuklarınızı götürmelisiniz. Önemli yerler ve tarihi eserleri bire bir minicik bir hale görüp gerçek hallerine ilgi ve meraklarının artmasını sağlarsınız böylece.

Miniatürk’teki eserler o kadar detaylı ki, sanki gerçekten seyrettiğiniz yerdesiniz gibi hissedeceksiniz.

Eserleri gezerken işin altında ne kadar büyük bir emek olduğunu hayret ve hayranlıkla gezeceksiniz eminiz ki. Sadece İstanbul’daki eserler ve yerler değil, diğer önemli görülmesi gereken yerlerdekiler de burada bulunuyor. Örneğin Safranbolu Evleri gibi…

Rahmi M. Koç Müzesi

Geçmişten günümüze sizi tarihte yolculuğa çıkartan fantastik bir müze! Gezerken o kadar şaşırdık ve beğendik ki, burayı hazırlayan ve bu hale getirenlere kocaman bir alkış gönderiyoruz buradan!

Gezmek o kadar zevkliydi ki…

Sanayi temalı bir müze olduğu için teknoloji, motor ve otomotiv sektörünün dünden bugüne nasıl geliştiğini, denizcilik alanındaki sanayi gelişmelerini bizzat makine ve taşıtları gezerek kendi gözleriniz ile görüyorsunuz. Açıkçası paha biçilmez derecede önemli ürünlerin sergilendiği bu müzeyi gezmeden bu bölgedeki turunuzu bitirmemelisiniz. Miniatürk ile aynı gün gezmek iyi bir fikir de olabilir, zira çok yakınlar.

Karaköy’deki Kafeler

Bu gezinizde de mola vermek için gideceğiniz mekanların bulunduğu yer burası. Karabatak Karaköy’ün bulunduğu sokak ve diğer kafeler mola için bu bölgedeki en güzel alternatifler.

Sultanahmet, Beyazıt ve Eminönü

Kapalıçarşı

İstanbul Avrupa Yakası Gezilecek Yerler listemizi hazırlarken gezmek haricinde bir de işin alışveriş kısmı var diye düşündük. Alışverişi keyfi yaparken bir yandan da gezmek ve keşfetmek için en ideal yer tabii ki Kapalıçarşı.

Tada tada gezdik işin doğrusu.

İçerisi ayrı bir dünya. Muhtemelen siz de gezerken kaybolacaksınız ama burada kaybolmak da zevkli. Rengarenk dükkanlar, çeşit çeşit ürünler ile görülmesi gereken yerlerden.

Mısır Çarşısı

Kapalıçarşı’ya Beyazıt tarafından girip yokuş aşağı Mahmutpaşa’dan Eminönü’ye inip ya da direkt Eminönü meydanından ulaşabileceğiniz tarihi bir çarşı. Kapalıçarşı kadar büyük ve görkemli olmasa da dükkanları ve mmarisi ile görmeniz gereken bir yer. Ayrıca Mısır Çarşısı içindeki Pandeli Restoran, İstanbul’daki en iyi restoranlardan biri. Osmanlı yemeklerini mrak ediyorsanız denemelisiniz. Çıkışta da Kuru Kahveci Mehmet Efendi’nin ilk şubesi Türk kahvesi almak için sizleri bekliyor olacak.

Ayasofya, Sultanahmet Camii, Yerebatan Sarnıcı ve Topkapı Sarayı

Sultanahmet’te keşfedecek o kadar fazla tarihi yer var ki. Nereden başlasak bilemedik. Zaten meydana geldiğinizde acaba önce hangisine gitsek diye kesin bir duraksama yaşayacaksınız. Peki bu bölgeyi nasıl gezmek lazım?

Tavsiyemiz buradaki tüm yerleri gezmek istiyorsanız 1 tam gün ayırmanız olacaktır. Çünkü bir yere ortalama 1,5 saat ayırsanız zaten 6-7 saatiniz buraları gezmekle geçecek. Yemek molası vs. derken gün geçti gitti bile…

Sultanahmet Meydanı ve Tarihi Yerler

Ayasofya, Sultanahmet Camii, Aya İrini ve Yerebatan Sarnıcı birbirine çok yakın konumdaki tarihi eserler. İnsanlar genelde ilk üçünü gezip Aya İrini’yi pas geçiyorlar. Dışarıdan binanın görüntüsü çok ilgi çekici olmasa da, o kadar güzel bir iç yapısı var ki… Biz ilk girdiğimizde “vay be!” dedik direkt. Özellikle Ayasofya ile Yerebatan Sarnıcı’na girişte biraz kuyruk beklemek zorunda olacağınızı da unutmayın. Bu nedenle buraları sabah gezip daha az kalabalıkken görün deriz.

Özellikle bu bölgeye geldiğinizde yanınızda kesinlikle fotoğraf makinesi ya da iyi fotoğraf çeken cep telefonu bulunmalı bizce. Tarihe tanıklık ederken, bu anları ölümsüzleştirmek şart!

Ayasofya’nın görkemi karşısında insan kendini ufacık hissediyor.

Buradaki tarihi eserleri gezerken Sultanahmet Meydanı içindeki Dikili Taş’ı da görmeyi unutmayın. Tüm bu bölgeyi gezince buraya neden tarihi yarımada dendiğini tam olarak anlayacaksınız diye düşünüyoruz.

Ve son olarak Topkapı Sarayı ile İslam Eserleri Müzesi’ni de gezerek bu bölgedeki gezinizi tamamlamış oluyorsunuz. Eserleri görünce, mesela kaşıkçı elmasını, dünya gözüyle bunları da gördük deme ihtimaliniz yüksek…

Beyazıt

İstanbul’da tarih kokan bir yer daha… Beyazıt meydanı, Kapalıçarşı (birkaç girişinden birisi burada), Süleymaniye Camii ve tarihi Vefa Bozacısı burada yer alıyor. Ayrıca İstanbul Üniversitesi sınırları içindeki tarihi yangın gözlem kulesini de atlamayalım.

Süleymaniye Camii

Öncelikle Süleymaniye Camii’ni gezmelisiniz. Mimar Sinan’ın ne kadar büyük bir mimar olduğunu, zekasını ve becerisini en güzel gösteren örneklerden biri. Caminin içine girdiğinizde sesin yankılanması, binanın görkemi insana saygı ve hayranlık hissi uyandırıyor. Ayrıca Süleymaniye Camii’nin bahçesinde Hürrem Sultan’ın kabrinin olduğunu da şimdiden söyleyelim. Ziyaret ederken atlamazsınız böylece.

Mimar Sinan’ın ne kadar önemli bir kişi olduğunun ispatlarından biri.

Bu bölgeye gelmişken Vefa Bozacısı’nda bir boza molası vermeden de olmaz. Gezinin doğasına aykırı biliyorsunuz… Yaşasın yemek içmek.

Çemberlitaş

Nuruosmaniye Camii

Nuruosmaniye Camii ile Beyazıt Meydanı’na oldukça yakın. Yürüyerek 10 dakika ulaşabiliyorsunuz. 174 adet penceresi ile aldığı ışık miktarı bakımından gerçekten de bir nur iner bu caminin içine. Bu nedenle iç kısımda gezerken bu ışığı mutlaka hissedersiniz.

Aynı zamanda Nuruosmaniye Camii bir külliyedir. Çünkü caminin avlusunda imaret, medrese, onların tam karşısında hünkar mahfili, kütüphane, türbe, sebil, çeşme ve çevresinde de dükkanlar bulunur. Bir diğer farklı özelliği ise barok tarzını yansıtmasıdır. Büyük bir keyifle gezeceğinize eminiz.

Nişantaşı

Şık, zarif ve şıkır şıkır bir yer… Mağazalar, sokaklar, insanlar ve mekanın ruhu olarak farklı bir yer burası. Özellikle şehir merkezindeki alışveriş ve mekan odaklı bir gezi merakınız varsa Nişantaşı’na mutlaka gitmeniz gerekiyor. En lüks markalar, lezzetli yemekler ve gösterişli bir İstanbul tam olarak burada bulunuyor!

Beşiktaş

İstanbul Avrupa Yakası Gezilecek Yerler yazımızda en önemli yerlerden birine geldi sıra. Neden mi? Çünkü burada ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu Dolmabahçe Sarayı bulunuyor.

Dolmabahçe Sarayı

İster İstanbul’da yaşayın, ister başka bir yerde burayı ziyaret etmeden İstanbul’da başka bir yeri gezmemelisiniz. O kadar önemli bir yer! Ülkemizin bağımsız ve modern bir ülke haline getirilmesi, savaşlar, inkılaplar, nice emek ve nice zor günler… Hayatını ülkemiz adayan Mustafa Kemal Atatürk’ün son günlerini de geçirdiği Dolmabahçe Sarayı’nı gezerken duygulanmamak elde değil. Ruhu şad olsun.

Dolmabahçe Sarayı’nı gezmeden asla olmaz…

Deniz Müzesi

İstanbul’daki en enteresan müzelerden biri. Çünkü burada dev saltanat kayıkları, ilk deniz altında kullanılan malzemeler ve gemiler sergileniyor. Bazı kayık ve gemiler o kadar büyük ve iyi korunmuş ki, etraflarında dolaşabilmek için onlarca adım atmanız gerekli.

Türkler ve denizcilik temalı bu müzede denizcilik tarihimize tanıklık edeceksiniz. Özellikle Türk denizcilik tarihinin önemli isimlerinin büstlerinin olduğu kısım ile Atatürk’ün Savarona Yatı’na ait filikanın da sergilendiğini beklirtelim.

Yıldız Parkı

İstanbul ve Beşiktaş için şehrin beton bölümlerinden kaçış noktası. Aynı zamanda buraya gittiğinizde o kadar çok gelin ve damat göreceksiniz ki, bölgede yeşilden sonra en çok görünen renk beyaz desek yanlış olmaz.

Yıldız Parkı nefes almak, İstanbul’un tadını biraz da güzel bir havada doğal ortamda geçirmek için harika bir yer. İçeride belediyenin tesisinde yemek yiyebilir ya da kendiniz piknik yapabilirsiniz.

Ortaköy

Ortaköy, İstanbul’un en meşhur manzaralarından birie sahip simge bir nokta. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Ortaköy Camii manzarası artık klasikleşmiş bir kompozisyon. Hatıra fotoğrafı için uygun açıyı yakaladığınızda artık işin gerisi sizde. Geziyi kumpir ya da waffle ile tamamlarsanız bizce Bebek’e kadar da yürüyün çünkü anca yakarsınız aldığınız kaloriyi… Ciddiyiz!

Şişli

Harbiye Askeri Müzesi

Harbiye’de yer alan ve 8.000’den fazla esere ev sahipliği yapan bu müze, dünyadaki en büyük askeri müzelerden biri. Daha içeri girmeden, bulunduğu binanın mimari görkemi ve güzelliği ilk olarak dikkat çekiyor. Çocuklar için giriş ücretsiz, yetişkinler için ise oldukça cüzi.

Dev bir müze olduğu için hakkını vererek gezmek için bizce 3 saate yakın vakit ayırmanız gerekiyor. Müzenin binası 1841 yılında Osman Devleti zamanında yapılmış. İlk olarak Kara Harp Okulu olarak hizmet vermiş. Daha sonra Kara Harp Okulu’nun Ankara’da kurulması ile binanın bu amaca hizmet etmesi son bulmuş. Son olarak 19 yıl süren restorasyon çalışmaları akabinde bina şu an ki halini alıp müze haline geitirlmiş.

Son olarak saat 15 ve 16 arasında mehteran gösterilerinin yapıldığını da belirtelim. Gezinizi buna göre de planlayabilirsiniz.

Fatih

Balat

Balat için öncelikle şunu diyelim: Sokaklarında sağa sola bakıp fotoğraf çekmekten vakit nasıl geçti anlamayacağınız garanti! Sokaklar ve evler o kadar güzel ki, bir de bunlara sürekli açılan yeni mekanlar eklenince tam bir turistik merkez haline geliyor. Balat’a gitmişken biraz tepelere tırmanıp hem İstanbul’u bir de oradan seyredin, hem de tarihi yerleri keşfedin.

Balat’ın hep fotoğraflara konu olmuş o rengarenk evleri nerede diye soracak olursanız da Kiremit Caddesi Tarihi Evleri diye aratmanız yeterli.

Eyüp

Eyüp Sultan Camii ve Pierre Loti

İstanbul’da maneviyatı en yüksek yerlerden biri de hiç kuşku yok ki Eyüp Sultan Camii. 1458 yılında inşa edilen cami, 1453’te İstanbul’un fethinden sonra inşa edilen ilk cami olma özelliğine de sahip.

Aslında bu bölgeyi komple gezmek nerden baksanız yarım gününüzü alacaktır. Ebu Eyyub El Ensari Camii ve türbesi ile devam edip, iç içe geçmiş çok sayıda türbe de ziyaret edilebilir.

Aynı zamanda buraya gelmişken günün yorgunluğunu güzel bir manzara eşliğinde Pierre Loti’de atmak da güzel fikir olacaktır. Tüm Haliç ayaklarınızın altında desek yanlış olmaz. Yorgunluk çayının en güzel gittiği yerlerden hiç şüphesiz ki…

Avrupa Yakasında Gezilecek Doğal Yerler

Sırada kendimizi doğaya atma vakti var. İstanbul size her ne kadar şehirden kaçabileceğiniz doğal ortamların az olduğunu hissettirmiş olabilir, ancak emin olun ki harika yerler var.

Sarıyer

Sarıyer’in merkezinden ziyade, Sarıyer’e bağlı yerlerde çok farklı yerler var. Ormanlar, plajlar ve tarihi yerler ile Sarıyer’de özellikle bir tatil yeri havası olduğu kesin.

Kilyos

İstanbul Avrupa Yakası Gezilecek Yerler listemizin en uzak noktasına geldi sıra. Buraya gidip ne yapılabilir diye düşünüyor olabilirsiniz. Sıcak bir yaz günü plajlarda tüm gün minik bir deniz tatili yapmak kesinlikle iyi gelecektir. Çok sayıda plaj bulunması avantajı bir yana, aynı zamanda bu plajların çok uzun ve geniş olması da avantaj. Tabii dalgalı günlerde Karadeniz’de dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın.

Aşağı plaja inip kamp yapmak mı? Neden olmasın!

Portatif sandalye ve masanız varsa kumsalda keyif yapmak harika bir fikir. Hem şehrin kalabalığından uzak, hem de baş başa kalabileceğiniz upuzun kumsallar sizi bekliyor.

Atatürk Arboretumu

İstanbul’daki en güzel yerlerden biri desek yanlış olmaz. Özellikle doğal ortamları ve fotoğraf çekmeyi sevenlere seslenelim. Bu tip aktiviteleri de yapacak yer arayan biriyseniz Atatürk Arboretumu’na mutlaka gitmelisiniz.

Atatürk Arboretumu içinde o kadar farklı bitkiler var ki, siz buraya daha farklı yapraklar bile ekleyebilirsiniz.

Dört mevsim güzel olan bu yer, özellikle sonbahar ve ilkbaharda görülmesi gerekiyor. Rengarenk bir hal alarak görsel şölen oluşturuyor. Sonra gelsin güzel hatıra fotoğrafları…

Belgrad Ormanı

Atatürk Arboretumu ile yan yana desek yanlış olmaz. Belgrad Ormanı, piknik ve yürüyüş için harika bir seçim! Ya da sadece mis gibi orman havası almak için bile gidebilirsiniz.

Yanınıza boşuna fotoğraf makinenizi alın demiyoruz…

Orman içindeki göl etrafında yürüyüş yapmak yaklaşık 1 saat sürüyor. Güzel bir parkur. Aynı zamanda göl manzaralı yerlerde oturup manzaranın tadını çıkarmak da “iyi ki gelmişiz” dedirtecektir size.

Atatürk Kent Ormanı

Uzun yıllardır atıl durumdaydı. 2020 yılında bakıma alınarak ziyarete açıldı ve İstanbul’da yaşayanlar için nefes alma yeri oldu! Burası ufak bir yer değil. Gezilecek bir sürü alan bulunuyor. Çok güzel yürüyüş parkurları olduğu için burada saatlerini geçirebilirsiniz. Ayrıca metro ile ulaşım çok kolay. Hacıosman durağında inip girişi ücretsiz olan bu yere girebilirsiniz.

Saygı ve özlemle anıyoruz.

Baltalimanı Japon Bahçesi

Kendinizi İstanbul içinde başka bir dünyada gibi hissedeceğiniz bir yer burası. Dört mevsim gezmek çok keyifli. Ancak asıl olarak ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde görmeniz lazım. Özellikle Nisan ayında sakura ağaçları, Kasım ayında da Anadolu sığla ağaçları iyi ki buraya geldik dedirtecek kadar güzeller!

Şehrin kalabalığında bir tatlı huzur.

Rumeli Hisarı

Rumeli Hisarı’nı komple keşfetmek biraz efor gerektirse de üst kısımlarına kadar çıkabilirseniz harika boğaz manzarası var. Tabii bu manzara ne demek? Güzel hatıra fotoğrafları demek. Durumu anladınız sanırız… Aynı zamanda buraya geldiğinizde boğazda yürüyerek Bebek’e gidip orada da gezebilirsiniz. Ayrıca Rumeli Hisarı’nda çok güzel kahvaltı mekanları olduğunu da söyleyelim.

Garipçe ve Rumeli Feneri

İstanbul Boğazı ile Karadeniz’in birleştiği yerde, tam boğaz çıkışında yer alan bu iki güzel yer İstanbul’un özel yerlerinden. Garipçe, henüz bozulmamış güzel bir köy. Ufak bir köy olsa da, denize sıfır olması ve köyün içi ile deniz kıyısındaki mekanlarda kahvaltı yapmak iyi fikir.

Garipçe Kalesi’nden köprü manzarası.

Rumeli Feneri ise, Karadeniz’i tam boğaz çıkışından gören manzarası ile kendinizi İstanbul’dan uzaklaşmış gibi hissedeceğiniz bir yer.

Karadeniz’i böyle sakin çok nadir görürsünüz. Şans işi.

Özellikle Rumeli Feneri minik bir Karadeniz köyü havası ile insanı tatile çıkmış gibi hissettirmesi ile keyifli bir mekan. Ayrıca buraya gittiğinizde güzel mezeleri ve balıkları ile Barınak Restoran’da güzel manzara eşliğinde yemek yiyebilirsiniz.

Emirgan Korusu

Emirgan Korusu, zaten bulunduğu yer itibariyle boğazın en güzel yerlerinden biri. Özellikle de Mayıs ayında laleler açtığında buraya gitmek insanı mutlu ediyor. Rengarenk çiçeklerin içinde dolaşmak, sonra da koru içinde ya da Emirgan sahilinde yürüyüş yapmak çok keyifli. Özellikle de ılık bir bahar gününde hava da güzelse…

Eyüp

Göktürk Göleti Tabiat Parkı

İstanbul Avrupa Yakası Gezilecek Yerler listemizde İstanbul’da gezilecek doğal yerlerden devam edelim. Göktürk Göleti, şehrin tam ortasında ve ulaşımı oldukça kolay. Örneğin Başakşehir’den burası 15 dakika sürüyor.

Giriş ücreti 20 TL. Piknik, sabit mangal alanı, tuvalet ve musluk olan yerler var. Mangal için malzemelerinizi alıp buraya gelirseniz alt yapı hazır yani. Ayrıca kendinizi doğanın içine bırakıp uzun doğa yürüyüşleri de yapabilirsiniz.

Çatalca

İstanbul’un özellikle doğal ortamlardan hoşlananlar için harika yerler sunduğu başka bir yere geldi sıra: Çatalca.

Çilingoz Tabiat Parkı

Mavi ile yeşilin birleştiği yer diye burayı tanımlamak gerekiyor. Arka tarafınız orman, önünüz deniz. İster kamp yapın, ister ormanda doğa yürüyüşü yapın… Ya da sahilde piknik, mangal da olur! Burada doğa ile iç içe yapılacak onlarda aktivite var. Orman içinde yürürken derelerin güzelliğinde kendinizi doğayı dinlerken bulacağınıza eminiz.

Mavi ve yeşilin en güzel buluştuğu yerlerden biri.

Giriş ücreti 33 TL. Genelde kalabalık oluyor. Ancak bölge büyük olduğu için biraz orman içlerine doğru girdiğinizde doğa ile baş başa kalıyorsunuz. Eğer çadırınızı kurup hafta sonunu burada geçirmek isterseniz giriş ücreti dahil 140 TL ödüyorsunuz. İstanbul’da kamp yapılacak yerler, İstanbul’u yakın doğal yerler ya da İstanbul’a yakın gezilecek yerler arıyorsanız burayı ilk sıraya alın deriz.

Yalıköy

Çatalca’nın kuzeyinde Karadeniz kıyısında kelimenin tam anlamıyla kafa dinlemelik bir yer burası. İstanbul’da kamp yapılacak yerler arıyorsanız, Yalıköy’ün uçsuz bucaksız kumsallarında kamp için çok sayıda yer olduğunu belirtelim.

Karadeniz’in dalga seslerinin rüzgarla birlikte burada duyabileceğiniz nadir seslerden olması insana huzur veriyor. Kumsalda her ne kadar tamamen kum olan yerler olsa da, ufak taşlık alanların da olduğunu ekleyelim.

İstanbul’da tatil yapmak.

Yalıköy’de sadece kamp değil, etraftaki pansiyonlarda da konaklama yapma şansınız var. İstanbul’da olup da bir balıkçı köyünde konaklamak sanki tatile çıkmış havası uyandırıyor insanda. Şehirden uzaklaşıp bir hava değişikliği yaşamak istiyorsanız, rotanızı buralara çevirmenizi öneririz.

Evcik Plajı

Evet biliyoruz uzak, ulaşım zor, yol pek iyi değil… Ancak kumun açık sarı rengi ve denizinin güzelliği ile emin olun ki bu çabaya fazlasıyla değecek!

İncecik kumlardan oluşan çok uzun bir plaj, arkada ormanlık alan ve masmavi deniz düşünün. İstanbul’da böyle güzel yer az bulunduğu için son derece kıymetli. Plajda herhangi bir tesis bulunmuyor. Hal böyle olunca tuvalet, giyinme kabini, kafe vs. de bulunmamakta. Bu tip şeyleri arıyorsanız en yakında bulunan köye 10 dakikalık yolculuk yapmanız gerekiyor.

Özellikle İstanbul’da kamp yapılacak yerler arıyorsanız burasının son derece ideal olduğunu söyleyelim. Kamp çadırınızı kurup, kumsalda ateşinizi yakın, bir yandan günün bitmesini izlerken, bir yandan da yıldızların doğuşunu seyredin…

Ormanlı Plajı

Çatalca’nın diğer güzel plajı burası. Kamp, piknik ve deniz keyfi için tercih edebileceğiniz Ormanlı Plajı’nda hemen arkada birkaç ufak kafe bulunuyor. Buradan yiyecek içecek ve tuvalet ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Ancak diğer plajlardaki gibi profesyonel bir beach işletmesi beklemeyin (belki de bakir kalması daha iyidir).

Deniz, kum, güneş ve paraşüt ile sanki İstanbul değil de, Ege’de bir yer gibi değil mi?

Karadeniz’deki tüm plajlar gibi denize girerken dikkatli olunması gerektiğini de mutlaka söylemek istiyoruz. Özellikle de rüzgarlı ve dalgalı günlerde fazla açılmak telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir, aman dikkat. Bu cümleleri de maalesef gözümüzün önünde bir vakıa yaşandığı için yazmak istedik. Buraya özgü bir şey değil, Karadeniz bazen riskli oluyor malum…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Anadolu Yakasında Gezilecek Yerler

İstanbul Anadolu yakasında gezilecek onlarca yeri tek tek keşfettik ve anlattık. Okumak için tıklayın.

İstanbul’da Sevgiliyle Gezilecek Yerler

Sevgiliniz ile acaba nereye gitsek diye düşünüyorsanız harika önerilerimiz var! Okumak için tıklayın.

Böylece İstanbul Avrupa Yakası Gezilecek Yerler yazımızın sonuna geldik. Ne diyelim, ömür biter, İstanbul bitmez… Şehr-i şehiri en kısa zamanda keşfetmeniz dileğiyle.