Key Museum Gezi Rehberi

Key Museum Gezi Rehberi yazımızda Türkiye’nin en büyük otomobil müzesi Key Museum‘a dair tüm bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Key Museum, İzmir Torbalı’da yer alıyor. Güncel olarak 75 otomobil, 50 motosiklet, 300 parçalık maskot koleksiyonu var. Ayrıca 2550 model otomobil, eşarp koleksiyonu ile “eski moda” benzin istasyonu var.

Burada bir ara otomobil sayısı 130 adetti. Ancak şu anda 75 ve sayı devamlı değişiyor. Bu nedenle önceden ziyaret edenlerin tekrar gittiklerinde farklı araçları görme ihtimalleri var.

Key Museum’ın bizce en güzeli.

Key Museum Kimin?

İzmirli iş adamları Murat Özgörkey ve Selim Özgörkey tarafından kurulan bir müze. 2002 yılından beri toplanan otomobillerden oluşan dev bir koleksiyona sahipler.

Key Museum Nerede ve Nasıl Gidilir?

İzmir Torbalı’nın merkezine çok yakın konumda aslında. Gelmek için iki alternatif var. İlki Gaziemir – Ayrancılar – Torbalı duble karayolu, diğeri ise İzmir Aydın otobanı. Tavsiyemiz İzmir Aydın otobanını kullanmanız çünkü otobanın Torbalı’ya çıkışı müzeye birkaç dakika mesafede.

Yapacağınız kısaca şu; otobanda seyrederken Torbalı çıkışından çıkıyorsunuz. Ve sonra Gaziemir çıkışından eski duble yola girip ilk sağdaki ara sokaktan giriyorsunuz (ters yön olmayan ilk sağ).

Google Maps konumu için buraya tıklayın lütfen.

Telefon: 0232 850 35 50

Çalışma Saatleri

Covid nedeniyle değişme ihtimali bulunmakta. Ancak normal zamanlarda Pazartesi ve Salı günleri hariç, diğer günlerde 10:00 – 17:00 saatleri arasında açık.

Önemli Not: Covid 19 nedeniyle çalışma saatlerindeki olası değişim adına müzeyi 0232 850 35 35’ten arayabilirsiniz.

Key Museum için geleceğe miras demiştik, sanırım hak verirsiniz bize.

Giriş Ücretleri

Giriş ücreti tam 30 TL, indirimli ise 15 TL. Müzekart geçerli değil.

Otomobil ve Motosiklet Tutkunları İçin

Key Museum

Eğer motor sporları, otomobiller ve motosikletlere karşı ilginiz varsa burası sizin için ideal yer. Çünkü buraya geldiğinize keşke daha yakından görüp dokunma şansım olsaydı demeniz içten bile değil.

Key Museum’da tarihe yolculuk.

Otomobillerin geçmişten günümüze gelişimini yan yana dizili araçlarla izlemek mümkün. Böylece insan 1900’lerden bugünlere nasıl geldiğini alamadan 7000 metrekare alana sahip müzede vakit uçup geçiyor.

Klasik otomobillerden, spor türevlerine, özel serilerden hepimizin bildiklerine kadar inanılmaz bir koleksiyon var burada. Burayı sadece müze değil, gelecek nesillere bırakılan bir miras olarak düşünmek lazım.

Eski araçlar sanat eseriymiş. Key Museum sanat galerisi gibi.

Çocuklu aileler için de ilgi çekici ve gezmeye uygun olan bir müze burası. Ayrıca personeli de son derece güler yüzlü ve ilgililer.

Müzeyi gezerken araçları en eskiden en yeniye doğru gezmenizi tavsiye ederiz. Klasik otomobillerin adeta bir sanat eseri gibi göründüğünü de eklemeden edemeyeceğiz.

Gitmişken Başka Nereler Gezilir?

Metropolis Antik Kenti

İzmir Torbalı’da Key Museum haricinde ve buraya oldukça yakın “mutlaka görülmeli” diyebileceğimiz bir yer var. O da Metropolis Antik Kenti. Aşağıdaki haritadan da göreceğiniz gibi araları yaklaşık 20 dakika mesafede.

Google Maps’teki konumu için buraya tıklayın.

Lucien Arkas Bağları

Burası hem gezmek, hem yeme içme molası vermek, hem de alışveriş için keyifli bir nokta.

Lucien Arkas Bağları ile İzmir’deki diğer tüm bağ evlere dair tüm bilgiler için tıklayın.

Key Museum Sonrası Yemek Vakti

Burada üçe ayırıp birkaç mekan önerisi yapacağız.

Sanayi İçi Esnaf Lokantası

Dönüşte Gaziemir tarafına gidecekler için Kısıkköy Mobilya Şehri’nin içinde yer alan Beyturan Lokantası‘nı tavsiye ediyoruz. Zaten sanayideki lokantalar daha salaş ancak çoğu lüks yere göre çok daha lezzetli yemeklere sahiptir. Ayrıca mekanın çalışanları hem muhabbet hem de nezaketleri ile böyle insanlar kaldı mı demenizi sağlıyorlar.

Detaylı yazımız için tıklayın.

Sanayi / Köy İçin Kasap ve Izgara Tarzı Lokanta

Dönüşte yine Gaziemir tarafına doğru gidecekler için Pancar’da yer alan Kasap İsmail‘i tavsiye ediyoruz. Kasap bölümünden etinizi alın. Daha sonra yan taraftaki ızgarada pişirilmesini isteyebilirsiniz. Bununla beraber fiyat / performans oranı olarak yüksek bir işletme.

Google Maps’teki konumu için buraya tıklayın.

Dağ Havası, Köy Pazarı ve Kokoreç

Buradaki tavsiyeler de Gaziemir yönüne doğru eski duble yoldan gidecekler için yine.

Gözleme

Biz genelde hafta sonu dağ havası ve köy ortamında bulunmayı seviyoruz. Ayrıca İzmir’deki köy pazarları aramanız varsa burada bir alternatif var. Oğlananası göbeğinden Karağaç’a doğru sapıp içeri doğru 2-3 kilometre kadar giriyoruz. Çünkü burada gözleme yemek için favori bir yerimiz var: Muhteşem Gözlemeci.

Gözleme hamurunu kendileri açıyor, zeytinyağı ile pişmekteler. Ayrıca iç malzeme kalitesi hem fazla hem de kaliteli. Cumartesi ve Pazar günleri açık.

Köy Pazarı

Daha sonra 500 metre yakında yer alan Demirciköy köy pazarını da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Pazar günleri kuruluyor.

Kokoreç

Yine Oğlanası göbeğinde yer alan Kokoreççi Ali Usta’yı kokoreç sevenler tavsiye ediyoruz. Süt kuzudan yapılmakta ve bizim evin kokoreç severi eşim tarafından pek seviliyor.

Muhteşem Gözlmeci’nin Google Maps’teki konumu için buraya tıklayın lütfen.

Demirciköy’ün Google Maps’teki konumu için buraya tıklayın lütfen.

Kokoreççi Ali Usta’nın Google Maps’teki konumu için buraya tıklayın lütfen.

İzmir’deki en iyi yemek ve tatlıları keşfettiğimiz İzmir Yemek Rehberi için tıklayın lütfen.