Nemrut Dağı Gezi Rehberi

Nemrut Dağı Gezi Rehberi yazımıza hoş geldiniz. Eğer Nemrut’u görmek istiyorsanız a’dan z’ye tüm bilmeniz gerekenleri bulacaksınız bu yazıda. Hazırsanız bu büyüleyici mekan hakkında notlarımızı paylaşım sizlerle de.

Nemrut Dağı’na Ne Zaman Gidilir?

Nemrut Dağı’nda Hava Durumu

Biz Mayıs ayında ziyaret ettiğimizde hava sıcaklığı 22 dereceydi en tepede. Ayrıca kuzey cephede yerde kar örtüsü duruyordu yer yer. Bu nedenle Kasım ve Nisan ayları arasında kar altında olacağı için gezmek imkansız olacaktır. Diğer bir bilgi ise Nemrut Dağı’na çıkmadan önce mutlaka ama mutlaka hava durumuna bakın. Çünkü biz gittiğimiz gün hava sakin ve güneşliydi. Ancak ertesi gün çıkmak isteyenler fırtına ve yağmurdan maalesef çıkamadılar.

Hava durumuna dikkat…

Nemrut’ta Gündoğumu ve Nemrut’ta Günbatımı

İşin aslı şu: Burayı en büyüleyici halinde görmek istiyorsanız gündoğumu ya da günbatımı zamanı gelmeniz lazım. Ancak bunun için de yakınlarda konaklamak gerekiyor. Bu nedenle, Nemrut Dağı ziyaret saatlerinin sabah 4 ile akşam 8 arası olduğunu bilmenizde fayda var.

Nemrut Dağı’na Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için birkaç alternatif yol var. İlki Malatya üzerinden gelen, diğeri ise Adıyaman’dan devam ederek ulaşılan yol. Biz Adıyaman üzerinden takip ederek, dağı sol tarafımıza alarak ilerleyen yoldan devam ettik ve son derece rahat ulaştık. Zaten bir süre sonra yaklaşık 10-12 kilometre sürecek kesme taş yola giriyorsunuz ve en tepeye kadar bu yol size eşlik ediyor. Ayrıca manzara da mükemmel!

Nemrut Dağı’nda nereden çekim yaparsanız yapın güzel kadrajlar var.

Nemrut Dağı Etrafında Otel Var mı?

Maalesef yakınlarda profesyonel diyebileceğimiz bir otel bulunmakta. Ancak dağın eteklerinde ufak pansiyonlar var. Bu nedenle Adıyaman merkezde konaklayıp yaklaşık 1 saat yol giderek ulaşmak daha uygun görünüyor. Biz Gaziantep’ten günübirlik gittik geldik o da ayrı tabii, yaklaşık 2 saat 45 dk sürdü oradan da.

Nemrut Dağı Gezi Rehberi

Nemrut Dağı Milli Parkı

Pütürge’nin Büyüköz Köyü ile Adıyaman’ın Kâhta İlçesi sınırları içerisinde bulunan Nemrut Dağı, Kommagene Kralı I. Antiochos’un tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için 2150 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı’nın en tepesine yaptırdığı mezar ve heykelleri içeriyor.

Nemrut Dağı güney cephe.

Hemen söylemek isteriz ki Nemrut Dağı ve yukarıdaki Kommagene Kralı’nın tümülüsünü koruyan heykelleri gerçekten de muhteşem. Çünkü gezerken “bu eserleri buraya nasıl yaptılar” diye düşünerek hayret ediyorsunuz! Ayrıca tümülüsün etrafını 360 derece gezebiliyorken de, manzaranın güzelliğine hayran kalmamak elde değil.

Özellikle gezi sırasında bol bol fotoğraf ve video çekeceğinize şimdiden eminiz. Bu nedenle yanınızda powerbank getirmenizi de öneririz.

Ortada kral ve etrafta onun koruyucuları…

Nemrut Dağı’nı Gezerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nemrut Dağı Gezi Rehberi yazımıza bunu da eklemek istedik. Çünkü 2150 metreye çıkıldığı zaman şartlar “biraz” değişiyor…

Öncelikle aşağıdaki havaya göre ortalama 10 derece sıcaklık farkı var. Ayrıca dağın tepesi estiği zamanlarda hissedilen sıcaklık farkının çok daha fazla olduğunu bilmeniz lazım. Bu nedenle yazın bile olsa yanınıza uzun kollu bir kıyafet ya da şal tarzı bir şey alın.

Yukarıya çıkarken bazı ufak tefek taşların çabuk ayak altından kayıp gitme riski var, dikkatli olun.

Otoparktan en tepeye çıkmak için 450 metrelik sürekli yokuş bir yoldan yürüyeceksiniz. Bu nedenle hızlı gideyim göreyim demeyin. Çünkü 2150 metrede oksijen daha az, yani yığılıp kalmayın sonra sağda solda!

Nemrut Dağı kuzey cephe.

Keşfetmeye Devam

Antakya Gezi ve Yemek Rehberi

Antakya’da her yeri gezdik, yedik, içtik. Nefis yemekler ve gezilecek yerler için tıklayın.

Gaziantep Gezi ve Yemek Rehberi

Baklava, şöbiyet ve katmer sevenleri buradan alalım.

Gaziantep’de gezilecek yerler için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Adana Gezi ve Yemek Rehberi

Kebap, ciğer vs. sevenler tıklayınız.

Adana’da gezilecek yerler listemiz için tıklayın.

Böylece Nemrut Dağı Gezi Rehberi yazımızı bitirmiş olduk. Bizce ölmeden önce görülmesi gereken yerler listenize alın direkt burayı!