Beypazarı Gezilecek Yerler

Beypazarı Gezilecek Yerler yazımıza hoş geldiniz. Ankara’nın bu güzel yerindeki gezilecek yerler ile etrafındaki diğer önemli yerleri tek tek listeledik sizler için. Ayrıca nefis yemek rotaları da yine sizleri bekliyor.

Beypazarı Gezilecek Yerler

Merkezde Yer Alanlar

Tam merkezdeki görülmesi gereken yerler ile başlayalım. Çünkü daha sonra biraz daha uzak taraftaki yerlere geçeceğiz (emin olun çok güzel yerler var).

Beypazarı Konakları

Beypazarı demek aslında biraz da tarihi konaklar demek. Çünkü yıllardır ayakta kalmayı başarmış güzel ve bakımlı konaklar hala kullanılıyor burada. Tabii gezip görülecek yerden ziyade restoran ve otel olarak kullanılıyorlar çoğunlukla. Bu nedenle şurayı özellikle görün demekten çok önemli yerleri yazalım hemen.

Meva’ların Konağı, Paşa Konağı gibi yerlerde gezerken yeme içme molası verebilirsiniz. Diğer konakların çoğu ise otel ve pansiyon formatındalar.

Yaşayan Müze

Beypazarı’na geldiğinizde ilk olarak burayı görmenizi öneririz. Çünkü bu topraklarda geçmişten günümüze hangi aşamalardan geçilmiş, kültürümüzde neler var görmek adına harika bir iç çıkarılmış. Ayrıca müze özel bir işletme olduğundan müze kart geçerli değil. Bu nedenle Yaşayan Müze girişinde her durumda ücret vermeniz lazım.

Eski bir konakta resmen zamanda yolculuk yaptığınız bu müzede aynı zamanda rehberlik ve diğer hizmetler de çok başarılıydı. Çünkü müzede sizi gezdirmek adına bir program da uygulanıyor. İlk olarak konak tanıtımı, kurşun döktürme (isteğe bağlı), ıhlamur baskı tanıtımı, ebru sanatı gösterimi, konak odaları tanıtımı, gölge oyunu tanıtımı ve giysilerin olduğu yerlerin tanımı yapılıyor. Hal böyle olunca da zaman nasıl akış geçmiş anlamıyorsunuz…

Google Maps konumu için tıklayın.

Beypazarı Tarih ve Kültür Evi

Beypazarı Gezilecek Yerler yazımızdaki enteresan ve görülmesi gereken yerlerden biri burası. Çünkü Beypazarı ve Ankara düğünlerinin 1. gününden 7. gününe kadar ki yapılanların anlatıldığı güzel bir konak gezisi yapıyorsunuz. Ayrıca açıkçası Türkiye’de bu formatta bir yer de görmemiştik hiç. Özellikle düğünlere merakınız varsa, detay bilgiler almak istiyorsanız eğlenceli saatler sizi bekliyor!

Google Maps konumu için tıklayın.

Hıdırlıktepe

Beypazarı fotoğraf çekilecek yerler ya da Ankara fotoğraf çekilecek yerler arayışınız varsa, Beypazarı’nı tepeden gören Hıdırlıktepe’ye çıkmanız lazım. Ayrıca sadece fotoğraf merakı olanlara değil, buraya kadar gelmişken Beypazarı’nı bir de hakim tepeden görmek isteyenlere de öneririz. Çünkü manzara pek güzel!

Google Maps konumu için tıklayın.

Beypazarı Evleri ve Beypazarı Tarihi Çarşısı

Zaten buraya asıl gelme nedeniniz bu tarihi ve güzel sokaklarda kaybolmak, her köşeden çıkan enteresan ve değişik yerleri keşfetmek olsa gerek… Çünkü evet, bizim de öyleydi! Ve tabii ki Beypazarı’na gelmişken tarihi Beypazarı evlerini, konaklarını ve çarşısını gezmeden olmaz. Zaten burayı gezerken aslında yazıda bahsettiğimiz çoğu yeri de görmüş olacaksınız.

Eski mimarinin zarifliği, Beypazarı çarşısının mis gibi kokan yiyecekleri ve baharatları arasında yavaş yavaş dolaşın ve günün tadını çıkartın.

Google Maps konumu için tıklayın.

Beypazarı Kent Tarihi Müzesi

Gezmeye geldiniz diyelim, ancak öncesinde burası nasıl kurulmuş, tarihinde neler olmuş gibi genel bilgileri almak adına görmeniz gereken yer de burası. Ayrıca önce burayı gezip sonra sokaklarda dolaşırsanız gördüklerinizi anlamlandırmak çok daha keyifli oluyor. Çünkü yaşayan bir tarih tam olarak bu müzede yer almakta…

Google Maps konumu için tıklayın.

Merkezden Uzakta Olanlar

Bu kısımda Beypazarı’na yakın olup da araçla 15-20 dakikada ulaşabileceğiniz yerleri yazmak istedik. Çünkü gelmişken buraları gezmeden dönmemek lazım bizce…

Anadolu Açık Hava Müzesi

Beypazarı’na geldikten sonra Macun tarafına doğru 10-15 dakikalık araçlı yolculuk yaparak ulaşabilirsiniz. Peki gitmeye değer mi? Buna cevabımız kesinlikle evet olacak… Ancak şunu da ekleyelim, yöresel evleri gezeceğiniz yaklaşık yarım saatlik turun ücreti de 2022 yılı için 35 TL’ydi. Karadeniz evleri, Ankara evleri, Akdeniz düğmeli ev, İç Abadi yöresinden kadim köy evleri derken geldiğimize değdi diyeceksiniz.

Tabii diğer konu da burada aynı zamanda konaklama imkanınızın da olması. Bu nedenle eğer Beypazarı’nda otel arıyorsanız, biraz dışarı çıkarak bambaşka bir konseptte burada kalabilirsiniz.

Google Maps konumu için tıklayın.

İnözü Vadisi

Burası da Beypazarı’ndan Teke Dağı Milli Parkı’na devam ederken geçeceğiniz doğal güzelliklerle dolu bir yer. Buraya geldiğinizde vadinin ortasından akan bir akarsu ve ufak tefek çay bahçeleri sizi bekliyor. Ayrıca mağaraların içine oyulmuş onlarca yerleşim alanı var ve bunları keşfetmek bile heyecan verici geliyor insana! Bu nedenle Beypazarı’ndan sonra 10-15 dakika daha gidip buraları kesinlikle keşfedin deriz…

Ayrıca Teke Dağı Milli Parkı’na doğru devam ederseniz, mis gibi dağ havası eşliğinde konaklayabileceğiz bungalov ve dağ evleri de sizi bekliyor. Yani Beypazarı ya da Ankara’da bungalov ev arıyorsanız Teke Dağı Milli Parkı’ndaki Doğanbey Yayla Evleri’ni bir düşünün deriz.

Google Maps konumu için tıklayın.

Nallıhan Kuş Cenneti

Eveetttt! Geldik bizce yazının en önemli yerine. Çünkü henüz yeni yeni keşfedilen bu doğa harikası yer zamanla bizce çok popüler olacak ve bozulmadan görmeniz lazım!

Beypazarı’ndan yaklaşık yarım saatlik yolculuk ile ulaşılan Nallıhan Kuş Cenneti, adından anlaşılacağı gibi göçmen ve diğer kuşların uğrak noktası. Ancak asıl meşhur olmaya giden yol gerekçesi bu değil. Çünkü buranın asıl olayı rengarenk dağ ve tepeleri! Özellikle de sarı, kırmızı ve kahverengi renk geçişleri olan bu yerler görsel olarak o kadar güzeller ki dakikalarca fotoğraf molası vereceğinize eminiz…

Bununla beraber, eğer Ankara’da trekking yapılacak yerler arıyorsanız Nallıhan Kuş Cenneti güzel yürüyüş yolları ile tavsiye edeceğimiz bir yer.

Google Maps konumu için tıklayın.

Juliopolis Nekropol

Nallıhan Kuş Cenneti’ne gelmişken burayı da gezi listenize katmalısınız. Eğer özellikle tarihe merakınız varsa Sarıyar Barajı’nın hemen yanındaki bu yer sizi büyüleyebilir. Çünkü şöyle örnek verelim, henüz kazı aşamasında olsa da toplu mezarların sayısı ve yanlarındaki açıklamalar o kadar çok ve güzeldi ki biz gezene kadar gün bitti! Bu nedenle daha erken saatte gelip bu büyük alanı komple gezmek isterdik açıkçası…

Burayı ilginç kılan diğer özellik ise Julipolis Antik Kenti’nin Sarıyar Barajı suları altında kalmışken, nekropolün ise daha yüksekte olması nedeniyle hala gezilebilir olması…

Google Maps konumu için tıklayın.

İnönü Mağaraları

Ankara Beypazarı yolunda devam ederken Güdül’e sapıp devam etmeniz gereken tarafta bulunmakta burası. Ve bu kadar yolu gitmeye de enteresan yerler olması nedeniyle değer. Ayrıca mağaralar önünden akıp giden Kirmir Çayı da etrafa doğal bir güzellik katıyor. Tabii biz gezerken biraz daha bakımlı olmasını diledik buraların ilerisi için çünkü potansiyel fazla ancak biraz daha emek lazım.

Kayalara oyulan odalar ve birbiriyle bağlantılı bölümleri gezerken aslında buranın büyük bir yerleşim yeri olduğunu düşünüyor insan. Ayrıca çoğu yerde korkuluk olmadığından, gezerken dikkatli olmanızı ve kaydırmayan bir ayakkabı giymenizi öneririz.

Google Maps konumu için tıklayın.

Beypazarı Yemek Yerleri

Buraya kadar gelmişken tabii ki yemek mekanlarına da gitmek lazım. Bu nedenle sizlere denediğimiz ve beğendiğimiz birkaç yerden bahsedeceğiz.

İlk yer Bağ Evi Anadolu Mutfağı. Burada özellikle yöresel lezzetlerin tadına ve çeşitlerime gerçekten de bayıldık dememiz lazım. Çünkü yapanların da eline sağlık elleri lezzet kesinlikle! Ayrıca mekanın ortamı da son derece güzel ve dinlenmeye müsait. Çünkü Beypazarı’nda gezerken bol bol yürüyeceğiniz için bu tip mola yerlerini bilmek şart.

İkinci tavsiye edeceğimiz yer ise Has Değirmencioğlu Lokantası. Burası da çarşı içinde kalan ve yine yöresel lezzetler tadabileceğiniz bir lokanta. Özellikle Beypazarı güveci ile sarmayı çok beğendik. Ayrıca yanına da buz gibi ayranı ekleyince şöyle bir gözlerimiz parladı açıkçası.

Beypazarı Gezilecek Yerler yazımızdaki üçüncü yemek için tavsiye ettiğimiz mekan ise Tarihi Güveç Fırını. Buraya özellikle kırmızı et seviyorsanız direkt gitmenizi öneriyoruz. Çünkü güveçte pişmiş etin sulu ve tadını kaybetmemiş hali büyüleyiciydi…

Peki Beypazarı kahvaltı önerileri nelerdir? Biz burada Fatma Teyze’nin Yeri Gözleme‘ye gittik ve olay budur dedik! Çünkü gözlemeler ayrı güzel, serpme kahvaltı ayrı güzeldi! Nu nedenle kesinlikle tavsiye ederiz.

Son olarak Beypazarı kurusu da buraya gelmişken tatmadan olmaz listemizde. Çünkü kuru hali de iyi, çayla da güzel gidiyor. Bu nedenle çarşı içinde gezerken Beypazarı kurusu da alıp eve götürmenizi kesinlikle öneririz. Peki bunu nereden alabiliriz derseniz de, Tadım Kuru Fırını, Arabul Kuru Fırını ve Taş Fırın Cihan Kuru ilk seçenekleriniz olmalı.

Keşfetmeye Devam Edelim

Ankara’ya Yakın Denize Girilecek Yerler

Sadece 4 – 4,5 saat yol gidip Akdeniz’in turkuaz sularına ulaşmanız mümkün! Okumak için tıklayın.

Ankara’ya Yakın Dağ ve Bungalov Evleri

Dağ ve orman havası alacağınız en güzel evleri listeledik. Keşfetmek için tıklayın.

Ankara’ya Yakın Gezilecek Yerler

Şehrin dışında görülmesi gereken o kadar güzel yerler var ki… Listemizi okumak için tıklayın.

Ankara Gezilecek Yerler

Şehirde bunlar da mı varmış diyeceğinize garanti veriyoruz! Buyurun listemizi okumak için tıklayın.

Böylece Beypazarı Gezilecek Yerler yazımızın sonuna geldik. En kısa zamanda bu güzel yeri keşfetmeniz dileğiyle.