İstanbul Yemek Yerleri

İstanbul Yemek Yerleri yazı serimizin ilkini tarihi yarımada içinde bulunan mekanlara ayırdık. Yani Eminönü, Beyazıt, Kapalıçarşı, Sultanahmet, Nuruosmaniye, Mahmutpaşa, Çemberlitaş ve Sirkeci civarında yer alan restoranları anlatacağız bu yazımızda.

Üniversite’de öğrencilik yıllarımız burada geçtiği için tarihi yarımadanın neredeyse tamamını sokak sokak biliyoruz. Okulu geç bitirmemizin diğer bir sebebi de bu gezme merakımızda zaten. Ders sıkıcı mı geldi? Dışarı çıkış gezelim o zaman deyip dalıyorduk ara sokaklara. Güzel yıllardı…

İstanbul’da şarap ve lezzetli yemekler… Fotoğraf: Lokanta 1741.

Yemekler

Şeyhmuz Kebap Salonu

Çemberlitaş’ta yer alan Şeyhmuz Kebap Salonu, eti zırh ile çeken İstanbul’daki çok az sayıda yerden biri. Et zırhla çekildiği zaman ve kalitesi de iyi olunca sonuç lezzetli oluyor. Tabii bu lezzette katkısı olanlardan biri de ustaları. Yöresel Mardin yemekleri yapıyorlar.

Şeyhmuz Kebap’ta satır ile çekilmiş etin lezzeti çok iyi.

Esnaf lokantası formatında, lüks olmayan ancak temiz ve titiz bir mekan. Biz gittiğimizde özel ürünleri olan şeyhmuz kebap’ı tercih ediyoruz. 200 gr civarında bir ağırlığa sahip yuvarlak bir kebap bu. Tabağın çoğunu kaplıyor. Gayet doyurucu. Bunun haricinde patlıcan kebabı tattık, o da çok iyiydi. İstanbul Yemek Yerleri yazımızın en lezzetli noktalarından birisi burası.

Google Maps konumu için tıklayın.

Telefon: 0212 526 16 13

Tarihi Sultanahmet Köftecisi Selim Usta

Sultanahmet Meydanı’nda yer alan Sultanahmet Köftecisi buranın en meşhur yeri. Meşhur olmayı da sonuna kadar hak ediyor. Köfteleri “çok lezzetli”. Servis de hızlı geliyor.

Yıllardır değişmeyen lezzet.

Ayasofya, Sultanahmet, Yerebatan Sarnıcı gibi yerleri gezmeye geldiğinizde burada köfte yemeden bizce dönmeyin.

Google Maps konumu için tıklayın.

Telefon: 0212 513 64 68

Dönerci Şahin Usta

Nuruosmaniye Camii’nin arka sokağında yer alan ufacık bir dükkan burası. Ancak biz ne zaman geçsek kuyruk oluyordu ve tabii zaman içinde merak etmeye başlamıştık. En sonunda sıraya biz de girdik ve neden insanların sıraya girip beklediklerini anladık. Bu nedenle döner seviyorsanız beklemeye değer ve mutlaka etin tadına bakmalısınız.

Dönerci Şahin Usta sıra beklemeye değer bir yer.

Google Maps konumu için tıklayın.

Telefon: 0212 526 52 97

Dürümcü Mustafa

Burası da Nuruosmaniye Camii’nin arka sokağında yer alıyor. Bu bölgedeki açık ara en iyi dürüm yapan yer burası bizce. Tavuk şiş, et şiş ve ciğer şiş… Kısacası hepsi harikaydı.

Lavaş arasında hayal edin…

Google Maps konumu için tıklayın.

Uygun Fiyata Otel Bulun

Harika İstanbul manzaraları eşliğinde bir odada çok uygun fiyata konaklamak için tıklayın.

Telefon: 0212 519 93 28

Meşhur Dönerci Hacı Osman’ın Yeri

Beyazıt ile Kapalı Çarşı’ya çok yakın konumda bulunan bu dönercinin önünde de mekana yaklaştıkça sıra olduğunu göreceksiniz. Dönerin tadına bakınca neden sıra olduğunu anlayacağınızı düşünüyoruz… Çünkü lezzet gerçekten de üst düzey.

Google Maps konumu için tıklayın.

Telefon: 0212 519 38 75

Virginia Angus

Mahmutpaşa’da yer alan Virginia Angus nefis burgerler yapan bir yer. Ufak bir dükkan olduğu için bazen sıra bekleme durumu olabiliyor.

Virginia Angus’un burgerleri gerçekten lezzet olarak ayrı bir konumdalar.

Virginia Angus’un biz özellikle köftesinin lezzetine bayılıyoruz. Zaten burger yerken en önemli kısım da orası.

Bizim favorilerimiz Virginia ve New York menüleri.

Google Maps konumu için tıklayın.

Telefon: 0212 528 38 08

Hamdi Restoran

İstanbul’a geldiğinizde hem tarihi yerleri, hem de İstanbul Boğazı’nın girişini tepeden seyretmek istiyorsanız, Eminönü’de yer alan Hamdi Restoran meşhur ve güzel bir yer.

Burası bir kebap restoranı. Kebap öncesinde sunulan aperatifler güzel. Yemeğe hazırlık olarak iyi gidiyor açıkçası.

Buraya bizce özellikle gün batımında ya da güneş battığında gelip manzaranın tadını çıkartmalısınız.

Google Maps konumu için tıklayın.

Telefon: 0212 528 03 90

Pandeli Restoran

Eminönü’deki Mısır Çarşısında yer alan Pandeli Restoran bu bölgedeki en özel yerlerden biri.

Bulunduğu yer zaten tarihi bir bina olan Mısır Çarşısı. Bununla birlikte yemek çeşitleri, mezeleri ve içecekleri ile bambaşka bir dünyaya giriyorsunuz.

Sadece ana yemekler değil, tatlı çeşitleri de özel ve güzel.

Kağıtta pişirilmiş levrek ile hünkar beğendi favorilerimiz oldu. Bunların yanında kırmızı şarap ve ve patlıcanlı börek de lezzete lezzet kattılar.

Mekanın zarifliği, çalan klasik müzik, Gala Kulesi manzarası… Her bakımdan özel bir mekan. İstanbul Yemek Rehberi yazımızın en nadide yerlerinden biri burası.

Google Maps konumu için tıklayın.

Telefon: 0212 527 39 09

Şehzade Cağ Kebap

Cağaloğlu’ndan Sirkeci’ye devam ederken sağda sokak arasında bulunuyor.

Bir porsiyonu 28 TL.

Cağ kebabı normal dönerken farklı olarak dikey değil yatay olarak pişirilir. Ve servis edilirken etler şişe takılı olarak tahta sağlı bir şişte gelir. Tabii farklı servis usulleri de var ama orijinali bu şekilde.

Şehzade Cağ Kebap’ın etlerinin lezzeti kelimenin tam anlamıyla harika. Bizce İstanbul’da cağ kebabını en iyi yapan yerlerden biri. Buraya gezmeye gelmişken mutlaka tatmanızı öneririz.

Google Maps konumu için tıklayın.

Telefon: 0212 520 33 61

Meşhur Filibe Köftecisi

Şehzade Cağ Kebap’ın tam karşısında yer alıyor.

Esnaf lokantası formatında bir lezzet.

127 yıllık tarihi bir işletme. Köfteleri lezzetli. Ancak 1 porsiyon 120 gr geliyor ve doymak için bizde 1,5 porsiyon alınmalı. Köftelerinde sadece et, tuz ve soğan bulunuyor. Herhangi bir katkı madde yok.

Google Maps konumu için tıklayın.

Telefon: 0212 519 39 76

Lokanta 1741

Cağaloğlu Hamamı’nın hemen yanında üstte bulunuyor. Burası ambiyansı, yemekleri, personelin ilgi ve alakası ile özel bir yer.

Lokanta 1741 bu bölgedeki özel restoranlardan biri.

Romantik bir akşam yemeği için ya da yemeklerin sadece tadına bakmak adına tadım menüsünü denemek için gitmenizi tavsiye ederiz.

Google Maps konumu için tıklayın.

Telefon: 05331451741

Matbah Restoran

Süleymaniye Camii manzarası eşliğinde, nefis yemekler, ilgili personeller ve ambiyans…

Ottoman Hotels’in içinde yer alan Matbah Restoran, Osmanlı saray mutfağının yemeklerini tatmak isteyenler için mükemmel bir yer.

Restoranın yemekleri harika ve manzarası da öyle!

Biz özellikle 7 çeşit peynir ve yufkayla yapılmış ve balla servis edilen ballı gemici böreğini çok çok beğendik! Misafirlerinizi ağırlamak ya da kendinizi şımartmak adına tercih edebilirsiniz.

Google Maps konumu için tıklayın.

Telefon: 0212 514 61 51

Turgut Kebap

Sultanahmet’te yer alan Turgut Kebap, yemeklerinin lezzeti ile ön plana çıkıyor. Ufak bir dükkan ama lezzeti büyük diyelim. Ayrıca işletmecisi ve çalışanlarının da ilgi ve alakası üst düzeyde.

Buraya gelirseniz karışık kebap menüsü alıp tüm ürünlerin tadına bakmanızı tavsiye ederiz çünkü tüm lezzetleri tatmak yapılacak en güzel şey.

Google Maps konumu için tıklayın.

Telefon: 0212 517 22 27

Zümrüt Büfe

Mısır Çarşısı’nın Mahmutpaşa tarafındaki sokakta yer alıyor. Döneri meşhur. Eti orta pişmiş servis ediyorlar genelde. Böylece et suyunu kaybetmediği için daha lezzetli hale geliyor. Eğer çok pişmiş et seviyorsanız bunu almadan önce belirtmenizde fayda var.

Google Maps konumu için tıklayın.

Telefon: 0212 522 89 79

Tatlılar

Hacı Şerif

Merkez şubesi Denizli’nin merkezinde yer alıyor. Eminönü’ndeki şubesinin ürünleri ise merkezinin lezzeti ile hemen hemen aynı. Bu nedenle bölgeye gittiğinizde tatlı keyfinizi irmik helvası ile yapmanızı tavsiye ederiz.

Google Maps konumu için tıklayın.

Telefon: 0212 511 81 66

Ali Muhiddin Hacı Bekir Lokumları

Lokum sever misiniz? Ya da hiç lokum yediniz mi? Hacı Bekir, 1777 yılından beri lokum üreten bu işletme Türkiye’deki en iyi lokumları üreten yerlerden. Hediye olarak ya da yemeğin üstüne tatlı olarak yemek için buraya uğramanızı tavsiye ediyoruz. Böylece tarihi bir dükkandan alışveriş de yapmış olursunuz.

Yemekten sonra 50 gram lokum alıp sokaklarda gezmeye devam edebilirsiniz.

Google Maps konumu için tıklayın.

Telefon: 0212 522 06 66

Day Day Pastanesi

Beyazıt’ta Kapalı Çarşı’ya yakın konumda bulunuyor. Canınız tatlı istese de, istemese de buraya ekler yemek için uğramanızı tavsiye ederiz. Bununla birlikte tabii ki diğer tatlılar da nefis.

Google Maps konumu için tıklayın.

Telefon: 0212 519 64 62

Böylece İstanbul Yemek Yerleri yazımızın sonuna geldik. Afiyet olsun! İstanbul’un diğer yerlerinde bulunan lezzet noktalarını da diğer yazılarımız ile anlatmaya devam edeceğiz.

Kışın gezilecek en güzel yerleri anlattığımız makalemiz için tıklayın.

Edirne’deki tüm gezilecek yerler ile yemek rotalarını anlattığımız rehberimiz için tıklayın.

İzmir yemek rehberi yazımız ile İzmir’i baştan sonra keşfettiğimiz yazımız için tıklayın.