Manavgat Gezilecek Yerler

Manavgat Gezilecek Yerler yazımızda Antalya’nın çok sayıda meşhur tatil yerini barındıran Manavgat’ı son derece detaylı olarak anlatacağız sizlere. Hazırsanız başlayalım!

Gitmeden Önce Hazırlıklarımızı Yapalım

Manavgat’ta doğal alanlarda gezmek uzun vakitler alıyor. Bu nedenle rahat yürüyüş ayakkabınızı yanınızda bulundurursanız rahat edersiniz.

Nefis manzaralar sizi bekliyor. Yani eğer fotoğraf makineniz varsa evde unutmayın!

Bazı plajlar taşlık olduğu için deniz ayakkabısı kullanmak iyi fikir olacaktır.

Manavgat Kaç Günde Gezilir?

Hem deniz tatilini tam anlamıyla yapmak, hem de doğal ve tarihi yerlerini tümüyle gezmek istiyorsanız en az 5 gün kalmanızı öneririz. Deniz sezonu haricinde sadece gezmeye geldiyseniz de 2 gece 3 gün yeterli olacaktır.

Manavgat Nerede? Manavgat’a Nasıl Gidilir?

Antalya’nın doğ tarafında kalıyor. Merkeze 75 kilometre mesafede ve yaklaşık 1 saat sürüyor arabayla yolculuk. Eğer İç Anadolu ya da Karadeniz taraflarından gelecekseniz Konya üzerinden takip edip, Seydişehir’den güneye doğru inen yolu takip etmeniz gerekiyor. Marmara bölgesinden gelecekler ise Afyon ve Isparta şehirlerini takip edip önce Antalya merkeze, sonra Manavgat’a devam etmeleri gerekli. İstanbul – Antalya arası 8 saat sürdüğü için toplam yolculuğun 9 saat süreceğini de ekleyelim.

Manavgat’ta Gezilecek Yerler

Bu bölümü plajlar, doğal yerler ve antik kentler olarak üçe bölerek anlatacağız. Böylece takibi daha kolay ve planlama için de yardımcı olacağını düşünüyoruz sizlere.

Burada görülmesi gereken son derece önemli yerler olduğu gibi, keşfedilmeyi bekleyen ya da macera sevenlerin genelde tercih ettiği yerler de var. Tatil anlayışınıza göre seçiminizi daha rahat yapabilmeniz adına detaylara bu nedenle giriyoruz. O zaman gezmeye başlayalım!

Manavgat’daki Plajlar

Biz bu yazımızda girişin ücretsiz olduğu plajları sadece listemize aldık. Bunlarla aynı yerde olup, ücretli olan onlarca plaj bulunuyor. Tek tek hepsini yazsak herhalde ansiklopedi tarzı bir içerik olacağı için onları kaleme almadık.

Side Halk Plajı

Komple kumsaldan oluşan ve son derece uzun bir plaj burası. Adından da anlayacağınız gibi giriş ücretsiz. Deniz diğer yerlere göre daha sığ olduğu için özellikle çocuklu aileler için de uygun. Yalnız öğleden sonra genelde dalga boyu artıyor, aklınızda bulunsun.

Upuzun ve incecik kumsalları ile harika bir tatil yeri.

Şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz plajda, maalesef biraz bakım problemi var. Ya da biz en kalabalık zamanında (Ağustos) gittiğimiz için kalabalıktan işler bu kadar yetişiyordu bilemiyoruz. Ayrıca plajın hemen arkasında zincir marketler ve büfeler bulunuyor. İhtiyaçlarınızı oralardan karşılayabilirsiniz.

Side’de sahilin hemen yanında yan yana dizilmiş onlarca otel var. Ve bu otellerin de aslında aynı plajı kullandıklarını bilmek gerekiyor. Tabii oteline göre çok daha iyi bir hizmet karşılığında yapılıyor bu iş. Vereceğiniz ücret de haliyle ona göre…

Google Maps konumu için tıklayın.

Çolaklı Halk Plajı

İncecik kumlara sahip burası. Aslında Side Halk Plajı’nın devamında yer burası. Bu nedenle benzer doğa özelliklerine sahip. Buraya da giriş ücretsiz ve şemsiye ile şezlong kiralayabilirsiniz. Ücret genelde 20 TL civarında.

Akdeniz akşamları…

Plajın bu ücretsiz olan kısmının yanında diğer yerler gibi oteller ve onların işlettiği plajlar başlıyor. Yine de aklınızda bulunsun kıyılar herkesin kullanımına açık olduğu için gidip kullanabilirsiniz denizi…

Google Maps konumu için tıklayın.

Evrenseki Halk Plajı

Bizce Manavgat’taki, hatta Antalya’daki en güzel plajlardan biri burası! Bu nedenle Manavgat Gezilecek Yerler listemizin favorisi diyelim. Plaja giriş ücretsiz ancak şezlong ve şemsiyeler ücretli. 30 TL civarına kiralayabilirsiniz.

Manavgat’ın en iyi planlarından.

Yaz tatili deyince aklınıza deniz, kum, güneş geliyorsa ve yolunuz Side’ye düştü ise bu plaja gelip denize girmeden buradan dönmemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Çünkü kumsalı incecik kumlardan oluşuyor, deniz sığ, plaj bakımlı, duş ve tuvaletler muntazam. Ayrıca masmavi denizinin mavi bayraklı oluşu, harika gün batımı manzarası ile tek kelimeyle buraya “bayıldık”!

Google Maps konumu için tıklayın.

Kumköy Plajı

Side’de diğer plajlara göre daha az bilinen ve tavsiye edilen bir yer olmasına biz çok şaşırdık. Çünkü burası da gerçekten güzel ve tertemiz. Sadece yanında akan dereden bazen kirli su aktığını ve sıkıntı olabildiğini söyledi burada yaşayan insanlar aklınızda bulunsun.

Özellikle dalga varken fazlasıyla eğlenceli oluyor!

Bu plaj da son derece sığ ve incecik kuma sahip. Bu satırları yazarken şimdi tatilde olsak diye de iç geçirmedik değil işin doğrusu… Güzel hatıralar biriktirmişiz demek ki, darısı başınıza.

Google Maps konumu için tıklayın.

Kleopatra Plajı

Türkiye’de kaç tane benzer isimle plaj var biz artık sayamıyoruz ancak bir tane de burada bulunuyor. Yalnız bu plaj diğerlerine göre oldukça farklı! Çünkü bir tarafı deniz, bir tarafı ise Manavgat Nehri’nden oluşuyor. Sıcak Akdeniz sularından sıkıldınız ve serinlemek (ya da donmak) mi istiyorsunuz buyurun arka tarafa geçip orada devam edin suya girmeye…

Bir tarafı dere, bir tarafı deniz…

Ayrıca burada tekne turları da yapılıyor. Bunları saatlik ve günlük olarak ikiye ayırmışlar. Bizce günlük olana katılmak daha mantıklı. Çünkü 3 farklı yerde duruyor ve mola yerlerinden biri işte burası…

Google Maps konumu için tıklayın.

Kızılot Halk Plajı

Merkezden uzak, sessiz ve sakin yer arıyorsanız burayı öneririz. Yalnız her güzelin bir kusuru vardır, buradaki kumsal diğer yerler kadar iyi değil. Çünkü kayalık bölümleri de bulunuyor. Plajın işletmesi Manavgat Belediyesi’ne ait ve giriş ücreti 1 TL. Ayrıca şezlong ise 5 TL. Bu fiyatlara rağmen temizlik ve bakım çok iyi durumda. Belediyeyi tebrik etmek gerekiyor, keşke her yer böyle olsa…

Google Maps konumu için tıklayın.

Manavgat’ta Gezilecek Doğal Yerler

Köprülü Kanyon

Antalya’ya gezmeye geliyorsanız rotanıza burayı da dahil etmeniz bizce çok önemli. Bu yazının konusu Manavgat Gezilecek Yerler evet biliyoruz ancak biz hedefi büyüterek Antalya’yı gezecekseniz Köprülü Kanyon olmadan olmaz diyoruz. Çünkü burası gerçekten de nefis bir doğal ortam ve ana yoldan çıkarak 41 kilometre boyunca bol virajlı yolunu çekmeye değer bir yer! Bu mesafe Antalya’ya olan mesafesi. Manavgat’a ise 60 kilometre mesafede. Yol gitmek güzeldir, insanı özgür hissettirir, size de bizim gibi bu muhteşem yeri görmek için yollara düşmeyi tavsiye ediyoruz…

Eğlenceli ve güzeldi.

Rafting ile meşhur olan Köprülü Kanyon’da aynı zamanda kamp yapmak da mümkün. Tabii bungalov evleri de unutmayalım. Peki buraya neden “Köprülü” Kanyon denmiş? Çünkü burada tarihi ve çok güzel bir köprü de bulunuyor. Olukköprü isimli bu köprünün boyu tam 22 metre. Kanyonun son derece sarp bir noktasına inşa edilen köprünün yüksekliği ise 35 metre. Sıkıntı şu ki, köprünün eni 2,70 metre. Yani tek araç bile zor geçiyor. Tabii antik dönemden kalma bir köprü olduğu için bugünlere göre inşa edilmemiş olması son derece doğal. Olukköprü’nün 1997 yılında Karayolları tarafından restore edilmiş tek gözlü taş kemer bir köprü olduğunu da ekleyelim.

Son olarak kamp alanlarında günlük 40 TL civarında ücret talep edildiğini, rafting ücretinin ise 80 TL civarında olduğunu ekleyelim. Yine olsa, yine geliriz diyerek ayrılıyoruz buradan…

Google Maps konumu için tıklayın.

Tazı Kanyonu

Müthiş manzara, heyecan, aksiyon ne ararsanız var! Buraya hem yazın, hem de sonbaharda birer defa geldik. Yazın manzara nefes kesiciyken, sonbaharda ise bulutların üstünde olmak o kadar keyifliydi ki!

Hiç abartmadan söylüyoruz, uzun zamandır bir manzarayı görüp de bu kadar etkilenip uzun uzun seyrettiğimiz olmamıştı. İnsan hep ürperiyor, hem de hayranlık duyuyor…

Manzaranın güzelliği…

Burada ATV kiralama hizmeti verilmekte. 1 saatlik ücreti 70 TL. Ayrıca bölgeyi daha hızlı gezmek için ideal. Tabii meşhur fotoğraf çekme noktasına ulaşmak için de 1 kilometrelik toprak yoldan ilerledikten sonra 500 metre daha patikadan yürümeniz gerekiyor. Bu nedenle önceden yol kenarında çay ve gözleme yapan yerlere uğramanızı öneririz, malum enerji lazım…

Google Maps konumu için tıklayın.

Green Canyon – Oymapınar Barajı

Türkiye’nin en büyük 3. barajı olan Oymapınar Barajı Manavgat merkeze yaklaşık 1 saat mesafede bulunuyor. Özellikle doğaya kaçmayı seven kişilerdenseniz, Manavgat gezinizin 1 gününü buraya ayırmanızı öneriyoruz.

Burayı kesinlikle tekne turu ile keşfedin.

Baraj gölünde yemek ve yemeksiz tekne turları yapılıyor. Gölü komple görmek için en güzel yol bu. Ayrıca kısa tur için 170 TL, uzun tur için 220 TL yemekli ücretler. Peki bu Green ismi nereden geliyor? Hemen söyleyelim, gezerken suyun renginin yeşil olduğunu göreceksiniz, işte isim oradan gelmekte.

Tekne turu yaklaşık 5 saat sürüyor. Bu 5 saatin içinde yüzmek için verilen 2 mola da dahil. Bir bakıma denizde tekne turuna çıkmışsınız gibi düşünün. Bununla birlikte özellikle hafta sonu günlerinde kalabalık olduğu için önceden rezervasyon yaptırmanızı öneririz.

Google Maps konumu için tıklayın.

Manavgat Şelalesi

Antalya ve Türkiye’nin en meşhur şelaleleri arasında bulunan, artık bu bölgenin simgesi haline gelmiş bir yer burası. Tatilinizde siz de muhtemelen hazır yollar bizi buraya kadar getirdi, şelaleyi de görmeden dönmeyelim diyeceksinizdir.

Manavgat’a adını veren o meşhur şelale!

Manavgat Nehri üzerinde akan suların 4 metre yükseklikteki falezlerden düşmesi ile şelale oluşmuş durumda. Özellikle bol yağışlı bir dönemde buraya gelecek olursanız suyun kuvveti büyüleyici ve biraz korkutucu derece olabiliyor. Zaten çıkan sesin şiddetinden de şelaleye yaklaşırken durumu az çok tahmin edebiliyorsunuz.

Müzeye giriş ücreti kişi başı 7 TL ve müze kart geçmiyor (çünkü müze değil).

Google Maps konumu için tıklayın.

Ahmetler Kanyonu

Manavgat Gezilecek Yerler yazımızı hazırlamadan önce bölgede gezerken bizim için en büyük sürpriz burası oldu. Çünkü pek tanıtımı yapılan bir yer değil ve etraftan sorduklarımız da özellikle gidin demedi işin doğrusu. Belki de tanıtmak bize kısmet olacak…

Burada suya girmek tatilimizdeki en dinlendirici şeylerden biriydi.

Konya – Manavgat yolu üzerinde bulunuyor burası. Ayrıca ilçenin merkezine 30 dakika mesafede. Yani pek de uzak sayılmaz. Yol genel olarak güzel olsa da, son 5 kilometresi biraz bozuk. Kanyonda suyun çok derin odluğu yerler haricinde oldukça sığ alanlar da var. Sadece suya girmek için değil, piknik için son derece güzel bir yer. Yalnız, kanyon geçişi yapacaksanız kanyon girişindeki kiralık ekipmanları almanızı kesinlikle öneriyoruz. Can yeleği ve kask gibi…

Google Maps konumu için tıklayın.

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

Öncelikle burası Manavgat’ta değil. Peki neden ekledik? Çünkü 1 saat 15 dakika mesafede bulunuyor ve bölgedeki en enteresan yerlerden biri! Ancak şunu da ekleyelim, aktivitenin süresi kısa olacağı için sadece burayı görmek adına bu kadar yol gitmek yerine, eğer yolunuz buradan geçerse bilin diye anlatmak istedik. Sonuçta ön keşif yapmış oluyorsunuz burayı okurken.

Torosların zirvesine yakın, 1000 metre civarında bir mağara ve içi neredeyse komple su dolu. Hatta bu suyun içinde botla gezi de yapabiliyorsunuz. Bununla birlikte giriş ücreti 7,5 TL, bot turu ise 3,5 TL. Ayrıca ek ve kritik bilgi ise, gitmeden önce İbradı Belediyesi’ni arayıp ziyarete açık olup olmadığını da sormanız önemli. Çünkü yoldaki heyelan nedeniyle 2020 Temmuz ayında yol kısmen kapalıydı. 2021 Haziran ayında sorduğumuzda da hala kapalı olduğunu öğrendik.

Google Maps konumu için tıklayın.

Manavgat’ta Gezilecek Tarihi Yerler

Sırada Manavgat ve Side’deki tarihe yolculuk bölümümüz var. Şimdiden söyleyelim, fotoğraf makinelerinizi hazırlayın!

Side Antik Kenti

Dünyaca ünlü Side Antik Kenti’ne hoş geldiniz. Burayı anlatmak için ilk olarak ne kadar süre ayırmak gerektiğinden bahsedelim. Hakkını vererek komple gezmek istiyorsanız en az 4-5 saat ayırmanız lazım. Çünkü dağınık halde çok sayıda eser var. Müze ve tiyatro kısmına giriş ücretli, diğer yerler ise ücretsiz. Ayrıca müze kart da tabii ki geçerli.

Side Müzesi’nden heykeller.

Kentin hikayesi milattan önce 7. yüzyıla kadar gidiyor. Sırasıyla Lidya Krallığı, Persler, Makedonya Krallığı (Büyük İskender) ve aradaki diğer Helenistik dönem krallıklarından sonra en sonunda Bergama Krallığı’nın hakimiyetine girmiş. Kazıların ve restorasyonun hala devam ettiği şehri gezerken iyi ki gelmişiz deme olasılığını %100.

Google Maps konumu için tıklayın.

Apollon Tapınağı

Side Antik Kenti’nin deniz kıyısındaki bu harika tapınağını muhtemelen daha önce fotoğraflarda görmüşsünüzdür. Yalnız, size tavsiyemiz burayı özellikle yazın tam güneş tepedeyken gezmek yerine akşam saatlerinde gezmeniz olacak. Zaten manzara o kadar güzel ki, özellikle gün batımına yakın saatlerde ziyaret etmek daha mantıklı.

Dediğimiz gibi, siz akşama doğru gelin.
Nemorum Çeşmesi

Burayı Burdur’daki Sagalassos Antik Kenti’nde bulunan çeşmeye çok benzettik. Oradaki daha iyi durumda buraya göre ancak tabii ki Side Antik Kenti içindekini de mutlaka görmek gerekir.

Zamanında ne kadar görkemliymiş kim bilir…

Selge Antik Kenti

Manavgat Gezilecek Yerler yazımızdaki gidip de hayal kırıklığına uğradığımız tek yeri burası. Ancak yanlış anlama olmasın, hayal kırıklığımız kentin güzelliğine ilişkin olumsuz bir düşünceden kaynaklanmıyor. Tam tersine böyle zor bir coğrafyada zamanında kurulmuş harika bir kentin kazılarının hala yapılmamış olmasına üzüldük sadece… Şu anda tiyatro kısmı komple görünür olan kente her şeye rağmen gitmenizi tavsiye ederiz.

Google Maps konumu için tıklayın.

Lyrbe Antik Kenti

Ormanların içinde saklı bir güzellik burası, ayrıca giriş de ücretsiz. Çamların ve kekik kokularının içinde zamanında ne kadar da güzel bir yerde yaşamışlar dedirtecek kadar güzel yerler buralar. Yalnız ulaşımda biraz sıkıntı var. Çünkü eğer iki araç karşı karşıya geçerse biri diğerine yol vermek zorunda kalıyor. Şehirdeki bir yazıta göre buranın Pamfilya kenti olan Lyrbe olması gerektiği yazmakta. Muhtemelen şehre ilişkin bilinenler bir gün kazı yapılırsa gün ışığına çıkacaktır.

Google Maps konumu için tıklayın.

Manavgat ve Side Otelleri

Antalya, Türkiye’nin en iyi otellerini içeren bir yer bildiğiniz gibi. Manavgat ve Side ise bu otellerin bazılarına ev sahipliği yapıyor. Kısacası bu bölgede tatil anlayışınıza göre her şey dahil konsepti de var ultra lüks oteller de var ya da daire ile evler de mevcut.

En iyi otellerden çok uygun fiyatlarla rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Antalya’nın tüm tatil yerlerini tek tek keşfettik ve yazılarımızı hazırladık daha önce. Bununla birlikte, o kadar fazla gezilecek yer var ki, keşfetmek için okuyup sonraki tatil planınız için hazırlık yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Alanya

Alanya’yı keşfetmek için tıklayın.

Kemer

Kemer’i keşfetmek için tıklayın.

Demre

Demre’yi için tıklayın.

Kekova

Kekova’yı keşfetmek için tıklayın.

Kaş

Kaş’ı keşfetmek için tıklayın.

Böylece Manavgat Gezilecek Yerler yazımızın sonuna geldik. Onlarca gezilecek yeri ile bu harika yeri en kısa sürede keşfetmeniz dileğiyle.