Çamlıdere Gezilecek Yerler

Çamlıdere Gezilecek Yerler yazımızda Ankara’ya yakın tatil yerleri içindeki en güzel yerleri anlatacağız sizlere. Ayrıca yazımızın sonuna doğru Ankara’ya yakın dağ ve bungalov evlerine de yönlendireceğiz.

Çamlıdere Ankara Arası Kaç Saat?

Ankara merkez ile Çamlıdere arası yaklaşık 1 saat sürüyor. Ayrıca özellikle yolun sonlarına doğru güzel manzaralar sizi bekliyor.

Çamlıdere Nasıl Bir Yer?

Burası Ankara’ya 1 saat mesafede olsa da, aslında özellikle doğal ortamı bakımından Ankara’nın merkezi ile bambaşka bir yer diyebiliriz. Çünkü kuzeye doğru çıkıyorsunuz ve gittikçe Karadeniz’in ormanlarına doğru yolculuk başlıyor aslında. Bu nedenle ormanlar, göller ve milli parkları ile o bildiğiniz bozkır Ankara değil burası.

Çamlıdere Gezilecek Yerler

Çamlıdere Yaylası ve Göleti

Etrafı çam ormanları ile çevrili ve o orman havasını fazlasıyla hissettiren mükemmel bir yer. Ayrıca özellikle Ankara’da çocukla gezilecek yerler arıyorsanız burayı listenize alabilirsiniz. Çünkü hem çocukların sıkılmayacağı bir yer, hem de tehlikeli değil.

Tüm bunlar haricinde burada kamp sandalyelerinizi bir ağaç altına atıp, saatlerce göl manzarası ve orman havasını yaşamak ayrı keyif. Çünkü insan bazen gerçekten kendini ormanlara atası geliyor, muhtemelen sizde de öyledir… Ayrıca burada konaklayabileceğiniz bungalov evlerin de olduğunu ekleyelim.

Google Maps konumu için tıklayın.

Aluçdağı Tabiat Parkı

Ankara’da kamp yapılacak yerler arayışında iseniz listenize burayı da dahil etmenizi kesinlikle öneriyoruz. Çünkü hem harika bir orman içinde olacaksınız, hem de yükseklikten ötürü hava mis gibi! Bununla beraber, alan iki ayrılmış durumda. İlk kısım kamp alanı, ikinci kısım ise günübirlik gelip piknik yapacaklar için ayrılmış durumda. Ayrıca burayı belediye işletiyor ve girişte 2022 yılı için araç başına 20 TL alınmakta ve kamp alanını kullanacaksanız da kişi başı ücret 40 TL.

Buraya özel olmasa da aslında her kamp için genel bir uyarı da yapalım. Çünkü geceleri hava sıcaklığı tahmin ettiğinizden daha soğuk olabiliyor. Bu nedenle yanınıza mutlaka kalın kıyafetler almanızı öneririz. Ayrıca tuvalet, çuval ile odun ve telefon şarj etme alanları olduğunu da ekleyelim.

Bu arada hazır buraya gelmişken Macerapark Çamlıdere’den de bahsetmeden olmaz. Çünkü burada acayip eğlence var! Biz ip parkuru, zipline ve dev salıncağı denedik, bol kahkahalıydı…

Google Maps konumu için tıklayın.

Çamlıdere Oyuncak Müzesi

Burayı şöyle anlatalım; Çamlıdere içindeki butik ve gezmesi keyifli müzelerden birisi! Bu nedenle açıkçası buraya geldiğimizde müzeleri görünce ciddi derecede şaşırdık. Çünkü insan burada bu derece başarılı müzeler gerçekten de beklemiyor.

Özellikle Ankara’da çocukla gezilecek yerler arıyorsanız Çamlıdere’yi burası ve bir aşağıdaki müze için bile tercih edebilirsiniz. Çünkü yetiştin olarak bizler bile çok eğlendik ve “öğrendik” gezerken!

Google Maps konumu için tıklayın.

Çamlıdere Doğa ve Yaşam Müzesi

Bu bölgede yaşamış ve doğal süreçler sonucunda ölmüş hayvanların doldurulması ile oluşan bir müze burası. Bu nedenle gezerken hayvanların başına iş gelmiş de buraya düşmüş vah vah diyerek gezmeyin hiç! Çünkü ağlayarak gezen teyzeler gördük, baştan yazalım dedik.

Bu müze de butik ve son derece eğlenceli ve öğretici bir müze. Bu nedenle özellikle çocuklarınız ile ziyaret etmenizi kesinlikle öneririz. Ayrıca burası sadece hayvanlardan oluşan bir müze değil. Çünkü adında da aynı zamanda “doğa” kelimesi var. Yani gezerken hayvanlar ve doğa betimlemeleri ile vaktin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz…

Google Maps konumu için tıklayın.

Fosil Orman Jeosit

Çamlıdere Gezilecek Yerler yazımızın enteresan yerlerinden birine geldik. Ankara’dan Çamlıdere’ye giderken, Çamlıdere gişelerden çıkıp Pelitcik tarafına sapıyorsunuz. Ve daha sonra 10-15 dakikalık yolculuk ile çok enteresan bir yere geliyorsunuz: Fosiller dünyası!

Bu arada burayı özellikle doğa ve tarih ile ilgilenenlere tavsiye ettiğimiz de yazalım. Çünkü dağ tepe enteresan taşlarla dolu ve bu taşlar aslında taş değil! Volkanik etki ile yıllarca bekleyip ağaçtan taşa dönüşen bu fosiller ormanını gezmek bizim için Türkiye’deki enteresan gezilerden biriydi. Ayrıca bölgeye normal bir araba ile ulaşmak zor olduğu için 15-20 dakikalık yürüyüşün sizi beklediğini de iletelim.

Google Maps konumu için tıklayın.

Alicin Manastırı

Aslında burayı sadece tarihi yer gezisi önerisi gibi görmemeniz lazım. Çünkü manastırın bulunduğu coğrafya asıl olarak harika! Bu nedenle ister piknik ve mangal işine giren, ister trekking yapın sizi tatmin edecek bir ortam var. Ayrıca Ankara’da trekking yapacak yerler arıyorsanız yine burası ideal rotalardan biri. Bununla beraber, aracınızı bıraktıktan sonra yaklaşık 4 km yürümeniz gerektiğini ve yürürken yola taş düşme riski olduğunu da ekleyelim.

Google Maps konumu için tıklayın.

Abacı Peribacaları

Ankara’dan Çamlıdere’ye giderken Kızılcahamam gişelerinden çıkıp ulaşabileceğiniz doğal güzellik noktasına hoş geldiniz! Çünkü peribacaları bir Kapadokya kadar olmasa da yine de görmeye değer durumdalar. Ayrıca hepsini görmeniz için aralarında bir yürüyüş yolu var ve yaklaşık 10-15 dakikada tüm alana hakim olabiliyorsunuz.

Yürüyüş yapıp etrafı görmek haricinde, iki tane seyir kulesi olduğunu da ekleyelim. Çünkü burası hem fotoğraf çekmek için, hem de hatıra selfie’leri çekmek için pek ideal açıkçası. Bu arada mangalsız yani ateşsiz piknik de yapabileceğinizi belirtelim.

Google Maps konumu için tıklayın.

Kaya Kiliseleri

Çamlıdere Gezilecek Yerler yazımızda aslında Çamlıdere’de olmayan bir yeri daha anlatacağız. Çünkü gitmişken ana yoldan çıkarak gir çık yapıp yarım saatte görebileceğiniz diğer güzel yer de burası.

Burada kayalara oyularak yapılan kiliseler ve diğer alanlar Hristiyanlık’ın ilk yıllarında Romalılar’ın baskılarından kaçanlarca yapıldığı söyleniyor. Ayrıca Kızılcahamam’ı sadece orman ve piknik yeri gibi görmemeniz gerektiğini anlayacaksınız burayı gezerken. Çünkü zamanında da eski insanlarca aktif şekilde kullanılıyormuş meğer ki buralar… Bununla beraber, bu bölgenin Ankara’da doğa yürüyüşü için uygun yerlerden biri olduğunu da ekleyelim.

Google Maps konumu için tıklayın.

Keşfetmeye Devam Edelim

Ankara’ya Yakın Dağ ve Bungalov Evleri

En güzel dağ evleri ve bungalov evleri keşfetmek için tıklayın.

Ankara’ya Yakın Gezilecek Yerler

Şehirden biraz uzaklaşıp yeni keşifler yapmak ister misiniz? O zaman detaylar için tıklayın.

Ankara’ya Yakın Denize Girilecek Yerler

4 saatte Akdeniz kıyıları sizi bekliyor desek? Keşfetmek için tıklayın.

Beypazarı Gezilecek Yerler

“Vay be, burada bunlar da mı varmış?” diyeceksiniz! Okumak için tıklayın.

Böylece Çamlıdere Gezilecek Yerler yazımızın sonuna geldik. Şimdiden keyifli bir gezi diliyoruz.