Adana’da Ne Yenir? Nerede Yenir?

Adana’da Ne Yenir? Nerede Yenir? Şehre gelen herkesin sorduğu sorular bunlar aslında. Çünkü gelmişken tadılması gereken çok lezzetli şeyler var burada! Biz gezdiğimiz, gördüğümüz, beğendiğimiz yerlerin listesini çıkardık sizler için. Hazırsanız keşfetmeye başlayalım!

Adana’da Ne Yenir? Nerede Yenir?

Adana, yemekleri ile gönülleri fetheden bir şehir. Buraya sadece yemekleri tatmak için bile gelen çok sayıda insan oluyor. Ve gerçekten de Türkiye’de yiyebileceğiniz en iyi kebap çeşitlerinden bazıları burada. Şimdi en iyi yemekleri yapan yerler listemize geçelim.

Ana Yemek ve Atıştırmalar

Kaya Kebap

Öncelikle mekan tertemiz. Bizim için önemli bir kriter olduğu için baştan söylemek istedik. Gelelim yemeklere. Şöyle diyelim; son zamanlarda yediğimiz en lezzetli lahmacun herhalde buradaydı desek abartmış olmayız. Ayrıca mezeler de fevakaladeydi.

Böyle yerlere gidenler diyor ya: Alandayız.

Adana kebap ile karışık ızgarayı da denemenizi öneriyoruz. Özellikle karışık ızgara pek lezzetli geldi bize. Ancak tekrar söyleyelim, burada asıl olarak lahmacun mükemmeldi. Bu nedenle şehre gelmişken gidip tadın deriz…

Google Maps konumu için tıklayın.

Doğa Kebap

Ufak ve arada kalmış bir yer burası. Yani kendiniz gezerken bulmanız biraz zor. Bu nedenle biz de tavsiye üzerine gittik. Açıkçası lezzete bayıldık! Çünkü eski usul Adana kebapçılarından biri burası. Yani artık büyük dükkanlarda daha çok kişiye hitap eden bir yer değil. Zaten ustası da babadan kalma bu işi devam ettiriyor.

Adana’da göreceğiniz manzara genelde bu.

Adana kebap lezzet olarak harikaydı. Ayrıca ufak ve samimi bir ortam olduğu için muhabbet de güzeldi. Şehre gelmişken Adana kebap keyfi yapmak istiyorsanız şans vermenizi tavsiye ederiz. Fiyat ve kalite oranı bakımından güzel bir esnaf lokantası aslında kısacası.

Google Maps konumu için tıklayın.

Ciğerci Mahmut

Burası ile bir alttaki mekan olan Mehmet Usta’yı kıyaslayarak anlatmak istedik aslında. Ancak lezzet ve kalite olarak birbirlerine o kadar yakınlar ki, açıkçası hangisi daha iyi sorusuna cevap vermek zor. Bu nedenle ikisine de iki farklı günde ayrı ayrı gidip tatmanızı kesinlikle öneriyoruz.

Sade ve lezzetliydi.

Gezi grubumuzda sakatat yemeyen ancak bizleri kırmamak için tadanlar bile burada ciğere bayıldılar diyebiliriz. Biz burada sabah kahvaltısı niyetine ciğer yedik. Adana kahvaltı yerleri diye bir aramanız varsa burayı direkt tavsiye ederiz. Zaten normal rutin hayatınızda bildiğimiz türden kahvaltı yapıyorsunuzdur. Bu nedenle burada ciğer ile günü açın, değişiklik olsun…

Google Maps konumu için tıklayın.

Ciğerci Mehmet Usta

Burası şimdiye kadar yediğimiz en iyi ciğeri yapan iki yerden biri desek herhalde abartmış olmayız. Ayrıca 7/24 açık bir mekan. Yani, gecenin bir yarısı canınız ciğer mi çekti? Gidip yiyebilirsiniz.

Ciğer ve kebap yemeye doyacaksınız.

Peki gitmişken neler yemek lazım? Dürüm ciğer tabii ki favori. Ancak sakatat seviyorsanız, sakatat tabağı alıp yanına da Adana kebap söyleyebilirsiniz.

Büyük Saat’in arkasında Kazancılar Çarşısı içinde yer alıyor. Salaş ve lezzetli ürünler bulunan bir mekan arıyorsanız, ki Adana’da çoğu yer böyle, kesinlikle tavsiye ederiz.

Google Maps konumu için tıklayın.

Tarihi Büyüksaat Ciğercisi Mehmet Usta

Büyük Saat ve arkasındaki Kazancılar Çarşısı tam bir lezzet durağı aslında. Şimdi de sırada diğer ciğerci var.

Burada da bir önceki yer gibi rakınızı kendiniz götürebiliyorsunuz. Sonra bir masaya oturup rahat rahat yemek keyfinize başlıyorsunuz. Biz burada ciğer yemedik, diğer ürünleri tattık. Kaburga ve kuşbaşı şişi önerdiler yan masadakiler ve biz de tecrübeye uymak istedik: Ve sonuç mükemmel!

Diğer ciğerci gibi buraya da sabah kahvaltısı için de gelebilirsiniz. Hayır size tuhaf gelmesin, Adana’da sabah kahvaltısı ciğercilerde yapmak gayet doğal bir durum.

Google Maps konumu için tıklayın.

Kazım Büfe

Efendim, Adana’ya geldiniz ve kebap odaklı takılıyorsunuz. Aklınızda kebapları tadarak devam ederim düşüncesi var diyelim. Ancak sizi bu düşünceden kopartman içi araya farklı bir lezzet almak istedik.

Muzlu süt deyip geçmeyin, gerçekten lezzetli.

Kazım Büfe’nin özellikle muzlu sütü meşhur. 1 porsiyon 2 büyük bardak muzlu süt oluyor ve fiyatı 12 TL. Bizce gayet makul. İnsan muzlu sütte nasıl farklı bir tat olabilir ki diyor ancak içine her ne koyuyorlarsa tadı diğer yerlere göre daha farklı ve lezzetli!

Burası her zaman kalabalık ve genelde sıra oluyor. Gittiğinizde sıra beklemeye hazırlıklı olmanız bakımından eklemek istedik. Biz muzlu süt haricinde tost da deneyen gördük ama kebap yemekten yer kalmadığı için tadamadık. Denemek isterseniz yine de aklınızda bulunsun.

Google Maps konumu için tıklayın.

Şef Kebap Kaburga & Ciğer

Adana’da Ne Yenir? Nerede Yenir? yazımıza et ürünleri ile devam ediyoruz.

Adana’da değişik bir kültür var yemek sofrasında. O da şu ki, siparişi veriyorsunuz ve sipariş gelene kadar masa o kadar çok ikram ile doluyor ki o ikramları yiyip bitirirseniz asıl yemeğe yer kalmıyor! Bu nedenle masaya gelen ön ikramları hemen bitirmeyin.

İşte burada da böyle bir durum var. Masa inanılmaz dolu ve kaliteli ürünler var. Sonra ana yemeğe geçiyorsunuz.

Adana’da yemek olayı tam bir “iyi ki geldik” hissi yaratıyor.

Ana yemek olarak burada biz Adana kebap denedik. Zaten Adana kebabı yerinde yemek adına bu şehre geldiğimiz için ilk fırsatta hemen denemek istedik. Ve diğer yerlerde yediğimiz kebaplar ile arasında dağlar kadar fark var diyebiliriz. Közde mantar, humus, patlıcanlı yoğurt da aldığımız notlara göre çok çok lezzetliydi. Adana’da kebap için burayı tavsiye ederiz.

Google Maps konumu için tıklayın.

Şen Ocakbaşı Tahsin Usta’nın Yeri

Buraya özellikle karışık çorbası için gelin ve tadın. Böyle bir lezzet yok desek yanlış olmaz!

Karışık çorba nefisti.

Burası birçok çorba çeşidi olan bir yer. Biz tesadüfen keşfettik. Mercimek ve ezogelin çorbalarını da denedik ve onlar da harikaydı. Adana gezisine çorba ile hafif bir mola vermek için uğrayabilirsiniz.

Google Maps konumu için tıklayın.

Köfteci Bombey

Köfte sever misiniz? Peki köfte ekmek sever misiniz? Cevabınız evet ise hemen buraya gitmenizi tavsiye ederiz.

Alırsanız bu şekilde yiyin deriz.

Ekmek arası ya da dürüm içine konan köftesi tek kelimeyle “muhteşem!”. Adana’daki bizce en iyi köfteciler arasında ilk 3’e çok rahat girer. Ayrıca aperatif bir fast food yemek arıyorsanız mutlaka öneririz.

Google Maps konumu için tıklayın.

Kaburgacı Cabbar

İnternette Adana’da ne yenir diye araştırma yaparken burayı çok az yerde anlattıklarını göreceksiniz. Biz de şehri bizzat gezmiş kişiler olarak özellikle burada yaşayanlara sorarak mekan keşfi yaptığımız için Kaburgacı Cabbar’ı öğrenmiş olduk. Ama ne keşifti!

Kaburga seviyorsanız Adana’daki diğer lüks mekanlar yerine burayı tercih etmenizi öneririz. Ayrıca yağlı kara da nefisti. Direkt ocakbaşında oturup da yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Mekanlarda sadece kırmızı et değil, diğer alternatifler de var.

Ufak bir mekan, Cabbar Usta’nın muhabbeti ise ayrı güzeldi. Buraya gidin ve ocakbaşında hem usta ile sohbet edin, hem de lezzetli kaburga nasıl yapılır bizzat görmüş olun. Adana’da Ne Yenir? Nerede Yenir? yazımızın salaş ama fevkalade lezzetli yerlerinden birisiydi burası.

Google Maps konumu için tıklayın.

Kebapçı Cik Cik Ali

Adana’da nerede kebap yenir diye araştırırken ve şehirde de gezerken bize burayı tavsiye ettiler. Ve iyi ki de tavsiyelere uyup gitmişiz. Çünkü Adana kebap gerçekten güzeldi…

Hepsini yemek için kalabalık gitmek lazım.

Öncelikle mekan salaş ve ötesi bir yer. Zaten biz yemek yiyeceğimiz zaman lüks ve konfor aramıyoruz, lezzet önemli asıl olarak. İşte burada da kebap olarak aradığımız lezzeti bulduk tam olarak. Kebap, meze ve diğer ikramlar ile gidip tadın ve keyfini çıkrtın.

Google Maps konumu için tıklayın.

Tatlı Tavsiyeleri

Adana’da Ne Yenir? Nerede Yenir? yazımızın diğer nefis kısmına geldik. Adana’da tatlı olarak neler yenir sorusuna birkaç cevabımız olacak…

Doğan Kaymaklı Kadayıf

İki alternatif var. Fıstıklı ve cevizli. Peki hangisi daha güzel? Bizce ikisi de harikaydı. Kaymaklı fıstıklı kadayıf ya da kaymaklı cevizli kadayıf… Yazarken ağzımız sulandı tekrardan!

Süt kaymak ve kadayıf.

Kadayıfın üstüne konan süt kaymağı özellikle çok hafif ve yerken lezzet fırtınası estiriyor. Adana’ya gelmişken mutlaka denemenizi öneririz.

Google Maps konumu için tıklayın.

Telefon: 0322 458 52 95

Tarihi Yeni Uğur Helvacısı

Lokum, cezerye, tahin… Hangisini anlatsak bilemiyoruz ancak biz hepsini sevdiğimiz için burada “işte bu!” dedik.

Alışveriş ve hediye için doğru yer.

Özellikle Antep fıstıklı cezerye muhteşemdi. Lokum çeşidi olarak da o kadar çeşit var ki, ikramları tadarken ve deneme yaparken doyuyorsunuz zaten. Çifte kavrulmuş fıstıklı lokumunu asla pas geçmeyin.

Google Maps konumu için tıklayın.

Telefon: 0322 352 24 24

Monas Chocolate

Düşününce çikolata Adana’ya özgü bir yiyecek tabii ki değil. Ancak yolunuz bu bölgeye düşerse ağzını tatlandırmak adına ev yapımı çikolatalarını denemenizi tavsiye ederiz. Bizim için Adana gezimizin en sürpriz noktalarından biriydi.

Google Maps konumu için tıklayın.

Telefon: 0322 422 60 14

Adana’da Gezilmesi Gereken Yerler

Adana’daki yemekler şahaneydi. Yani yedik, içtik tamamız. Şimdi de gelmişken görmenizi önerdiğimiz yerleri listelediğimiz yazımıza sizi almak istiyoruz.

Keşfetmek için tıklayın.

Böylece Adana’da Ne Yenir? Nerede Yenir? yazımızın sonuna geldik. En kısa zamanda bu lezzetleri tatmanız dileğiyle.