Kumluca Gezilecek Yerler

Kumluca Gezilecek Yerler yazımızda yeşil ve maviyi birlikte yaşayacağınız güzel yerlere götürüyoruz sizleri. Aslında bu yazıyı okuyan çoğu kişinin buradaki çoğu yeri daha önce duyduğuna eminiz. Örneğin Olimpos’u, Çıralı’yı ya da Adrasan’ı duymayan var mıdır? Pek sanmıyoruz!

Gitmeden Önce Hazırlıklarımızı Yapalım

Bu bölgede doğa yürüyüşü için güzel yerler var. Bu nedenle rahat yürüyüş ayakkabılarınız da yanınızda olursa iyi olur.

Deniz genelde taşlık plajlardan oluşuyor. Girişte sıkıntı yaşamamak için deniz ayakkabısı alabilirsiniz.

Ve tabii ki o harika doğa ve tarih manzarası için fotoğraf makinenizi asla evde unutmayın.

Kumluca Kaç Günde Gezilir?

Bu bölgeyi 5-6 günlük tatilde tam anlamıyla gezip, aynı zamanda da daha sakin günler de geçirerek dinlenebilirsiniz. Ancak sadece Olimpos’a gidecekseniz en az 2 gece 3 gün yeterli.

Kumluca’ya Nasıl Gidilir?

Aynı zamanda Olimpos’a nasıl gidilir ya da Adrasan’a nasıl gidilir şeklide arayan kişiler için de aslında bu kısım aynı cevabı veriyor olacak.

Antalya merkez ile Kumluca arası 100 kilometre ve yaklaşık 1,5 saat sürüyor. İç kısımlardan gelecekseniz eğer Elmalı’ya, oradan da Finike’ye inip, son olarak Kumluca’ya varabilirsiniz. Son alternatif ise Fethiye ve Kaş’ı takip ederek sahilden gidilen yol. Kıyı Ege’den gidecekseniz en kısa yol orası.

Kumluca Gezilecek Yerler

Burada başlıca yerler Kumluca’daki plajlar, Adrasan, Çıralı ve Çıralı’ya bağlı Olimpos. Yani komple gezip gördüm diyebilmek istiyorsanız buraları listenize eklemeniz gerekiyor. Hazırsanız, keşfetmeye başlayalım!

Görülmesi Gereken Yerler

Yanartaş Milli Parkı

Olimpos ya da Çıralı tarafına geldiyseniz görmeden dönülmemesi gereken yerler arasında direkt listeye ilk sıradan giriyor burası. Çünkü her gün 7/25 yanan gaz çıkışı sahası o kadar enteresan ki, bu doğal güzellik bir de etrafın güzelliği ile birleşince çok enteresan bir gezi yapmış oluyorsunuz. Ayrıca giriş ücretinin 9 TL olduğunu da ekleyelim. Son olarak zirveye tırmanmak yaklaşık 1 kilometrelik yürüyüş gerektiriyor. Ancak yolun sonuna vardığınızda bu yorucu yürüyüşe değeceğini göreceksiniz.

Google Maps konumu için tıklayın.

Ne kadar güzel bir doğa olayı değil mi?

Olimpos Antik Kenti

Olimpos Plajı ile birleşmiş durumda olan, iç kesimden plaja inerken tam da üzerinden geçeceğiniz bir antik kent burası. Bu nedenle de öyle sanıyoruz ki Türkiye’nin en çok ziyaretçi alan yerlerden biri olsa gerek. Çünkü alakalı alakasız herkesin görme şansı var.

Tarih ve deniz iç içe.

Olimpos, Likya’nın önemli şehirlerinden biriymiş zamanında. Daha sonradan Roma İmparatorluğu topraklarına katılıyor. Yalnız hemen ekleyelim, buradaki asıl önemli eserler Demre’de bulunan Likya Uygarlıklar Müzesi içinde sergileniyor. Özellikle tarihe meraklıysanız aklınızda bulunsun.

Google Maps konumu için tıklayın.

Gelidonya Feneri

Deniz fenerlerini sever misiniz? Biz kendilerini de, keşfetmeyi de çok seviyoruz! Hem doğa yürüyüşü, hem o ıssız ortamın verdiği sakinlik keyfi, hem de manzara her zaman iyi olur buralarda. Hal böyle olunca burayı da keşfedelim dedik ve yine yanılmadık.

Keşfetme tutkusu!

Araçla belli bir noktaya kadar gelip, sonra 2 kilometrelik yürüyüş ile ulaşılabilen bir yer burası. İşte o doğa yürüyüşü işin en zevkli kısmı eğer bu tip aktiviteleri seviyorsanız. Yalnız hemen uyarımızı yapalım, yanınıza mutlaka su alın. Özellikle sıcak bir günde yürüyorsanız daha da fazla ihtiyacınız olacaktır. Ve yolun sonunda deniz feneri ile manzarası tek kelimeyle “harika”…

Ulaşmak için önce Karagöz’e ulaşmanız gerekiyor. Sonra yoldan 5 kilometre daha devam edip yolun bittiği yere kadar ulaşıp aracınızı park ediyorsunuz. O noktadan sonra 2 kilometrelik yürüyüş yolu başlıyor. Kumluca Gezilecek Yerler yazımızın en güzel yerlerinden biriydi şüphesiz ki.

Google Maps konumu için tıklayın.

Rhodiapolis Antik Kenti

Kumluca’da hakim bir tepede bulunuyor. Yazıtlara göre dünyanın ilk sağlık amaçlı kurulmuş kenti burası. Bundan nedenle çok sayıda hamam bulunuyor. Giriş henüz ücretsiz durumda ancak ücretli hale getirilmesi için çalışmalar devam ediyordu biz gezerken. Aynı zamanda çalışmanın yapıldığı diğer alan ise restorasyon çalışmaları. Bununla ilgili yorumlarınızı da gezip gördükten sonra kendiniz yapsanız daha iyi olur. Çünkü işin uzmanı değiliz ama bize tuhaf geldi…

Google Maps konumu için tıklayın.

Antik kentlerin her biri farklı bir macera…

Sarıkaya Milii Parkı

Yazın sıcaktan kaçmak ya da kalabalıktan uzaklaşıp harika bir doğa içinde dünyadan soyutlanmak istiyorsanız burası inanılmaz derecede güzel bir yer!

Kışın genelde kar nedeniyle ulaşıma kapalı olan bu yer, yazın ise doğa yürüyüşü, tırmanış ve aracınız uygun ise araçla belli bir noktaya kadar çıkış için kullanılıyor. Ayrıca 2300 metre civarında yörüklerin hayatını görebileceğiniz, eğer şanslı gününüzde iseniz bol bol geyik görme şansınızın olduğu bir yer burası. Bununla birlikte biz gezerken yılkı atları le de karşılaştık, bizim için günün sürpriziydi…

Google Maps konumu için tıklayın.

Arkyanda Antik Kenti

Finike Gezilecek Yer listesinde yer alsa da, Kumluca’ya da çok yakın olduğu için listemize aldık. Elmalı – Finike yolu üzerinde, Arif köyü yakınında bulunuyor. Ayrıca az bilinen bir yer olmasından dolayı gezen kişi oldukça azdı biz gittiğimizde. Ancak her gezen sanırız bizim gibi düşünmüştür, burası çok daha fazla ilgili hak ediyor!

Güncel durum böyle.

Burası çok iyi korunmuş durumda olan bir antik kent. Çoğu yerde gezerken genelde yıkıntılar görürsünüz. Ancak burada önemli yapıların neredeyse tamamı ayakta duruyor. Kısacası, her yeri lahitlerle dolu, antik tiyatrosu hala ayakta ve manzarası şahane bir antik kent gezmek istiyorsanız vakit ayırmanızı öneririz.

Google Maps konumu için tıklayın.

Plajlar

Kumluca, Adrasan, Olimpos ve Çıralı tam bir plajlar ve koylar bölgesi. O kadar çok ve güzel yer var ki açıkçası kısıtlı tatilimizi hangisine harcasak diye uzun uzun düşünmüştük biz. İşte aşağıda tamamı sizler için liste halinde…

Mavikent Plajı

Genellikle sakin, çok uzun bir plaj burası. Yalnız baktığı yön nedeniyle genelde dalgalı olduğunu da belirtelim. Ayrıca genelse sessiz ve sakin bir yer olduğu için kamp ve piknik için de uygun bir yer. Bununla beraber denizin çok hızlı derinleştiğini ve denizin minik taşlardan oluştuğunu da söylemek gerekiyor. Sonuç olarak tatilinizde daha az kalabalık yerler arıyorsanız aklınızda bulunsun.

Google Maps konumu için tıklayın.

Sessiz, sakin ve güzel.

Kargılı Dere

Buraya gelmeyi düşünüyorsanız baştan uyaralım: Arı problemi var. Biz Temmuz ayında buradaydık ve durum böyleydi. Arı alerjiniz varsa aman dikkat diyoruz.

İniş yolunu inerken sıkıntı yok ancak çıkarken araçla yokuşu çıkamama riskiniz var. Tüm bu sorunların haricinde arkası orman önü deniz olan bir cennet burası. Ayrıca çeşme ve tuvalet de bulunan yer, özellikle kamp yapmak için son derece ideal.

Google Maps konumu için tıklayın.

Yeşil ve mavi.

Papaz İskelesi

Kumluca Gezilecek Yerler listemizin favori noktasına geldik. Piknik, kamp ve deniz keyfi için harika bir yer. Belediye tarafından konulmuş piknik masaları bulunuyor. Arka taraf çam ormanı, ön tarafı deniz… Ayrıca duş, tuvalet ve minik bir market de bulunuyor.

O kaya yuvarlanmaz değil mi diyen vardı etrafta.

Plaj taşlık komple. Bu nedenle deniz ayakkabısı bizce şart. Ayrıca çoğu taşlık deniz gibi deniz son derece berrak ve su altı dünyası gözlem için sizleri bekliyor. Yalnız kamp için bir uyarımız olacak, arı sayısı oldukça fazla ve pek rahat vermiyorlar insana. Sanki “burası bize ait, siz hayırdır?” der gibiler…

Google Maps konumu için tıklayın.

Korsan Koyu

Kumluca’daki en yoğun kamp alanlarından birisi de burası. Kamp demek doğa ile iç içe bir ortam demek bildiğiniz gibi. İşte burası da yukarıda anlattığımız Gelidonya Feneri’ne giden yolun üzerinde bulunan harika bir koy. Yalnız kamp için gördüğümüz kadarıyla tam koyun içinde kampa genelde izin verilmiyor, daha ilerideki kamp alanlarına gitmeniz istenmekte. Çünkü daha ileride 4-5 tane ücretli kamp alanı var. Böyle bir sorun yaşama riskinize karşılık bilginiz olsun.

Karagöz’den sonra 15 dakika daha stabilize yoldan giderek ulaşılan bu koyun denize giriş alanı son derece ufak. Hal böyle olunca özellikle yazın hafta sonu günlerde kalabalık olduğunu da söylemek gerekiyor. Tabii neden bu kadar kalabalık? Çünkü arkası orman, önü mükemmel bir deniz var burada! Ayrıca denizin renkleri o kadar güzel ki, insan kalabalık vs. takmadan gelmişken şu denize girmeden dönmeyelim deyip hızlıca denize doğru gidiyor kendiliğinden…

Google Maps konumu için tıklayın.

Balıkçı Koyu

İnternette tatil fotoğrafları ararken bazen adeta suyun üzerinde uçuyormuş gibi görünen tekneler görürsünüz. İşte burada o uçan teknelerden var! Çünkü su o kadar berrak ve sakin ki, teknelere yukarıdan baktığınızda işte o görüntü oluşuyor!

Sağda ileride görünen yer de Adrasan Koyu.

Adrasan sahiline 8-10 dakika mesafede bulunan bir balıkçı köyü burası. Özellikle Adrasan’a geldiyseniz burayı görmeden dönmeyin diyoruz çünkü bu renkler içinde, bu berraklıkta ve orman ile denizin buluştuğu yerde denize girmek her zaman denk gelmeyebilir…

Google Maps konumu için tıklayın.

Adrasan Koyu

Antalya’nın en güzel koylarından biri… Plajı yola doğru kum, denize doğru taşlık. Bu nedenle deniz son derece berrak. Sahil boyunca tekneler olsa da, sabah 10’da gidip, akşam 5’te döndükleri için aradaki saatlerde plaj komple rahat durumda.

Şimdi de yukarıdan görelim.

Genelde sessiz, sakin ve huzurlu bir yer burası. Sahilin bakımlı olması da büyük avantaj. Ayrıca girişin ücretsiz olduğu bu koyda şezlong kiralama ücreti ise 10 TL.

Google Maps konumu için tıklayın.

Olimpos Plajı ve Çıralı Plajı

Olimpos, bu bölge için özel yerlerden. Çünkü tatil konsepti olarak diğer yerlere göre daha farklı. Ağaç ev, bungalov ev ve kamp konsepti burada ağır basıyor. Olimpos sahile giden yolda, yol boyunca sağda solda bu şekilde çok sayıda tesis var. Peki plaj nasıl? Açıkçası fazlasıyla harika!

Renklerin güzelliği…

Upuzun bir plaj. Arkası yüksek bir tepe ve ormanlık bölge. Plajın sağ tarafı ise Olimpos Antik Kenti’nin bulunduğu yer. İşte böyle özel bir yer burası. Ayrıca plajın taşlık olduğunu ve denizin pek de sığ olmadığını ekleyelim.

Çıralı Plajı ise Olimpos Plajı’nın devamında bulunuyor. Temelde benzer plaj ve deniz özelliklerine sahipler. Yalnız aralarında önemli bir farkı var. Eğer denize girmek için Olimpos’tan devam ederseniz, denize ulaşmak için antik kentten geçmeniz gerekiyor ve giriş ücretli ya da müze kart lazım. Ancak Çıralı’dan devam ederseniz denize ulaşmak için ücret vermeniz gerekmiyor.

Olimpos Plajı’nın Google Maps konumu için tıklayın.

Çıralı Plajı’nın Google Maps konumu için tıklayın.

Adrasan Suluada

Kumluca Gezilecek Yerler yazımızın en özel yeri! Bu nedenle eğer Suluada’ya gelecekseniz, buraya özel hazırlık yapmak gerekiyor. Peki nedir bu hazırlıklar? Öncelikle yanınızda fotoğraf makineniz varsa buraya gelirken mutlaka getirin. Su altını gözlemlemek için şnorkel ya da deniz gözlüğü de burası için olmazsa olmazlardan. Ayrıca tekne turu ile buraya ulaşıldığı için kalabalık sezonda geldiyseniz 2-3 gün önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyor.

Ne kadar güzel olduğunu anlamak için orada bulunmanız lazım!

Suluada’ya geldiğinizde buranın tam bir doğal güzellik olduğunu göreceksiniz. Minicik bir ada. Ancak o minicik adanın öyle bir denizi ve koyu var ki, çoğu büyük yere taş çıkartır! Türkiye’deki en iyi plajlardan biri desek herhalde abartmış olmayız…

Adrasan’dan kalkan tekne turları ile gelebileceğiniz Suluada’ya tekne turu ücreti 140 TL civarında. Bunun içinde öğle yemeği de dahil. Yemekte ise balık ya da tavuk ve yanında salata servis ediliyor. Siz yemeği boşverin de, asıl denize odaklanın deriz. Yemek bir şekilde yenir ancak böyle güzel yer her zaman denk gelmez!

Uygun Fiyata Bilet Alın

İş ortağımız Pamukkale ile Türkiye’nin her yerine güvenli, konforlu ve uygun fiyatlı seyahat edebilirsiniz.

Uygun fiyata bilet almak için tıklayın.

Kumluca Otelleri

Olimpos otelleri ya da Çıralı otelleri olarak da aratıyorsanız, yine aslında genel anlamda Kumluca otellerini aratmış oluyorsunuz. Bölgede pansiyon, otel ve ev olarak çok sayıda seçenek bulunuyor.

En iyi yerlerden, çok uygun fiyatlarla rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Antalya’nın tüm tatil yerlerini son derece ayrıntılı olarak tek tek gezdik ve yazdık. Gitmeyi düşündüğünüz yere göre aşağıdan devam edebilirsiniz.

Kaş

Kaş’ı keşfetmek için tıklayın.

Kekova

Kekova’yı keşfetmek için tıklayın.

Kemer

Kemer’i keşfetmek için tıklayın.

Demre

Demre’yi keşfetmek için tıklayın.

Alanya

Alanya’yı keşfetmek için tıklayın.

Manavgat

Manavgat’ı keşfetmek için tıklayın.

Böylece Kumluca Gezilecek Yerler yazımızın sonuna geldik. Mavi ile yeşilin birlikte olduğu bu harika yerlere en kısa zamanda gelmeniz dileğiyle.