Dünyanın En Yaşlı Porsuk Ağacı

Dünyanın en yaşlı porsuk ağacı, biz yazıyı hazırladığımız yıl içerisinde 4117. yaşını kutluyordu! Haziran 2021 itibariyle de 4118. yaşı kutlu olsun! Ağacın bulunduğu Gümeli Tabiat Anıtı ile etraftaki diğer yerleri anlatacağımız rehberimize başlayalım.

Gitmeden Önce Hazırlıklarımızı Yapalım

Gümeli, Alaplı Zonguldak’ta yer alıyor. Her ne kadar göreceğiniz yer deniz kenarında sanıyor olsanız da denizden oldukça içeriye ve yükseğe çıkacaksınız. Bu nedenle sıkı giyinmenizi öneririz.

Karadeniz’de bir gezi olacağı için her zaman yağmur ihtimali aklınızda bulunarak yanınıza uygun ayakkabı, şemsiye vs. almanızda fayda var.

Eğer yazın gidiyorsanız yanınızda mayo bulundurun çünkü bölgede her yer plaj dolu.

Tabii ki iyi fotoğraf çeken bir fotoğraf makinesi ya da cep telefonu.

En Yaşlı Porsuk Ağacı Nerede?

Gümeli Tabiat Anıtı içinde olduğunu yazdık yukarıda ama burası tam olarak nerede? Nasıl gidilir soruları var sırada.

Gümeli Tabiat Anıtı’na gitmek için öncelikle Zonguldak Alaplı’ya varmanız gerekiyor. Buraya gelmek için iki alternatif yol var. Şöyle ki;

Ankara Tarafından Geliş

Ankara tarafından gelecekseniz, İstanbul Ankara otoyolu’ndan Zonguldak tabelalarını takip edip, Zonguldak merkeze ulaşmalısınız. Buradan da Alaplı’ya devam etmeniz gerekiyoe.

İstanbul Tarafından Geliş

İstanbul tarafından gelenler ise Düzce merkezi geçtikten sonra Zonguldak sapağına sapıp Alaplı’ya ulaşırlarsa en kolay yolu tercih etmiş olurlar. Çünkü Düzce merkezi pas geçmiş oluyorsunuz. Daha az ışığa takılırsınız. Bunun için Düzce’yi geçince Kaynaşlı’dan çıkıp, tekrar Düzce tarafına dönmek ve ilk Zonguldak tabelasını takip etmeniz yeterli.

Her iki yoldan da Alaplı’ya vardıktan sonra yolunuz bitmiyor. Alaplı’dan da Gümeli Tabiat Anıtı için 40 dakika daha yol gitmeniz gerekmekte. Ancak yol gözünüzde büyümesin, manzarası ve doğası ile son derece keyifli bir güzergah.

Gümeli Tabiat Anıtı ve Porsuk Ağacı

Buraya kadar geldiğimize değecek mi sorusu aklınıza takılabilir. Şöyle düşünün, tamı tamına 4118 yaşındaki bir porsuk ağacını görüp dokunma, hissetme şansına sahip olacaksınız burada. Bizce bırakıp değip değmediğini ölmeden önce yapılması gerekenler listesine çok rahat girer bu aktivite emin olabilirsiniz.

Ağacın büyüklüğünü bu fotoğrafta daha iyi anlıyoruz.

Ağacın ne kadar büyük olduğunu da yazmalıyız burada tabii. Boyu 25,5 metre, gövdesinin çevresi ise 7,7 metre uzunluğunda. Üç yetişkin kollarını tam olarak açıp ağaca sarıldığında ellerinin birbirine değmeme ihtimali bile var, o kadar büyük bir ağaç…

Zor Yollar ama Sonuç Güzel

Buraya ulaşmak için gideceğiniz yolun son 20 kilometresi oldukça bozuk ve dar. Ancak göreceğiniz ağaç dünyanın en yaşlı 5 ağacından biri. Bu motivasyonla yola devam!

Yaşlı Porsuk Ağacı

2016 yılında keşfedilen bu porsuk ağacının, eğer başına bir şey gelmez ise 4000 yıl daha yaşayacağı tahmin ediliyor. Bizden sonra nesiller boyu bu güzel ağacı keşfetmeye insanlar gelmeye devam edecekler. Bu nedenle çok iyi korunması gerekiyor.

Gümeli Tabiat Anıtı aslında sadece ağaçları ile değil tüm çevresi ile görülmesi gereken güzel bir yer.

En yaşlı ağacı görmek için araçtan indikten sonra 800 metre daha yürümeniz gerekiyor. Tavsiyemiz karanlık havaya kalmamanız yönünde olacak. Çünkü etrafta vahşi hayvan tehlikesi de bulunmakta. Buraya geldiğinizde bu en yaşlı ağaç haricinde, yaşları 1000 civarı olan çok sayıda porsuk ağacı da göreceksiniz.

En Uygun Fiyata Otel Bulun

Bu bölgedeki en iyi otellerden harika fiyatlarla rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Yeme İçme

Etrafta yeme içme adına size tavsiye edebileceğimiz herhangi bir yer bulunmuyor burada. Bu nedenle, buraya gelmeden önceki yerlerden bahsetmek istiyoruz. Ve tabii yine geleceğiniz yöne göre alternatifleri hazırladık.

Dünyanın en yaşlı porsuk ağacı ve Gümeli Tabiat Anıtı’nı gezme kısmının lezzet köşesine geldi sıra.

Ankara Yönünden Gelecekseniz

Mengen Çiftlik Et Mangal

Otoyoldan çıkıp Zonguldak’a saptığınızda ilk olarak Mengen’den geçeceksiniz ve Mengen’de mükemmel bir lezzet sizi bekliyor.

Peynir sever misiniz?

Buraya geldiğinizde yemeniz gereken şey kesinlikle karışık ızgara olmalı. Çünkü her etten tatmak gerekiyor, ki hepsi de lezzetliydi.

Günün saatine göre serpme kahvaltı da tercih edilebilir çünkü çeşit ve doğallık had safhada. Özellikle kışın kapalı ve sobalı mekanda sıcak ve keyifli bir yemek yeme şansınız var.

Google Maps konumu için tıklayın.

Telefon: (0374) 356 18 32

Devrek Tarihi Simitçi

Ankara’dan Zonguldak’a giderken son geleceğiniz yer Devrek. Ve burası sadece bastonları ile değil simitleri ile de meşhur.

Dükkana yaklaşırken koku sizi içine çekiyor!

Direkt gitmenizi önerdiğimiz yer ise çarşı içindeki Tarihi Simitçi. Daha ufak, çıtır çıtır ve çok yoğun pekmez barındırmıyor. Biz buranın simitlerine bayılıyoruz! Şans vermenizi tavsiye ederiz. Tarz olarak Çengelköy Simitçisi gibi bir simit bekleyebilirsiniz.

Google Maps konumu için tıklayın.

Soydaş Pide

Zonguldak merkezde yer alan Soydaş Pide ile artık iyice kendinizi Karadeniz’de hissetmeye başlıyorsunuz. Çünkü hem pideler, hem güveçler, hem de muhlaması mükemmel.

Özellikle yumurtalı kaşarlı güveç hala aklımızda…

Google Maps konumu için tıklayın.

Telefon: (0372) 268 19 42

İstanbul Yönünden Gelecekseniz

Birinci Terme Pidesi

Düzce merkezde yer alan bu pidecinin özellikle incecik hamuru ve malzeme kalitesi üst düzeyde.

Nefis karışık pide.

Özellikle pidenin üstüne atılan tereyağının lezzeti damağımızda kaldı. Tavsiye olarak ise karışık Terme pidesi yemenizi öneriyoruz. Böylece genel olarak hepsinin tadına bakmış olursunuz.

Google Maps konumu için tıklayın.

Telefon: (0380) 512 07 55

Bülent’in Yeri Pide Salonu

Akçakoca sahili üzerinde yer alıyor. Pidenin haricinde deniz manzarası da çok güzel.

Pek fazla bilinen bir yer olmasa da yılların değişmeyen lezzeti ile Alaplı’ya varmadan yarım saat önce yemek molası verip sonra da geziye geçmek adına tavsiye ederiz.

Google Maps konumu için tıklayın.

Telefon: (0380) 621 71 17

Etrafta Gezilecek Başka Neler Var?

Bu bölgeye yakın olmasa da yol üzerinde gezinizi uzatmak için çok sayıda yer bulunuyor.

Bolu

Bolu’nun en güzel yaylalarını ve kamp yerlerini anlattığımız rehberimiz için tıklayın.

Abant Gölü

Abant Gölü ve etrafındaki en iyi oteller, bungalovlar ve dağ evlerini anlattığımız rehberimiz için tıklayın.

Kastamonu

Kastamonu’nun tüm kanyonları, şelaleleri ve milli parklarını keşfettiğimiz rehberimiz için tıklayın.

Karabük

Karabük’ün köyleri, yaylaları, tarihi yerleri ve milli parklarını keşfettiğimiz rehberimiz için tıklayın.

Böylece dünyanın en yaşlı porsuk ağacı ve etrafını anlattığımız rehberimizin sonuna geldik. En kısa zamanda keşfetmeniz dileğiyle.