Uşak Gezilecek Yerler

Uşak Gezilecek Yerler yazımızda doğal güzellikler, tarihi yerler ve şehrin simgelerinin tamamından bahsedeceğiz. Ayrıca nefis yemekler için önerilerimiz de olacak. Hazırsanız keşfetmeye başlayalım!

Gitmeden Önce Hazırlıklarımızı Yapalım

Bazı tavsiye edeceğiniz yerlerde uzun yürüyüşler sizi bekliyor. Bu nedenle yanınızda rahat ayakkabılar olmasında fayda var.

Uşak, yazın sıcak, kışın ise soğuk olan bir yer. Böylece kıyafet seçimi öncesinde hava durumuna bakmak da önemli hale geliyor.

Fotoğraf çekmek için harika manzaralar sizi bekliyor.

Kaç Günde Gezilir?

1 gece konaklama ve toplamda 2 tam gün şehri ve etraftaki görülmesi gereken yerler için yeterli.

Uşak’ta Gezilecek Yerler

Uşak Kent Tarihi Müzesi

Biz genelde şehirleri gezerken, eğer şehrin geçmişini anlatan bir müze varsa mutlaka ziyaret ediyoruz. Çünkü bu gezide şehrin geçmişini güzel detaylarla özet halinde öğrenme şansınız oluyor.

Burada çok başarılı bir çalışma yapıldığını hemen söyleyelim. Özellikle Şeker Fabrikası’nın ürettiği ilk şekeri görmek çok enteresan bir deneyimdi. Ayrıca ilk sokak aydınlatmaları ve ilk yerel televizyon da başka müzelerde görmediğimiz cinsten detaylar olarak notlarımızda yer aldı.

Şehrin tarihi hem hüzünlü, hem de gurur verici.

Müzede özellikle rehber eşliğinde gezerseniz, gördüklerinizi çok daha iyi anlama şansınız oluyor. Bazen üzülerek, bazen tebessüm ederek harika bir gezi oldu bizim için. Bu nedenle mutlaka burayı gezerek başlamanızı öneririz şehir turuna.

Google Maps konumu için tıklayın.

Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesi

Genel olarak baktığınızda çok daha popüler gezilmesi gereken yerler olduğu aşikar. Ancak burası şehirde gezeceğiniz bizce en önemli yer. Çünkü burası 3 Eylül 1922’de Yunan general Tripolis’in kılıcını Atatürk’e teslim ettiği yer! Dışarıdan bakınca bu derece önemli bir tarihi yer olduğunu anlamanız da imkansız tabii. Bu nedenle özellikle belirtmek istedik.

Bu vesile ile bir defa daha saygı ve özlemle anıyoruz.

Müzenin dizaynı ve anlattıkları hem başarılı, hem de önemli olunca Uşak Gezilecek Yerler yazımızda da listeye üst sıralardan girmiş oldu. Kurtuluş Savaşı’nın önemli anlarından birinin yaşandığı bu mekanda tarih sizi bekliyor.

Google Maps konumu için tıklayın.

Uşak Arkeoloji Müzesi

Ufak bir şehir olsa da Uşak’taki müze kalitesi ve içeriği çoğu büyük şehirden çok daha önce desek yanlış olmaz. Çünkü gezdiğimiz her yer için “burası da kesinlikle görülmesi gerekir” şeklinde not ala ala gezdik! Zaten ülkemiz tarihi eserler bakımından son derece zengin olduğu için her gezilen şehirde neredeyse bir arkeoloji müzesi var. Ancak burada “ince el işi” eserleri ile bizi şaşırttı…

Bu tip müzeleri gezmek her zaman heyecan verici!

Gezerken özellikle kadınların dikkatini çekeceğini düşündüğümüz altın, bronz gibi metallerden yapılma takı ve süs eşyaları var. Özellikle kadınların ilgisini çeker dedik. Çünkü biz gezerken bu eşyaların fotoğrafını çeken teyzelerimiz oldukça meraklı görünüyorlardı!

Bu müzeyi farklı kılan asıl kısma geldik şimdi de. Hazır olun, burada Karun’un hazineleri var! Ayrıca kanatlı deniz atı da görülmeye değer diğer eser olarak dikkatimi çekti. Uşak’taki diğer müzeler gibi tertemiz ve düzenli olmasından dolayı emeği geçenlere kocaman bir tebrik de bizden gelsin…

Google Maps konumu için tıklayın.

Ulubey Kanyonu Tabiat Parkı

Öncelikle işin üzücü kısmı ile başlayalım. Eğer Ulubey Kanyonu’nda kamp yapmak ya da trekking yapmak için vadi içine inerseniz maalesef koku ve pis akan bir dere ile karşılaşıyorsunuz 2021 yılı itibariyle. Dünyanın en büyük ikinci kanyonu olan ve bu kadar turizm için potansiyeli olan bir yer adına maalesef kötü bir durum. Umarız yetkililer el atarlar en kısa sürede.

Ulubey Kanyonu’nun manzarası mükemmel!

Gelelim işin güzel taraflarına. Çünkü bunlar çok daha fazla. Eğer Ulubey Kanyonu Cam Teras üzerinden kanyonu seyredecek olursanız, manzara sizi büyüleyecek emin olun! Ayrıca cam terasa çıkarken galoş giyme zorunluluğu var cam çizilmesin diye. Bu da biraz kayganlaştırıyor zemini, yürürken aman dikkat bu nedenle.

Kanyona cam teras üzerinden bakmak, dünyanın en derin ve uzun ikinci kanyonunun Türkiye’de olmasını öğrenmek mutluluk verici oldu bizim için. Ayrıca Ulubey Kanyonu Cam Teras 2021 ücreti kişi başı 10 TL.

Google Maps konumu için tıklayın.

Taşyaran Vadisi

Uşak Gezilecek Yerler yazımızın bizim için sürpriz yerlerinden biri oldu burası. İzmir tarafından gidişte Kuladokya yani Kula’daki peri bacalarını geçtikten 10 dakika sonra buraya ulaşıyorsunuz. Ancak hemen ekleyelim, buralardaki çoğu kanyon gibi, burası da yazın su seviyesinin çok düştüğü bir yer. Bu nedenle asıl güzelliğini görmek için en geç Mayıs sonuna kadar gezmeniz gerekiyor.

Türkiye’deki en enteresan doğal güzelliklerden biri.

Vadinin en enteresan özelliği ise kayaları zamanla aşındıran suyun kayalara verdiği şekiller. Bu nedenle özellikle fotoğraf hobiniz varsa, doğru ışığı yakaladığınız an işlem tamamdır! Ayrıca en tepede yer alan gözetleme kulesinin de manzarasını unutmamak lazım… Tabii diğer enteresan özelliği de atlamayalım. Çünkü burası kışın buz tutuyor. Yani kanyonda gezerken suyun en hareketsiz kısımlarını buz tutmuş olarak görebilirsiniz. Bu özelliği ile de Ege’de tek diyebiliriz.

Google Maps konumu için tıklayın.

Blaundus Antik Kenti

Özellikle Uşak’ta fotoğraf çekilecek yerler araması yapıyorsanız, Ulubey Kanyonu sonrası en iyi ikinci yer bizce burası. Ancak akşam gün batımına doğru giderseniz bu sıraya girdiğini de söyleyelim. Çünkü ayakta kalmış eserlerin duruşu ve konumu çok enteresan kadrajlar sunuyor ışık kırılmaya başladığı zaman. Ayrıca burayı gezerken keşke gece gökte yıldızlar varken de ziyarete açık olsaydı diye içimizden geçirdik. Zira yıldızlar eşliğinde bu kalıntıları seyretmek çok enteresan olabilirdi…

Kazıların 2021 yılı itibariyle hala devam ettiği antik kent, üç tarafı vadilerle çevrili ilginç bir coğrafyada kurulmuş. Ayrıca antik kentin olduğu yerde herhangi bir market, büfe, bakkal vs. yok. Gitmeden önce yanınıza su almanız iyi fikir olacaktır. Kentin, Büyük İskender’in Anadolu’ya seferinde gelen Makedonyalılar tarafınca kurulduğu da söylenmekte.

Google Maps konumu için tıklayın.

Mesotimolos Antik Kenti

Kayalara oyulmuş yerleşimleri, kaya mezarları ve yüzlerce yıllık insan ayak izlerinin bulunduğu bir yer burası. Özellikle volkanik arazi oluşu da buradaki yerleşimi etkilemiş. Ancak gezerken herhangi bir koruma altında olmaması durumu ile ulaşımı için gideceğiniz yolun son derece bozuk olması negatif tarafları. Bu nedenle özellikle yolun 4-5 kilometresinde aracınızda bol bol zıplayarak gitmeye hazır olmanızı öneririz.

Google Maps konumu için tıklayın.

Uşak Lavanta Bahçeleri

Lavanta Denizi diye arattığınızda bulabileceğiniz, insanın içini açan ve mis kokulu bir yere hoş geldiniz! Ulubey tarafında yer alan bu mekan henüz yeni olmasına rağmen, şu an ki haliyle bil görülmeye değer.

Tam fotoğraflık…

Blaundus Antik Kenti’ne geldiğinizde, buraya da mutlaka uğramanızı öneriyoruz. Devasa bir arazide yüzlerce lavanta içinde olmak ne hoş duyguydu kelimelerle anlatmak son derece zor. Bu nedenle yerinde görmenizi öneririz. Ayrıca giriş ücreti 2 TL ve sınırsız sayıda fotoğraf çekebilirsiniz..

Lavantaları mor renkleri ile görmek için Haziran sonu ve Temmuz başında gitmeniz gerekiyor. Bu nedenle Türkiye’deki lavanta bahçeleri ya da lavanta bahçesi aramalarınız varsa, bu bilgiyi de unutmamalısınız.

Google Maps konumu için tıklayın.

Clandras Köprüsü

Blaundus Antik Kenti ve üstteki lavanta bahçelerine yarım saat mesafede burası. Bu nedenle Ulubey tarafına gittiğinizde bu üç yerin tamamını tek seferde gezme şansınız var.

Clandras Köprüsü, Frigler döneminde kalma tarihi bir yapı. Eğer Frigya’nın Afyon’daki kısmını gezdiyseniz, Uştak’taki tarihi kalıntıları görmek adına burayı da görmeniz gerekiyor. Ayrıca köprü altından akan suyun normal olarak yazın biraz daha düşük debide aktığını da ekleyelim.

Clandras Köprüsü gerçekten de bir miras bizlere.

Clandras Köprüsü 2021 giriş ücreti 10 TL. Özellikle yükseklik korkunuz varsa köprünün üstünde durmanın biraz korkutucu olduğunu da eklemek gerekiyor. Çünkü yüksekliği 17 metre ve yaklaşık 2500 yıldır ayakta…

Google Maps konumu için tıklayın.

Tepedelen Çam Anıt Ağacı

Uşak Gezilecek Yerler yazımıza Banaz’da yer alan bir “üstat” ile devam ediyoruz. Çünkü bu çam ağacının yaşı 500’den fazla! Bu nedenle biz kendisine üstat adını taktık, zira daha önce bu kadar yaşlı ve dev bir çam ağacı görmemiştik.

Kocaman ve görkemli…

Özellikle yanına yaklaştığınızda heybetini tam olarak anlayacağınıza eminiz. Tabii biraz yol çekmeniz gerekiyor ama doğayı seviyorsanız yollar da size güzel gelecektir zaten…

Google Maps konumu için tıklayın.

Uşak Yemek Yerleri

Uşak’ta size üç adet yer tavsiye edeceğiz.

İlk yer Uşak Konağı. Burası eski bir konağın restorasyon ile hala kullanıldığı bir yer. Yemekler ve mezeler lezzetli, nezih bir mekan. Ayrıca canlı müzik de var, dilerseniz bahçe imkanı da mevcut.

İkinci yer Harran Kebap. Burası da şehir merkezinde bir kebapçı. Ufacık bir yer ancak lezzet, ilgi, alaka ve ikramlar enfesti! Ayrıca baklavayı da denemenizi öneririz.

Son mekan ise bir çorbacı. İsmi Vip Çorba. Sizi tabii bilemeyiz ancak biz gezerken kelle, paça, çorba, meze, balık vs. ne varsa denemeyi seviyoruz. Bu nedenle deneyelim dedik ve gayet güzel tat aldık. Ayrıca çorbalar büyük porsiyon geliyor, yanında da bir sürü ikram cabası.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kula

Peri bacalar, volkanlar ve sönmüş yanardağlar üzerinde yürüyebileceğiniz Türkiye’deki tek yer! Keşfetmek için tıklayın.

Arapapıştı Kanyonu

Masmavi bir kanyon ve bungalov evler… Okumak için tıklayın.

Pamukkale

Antik havuzlar, travertenler, mağaralar ve antik şehirleri keşfetmek için tıklayın.

Yazılı Kanyon

500 kilometrelik kutsal yolun başlangıcı tam olarak buradan başlıyor desek? Detaylar için tıklayın.

Isparta

Nefis tandır, lavanta ve gül bahçeleri, ev yapımı şarapları ile harika bir şehir. Keşfetmek için tıklayın.

Konya

Konya’da görülmesi gereken 30’dan fazla yeri tek tek yazdık! Listesi için tıklayın.

Böylece Uşak Gezilecek Yerler yazımızın sonuna geldik. En kısa zamanda keşfetmeniz dileğiyle.