Salda Gölü Gezilecek Yerler

Salda Gölü Gezilecek Yerler yazımızda Salda Gölü’nü ve etrafındaki diğer gezilecek yerleri anlatacağız sizlere. Özellikle sadece Salda Gölü değil, diğer görülmesi gereken yerleri de tek tek anlatacağız. Düşünün burada kayak merkezi var!

Şimdiye kadar gezdiğimiz ve bizi mutlu eden nadir göllerden birisi burası oldu. Bir göl insanı nasıl mutlu eder?

Gitmeden Önce Hazırlıklarımızı Yapalım

Tabii ki yanınızda mayo bulunması gerekiyor. Suya girmek zeminin yumuşaklığından dolayı hafif tedirgin etse de farklı bir deneyim.

Alışveriş için nakit bulundurmakta fayda var.

Fotoğraf ve video için hafızada bol bol boş yer bulunması iyi fikir. Çünkü manzara çoğu yerde harika!

Güneş kremi ve şapkanız mutlaka yanınızda bulunsun.

Salda Gölü’ne Hangi Mevsimde Gidilmeli?

Salda Gölü her mevsim güzel bir yer. Ancak gitmişken göle de girmek istiyorsanız yaz mevsimi uygun olacaktır. Yaz mevsimini de detaylara bölecek olursak Temmuz başında giderseniz etraftaki lavanta bahçelerini de gezme şansınız oluyor. Eğer Mayıs’ta gidip buradan da Isparta’ya geçerseniz, Isparta’daki gül bahçelerini gezebilirsiniz. Mayıs’ın 10-20 günleri arasında gül bahçeleri en yoğun günlerini geçiriyor.

Salda Gölü Nerede?

Salda Gölü, Burdur Yeşilova’da yer alıyor. Göller yöresi denen bölgeye dahil bir alan aslında burası. Salda’ya giderken etrafta irili ufaklı çok sayıda göl görmenizin nedeni de bu.

İzmir – Salda Gölü arası 4 saat sürüyor.

Antalya – Salda Gölü arası 2 saat 20 dakika sürüyor.

Ankara – Salda Gölü arası ise 5,5 saat mesafeye sahip.

Salda Gölü Gezisi

Salda Gölü’nde Suya Nerede Girilir?

Biliyorsunuz 2020 yılı ortalarında Salda Gölü’nde suya girmek yasak hale geldi. Çünkü hem göl kenarındaki çukur ve kuyular, hem de gölün doğal yapısının bozulması riski nedeniyle bu karar alındı. Bu kadar güzel bir doğal alanın çok iyi korunması gerektiği aşikar.

Yasak detayı verecek olursak 15 Ekim 2020’den itibaren beyaz adalar ismi verilen kısımda suya girmek yasak. Peki nerede suya girilebilir diye soracak olursanız, Kayadibi Köyü tarafına gidip oradan girmeniz olacak. Çünkü hem su burada çok sığ, hem de akşamları mükemmel bir gün batımı manzarası oluyor!

2021 yılı itibariyle de Salda Gölü kenarına Salda bungalov evleri inşa ediliyor. Haziran 2021’de henüz kullanıma açılmadılar ancak yazık açılması büyük ihtimal diyelim. Durum değişince burayı güncelleyeceğiz.

Mavi’nin 50 tonu.

Yalnız burada bir uyarı yapalım. Gölün zemininin sizi içine çektiği bölümleri de var. Bu nedenle girerken kesinlikle çok dikkat edin ve çocuklarınızı asla tek bırakmayın.

Google Maps konumu için tıklayın.

Salda Gölü Otelleri ve Kamp

Salda Gölü’nde otellerin ve pansiyonların yoğunlaştığı bölge Kayadibi Köyü tarafı. Diğer yerler genelde herhangi bir tesis bulunmayan bölgeler.

Buraya geldikten sonra çok sayıda alternatifiniz var işin doğrusu. Gecelik oda fiyatları 250 TL ile 500 TL arasında değişmekte.

Gölün etrafında kamp yapmak için bir sürü uygun yer var. Genelde çoğu bölge ücretsiz. Ancak tesis olan bir yerlerde kamp yapmak isteriz derseniz Kayadibi Köyü ya da köye gelmeden göl kenarındaki tesislerin oraya inmeniz gerekli.

Uygun Fiyata Oteller

Burdur’daki oteller ve bungalov evlerden harika fiyatlarla rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Salda Lavanta Bahçeleri

Salda Gölü’nü geçip Burdur merkez yönüne doğru giderseniz eğer lavanta bahçelerinin olduğu bölgelerden geçeceksiniz. Buraya kadar gelmişken eğer Haziran sonu ve Temmuz başındaki günlerde buradaysanız lavanta bahçelerini mutlaka görmelisiniz.

Bildiğiniz gibi, bu zamanlarda lavanalar çiçek açıyor ve o mor renklerine kavuşuyor. Fotoğraf ya da videolarda görmediğiniz kısmı ise bu bahçelerin muhteşem lavanta çiçeği kokusu. İnsanı durduk yere mutlu eden nadir unsurlarından biri gerçekten de.

Lavanta bahçelerinde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyordu…

Peki lavanta bahçeleri tam olarak nerede?

Salda’yı geçtikten sonra 10 dakika kadar daha devam edince Yeşilova, Bahçelievler ve Karaatlı’ya sırasıyla varıyorsunuz. Burada her yerde lavanta bahçeleri var. Ancak en yoğun olarak görebileceğiniz yer Karaatlı’daki Lavantepe isimi yer. Buranın bahçesi oldukça büüyk ve gün batımını manzarası güzel.

Aynı zamanda bir kafe de var. Lavanta ürünleri satışı da yapılmakta. Biz 4-5 şişe lavanta yağı almıştık ve özellikle evde verdiği koku farklı bir ambiyans yaratıyor. 1 şişe lavanta yağı 10 TL civarındaydı.

Google Maps konumu için tıklayın.

Salda Kayak Merkezi

Salda Gölü’ne genelde ilkbaharda ve yazın gidilse de, kışın gittiğinizde de farklı aktiviteler yapma şansınız var. Kayak Merkezi’ni de bu nedenle listemize ekledik. Merkeze 25 dakika mesafede yer alıyor. Yeşilova’ya ulaşıp, buradan 14 kilometre boyunca virajlı yolları tırmanarak ulaşıyorsunuz.

Salda Gölü ve kış.

Kayakçılar için teleferik imkanı varken, kızakçılar için ise iki çeşit kızak imkanı var. Klasik ve gelişmiş diye geçiyor bunlar. Gelişmiş versiyonun farkı direksiyonunun bulunması. Klasik saati 10 TL, direksiyonlu ise saati 15 TL kiralama ücreti.

Kayak merkezinde bir kafe de mevcut. Burada sucuk ekmek ve içecek alma imkanınız var. Ancak biz yemeğimizi kendimiz hazırlarız derseniz buraya çıkarken tüm tedariği yapmanız lazım. Çünkü market bulunmamakta.

1500 metreden 600 metreye kadar 5 pist sizleri bekliyor!

Burada kayak yapmak haricinde kar manzarasına eşlik eden orman ve Salda Gölü manzarasını izleyip, bir yandan da yemek yemek güzel bir seçenek olacaktır. Salda Gölü Gezilecek Yerler makalemizin sürpriz yeri de belki çoğu için burası olmuştur yazıyı okurken.

Google Maps konumu için tıklayın.

Telefon: 0248 618 00 08

Salda Gölü – Ne Yenir?

Salda Gölü ve etrafındaki birkaç alternatif yer söyleyeceğiz size. Biz denediğimiz ve beğendiğimiz yerleri size anlatalım. Salda Gölü Gezilecek Yerler yazımızın lezzet kısmına geldi sıra.

Tostçu Hüsnü

Fast food tarzı ile başlamak istedik. Çünkü burası ilk sırayı sonuna kadar hak ediyor. Direkt tencereden konan kıyması ile kıymalı kaşarlı ile kıymalı yumurtalı tostu denedik ve son derecede lezzetliydi.

Yanında da ikram edilen turşu ve yerel gazoz ile lezzet keyfi tamam oluyor…

Google Maps konumu için tıklayın.

Telefon: 0553 335 13 52

Doygör Aile Lokantası

Sırada yine çok iyi bir esnaf lokantası tarzında mekan var. Salda’yı gezerken yorgunluk atmak için buraya gelirseniz size özellikle tavsiye edeceğimiz şey Burdur şiş olacak. Ayrıca serpme kahvaltı da veriyorlar, iki kişilik fiyatı 50 TL.

Google Maps konumu için tıklayın.

Telefon: 0248 618 03 77

Salda Gölü Gabak Dayının Yeri

Burası Salda Gölü’ne en yakın yer. Özellikle yöresel kahvaltı ve kıymalı tostu için yine tavsiye ettiğimiz bir mekan. Biz her ikisini de denedik, buradaki diğer tavsiye ettiğimiz yerler ile benzer lezzetteydiler. Tavsiye ederiz!

Google Maps konumu için tıklayın.

Telefon: 0533 339 41 21

Etrafta Başka Gezilecek Nereler Var?

Baştan söyleyelim çok yer var… Keşfetmek için okumaya devam o zaman.

Denizli ve Pamukkale

Eğer İzmir, Aydın, Muğla tarafından geliyorsanız ve dönüşünüz de yine oraya olacaksa bu kısım size gelsin. Çünkü yol üzerindeki Denizli’de gezilmesi gereken o kadar çok yer var ki 1 günü oraya ayırmanızı öneririz.

Mesela Pamukkale, Denizli çarşı içi, teleferik gezisi, mağaralar ve antik kentler derken 2 gün çok rahat bir şekilde geçer işin doğrusu. Ama biz hızlı ve en önemli yerleri gezme planı yapmak isteriz dersiniz diye düşünerek 1 gün yeter diye belirttik. Çünkü ana gezi rotamız bu yazıda Salda Gölü.

Detaylı Denizli ve Pamukkale gezi rehberimiz için tıklayın.

Isparta Gül ve Lavanta Bahçeleri ile Sagalassos Antik Kenti

Salda Gölü’nden 1 saat daha devam ederek ulaşabileceğiniz Isparta için de en az 1 gece konaklamalı bir gezi yapmanız gerekiyor. Özellikle Mayıs ortası ya da Temmuz başı ise sırasıyla gül bahçeleri ya da lavanta bahçelerini görmek için Isparta’ya devam etmenizi mutlaka tavsiye ederiz.

Isparta’daki tüm gezilecek yerler ile lezzet duraklarını anlattığımız rehberimiz için tıklayın.

Afrodisias Antik Kenti

Aydın’da yer alan Afrodisias, Türkiye’de en iyi korunmayı başarmış antik kentler arasında ilk sıralarda. Özellikle dev hipodrom ile kapalı alandaki heykelleri görmenizi öneririz. Burayı gezmek aşağı yukarı 2,5 saat sürüyor. Özellikle yazın gidecekseniz yanınızda mutlaka şapka, güneş kremi ve su bulunmasında fayda var. Zira Aydın yaz mevsiminde Türkiye’nin en sıcak yerlerinden.

Afrodisias Antik Kenti’ni tüm detayları ile anlattığımız rehberimiz için tıklayın.

Böylece Salda Gölü Gezlecek Yerler yazımızı bitirmiş olduk. Türkiye’nin en güzel yerlerinden birini en kısa zamanda keşfetmeniz dileğiyle.