İzmir Gezilecek Yerler

İzmir Gezilecek Yerler yazımızda, İzmir’de yaşayan bir çift olarak gezip gördüğümüz, keşfettiğimiz ve beğendiğimiz yerlerin tamamını son derece detaylı bir içerik ile size anlatmaya çalışacağız.

Güzel yemekler, harika plajlar, kayak merkezleri, antik kentleri ile İzmir’de yapacak onlarca şey, görülecek belki 100’den fazla yer var!

Buna rağmen yazımızda sadece yazın gidilen turistik yerleri değil, dört mevsim gezilecek yerlerden de bahsedeceğiz. Daha önce İzmir’in ilçelerinin neredeyse tamamını ayrı ayrı yazılar ile anlatmıştık. Burada da genel anlatım sonrası o detaylı yazılara link verip eğer ilginizi çektiyse oradan devam etmenizi sağlayacağız. Keşfetmeye başlayalım!

İçindekiler

Gitmeden Önce Hazırlıklarımızı Yapalım

Öncelikle ve kesinlikle fotoğraf makineniz varsa unutmayın. İzmir bu bakımdan çok güzel manzaralar çıkartacaktır sizlere.

Özellikle yazın öğle vakti aşırı sıcak ve nemli olabildiği için gezi planınızı öğlen gölge yerlerde geçirmek üzere planlamanızı öneririz.

İzmir’de tatil beldelerinin merkeze uzaklığı bir hayli fazla. Bol bol yol gideceğiniz için aracınızı bakımlı tutmanızı öneririz.

İzmir’de Gezilecek Yerler

İzmir gezinizi daha kolay planlayabilmeniz bakımından İzmir’de gezilecek yerler yazımızı şu kategorilerde hazırladık. Daha aşağıdaki başlıklardan merak ettiğiniz konuya göre okumanız kolaylaşacaktır böylece.

İzmir Merkezde Gezilecek Yerler

“Ah güzel İzmir…” derdi bir büyüğümüz zamanında. Çocukluğunu geçirip, sonra iş güç için İstanbul Moda’ya yerleşmiş ve orada 70’li yaşlarına devam ediyordu artık. Bazı şehirlerin güzelliği hem zamanında yaşadığınız ortama dair özlem, hem de şehrin kendi güzelliğinden ileri gelir. İzmir doğal güzellik bakımından böyle bir yer.

Bu alt başlıkta İzmir’in merkezindeki gezilecek yerlerden bahsedeceğiz sizlere. Öyle genel geçer bir bahsetme de olmayacak. Nokta atış ile görmeniz gereken yerleri sıraladık. İzmir’de görülmesi gereken yerler asla merkezdeki yerler ile sınırlı olmadığı için en aşağıdaki İzmir’in en güzel ilçeleri başlığı altında anlattığımız yerleri de ayrıca okumanızı öneririz.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi

Konak ve Alsancak arasını İzmir’in tam kalbi denecek yerden yürümek için burada turlamanız gerekiyor. Cadde, aynı zamanda Kordon’a da paralel durumda ve çok yakın. Aşağıda İzmir Yemek Yerleri başlığımızda yer alan bazı yerlerde burada bulunuyor. Örneğin İzmir bomba tatlısı,

Kordon

Alsancak’da yer alan Kordon, bir bakıma İzmir için özellikle akşamlar toplanıp muhabbet etme yeri gibi yer halinde artık. Yiyecek ve içeceklerinizi alın, arkadaşlarınızla sözleşin ve çimenlerin üzerinde boş bulduğunuz yere oturup tatlı bir İzmir akşamının tadını çıkartın.

Kemeraltı Çarşısı

İstanbul’da Eminönü, Mahmutpaşa ve Tahtakale tarafı neyse İzmir’de de Kemeraltı Çarşısı o işin doğrusu. Hem alışveriş, hem de lezzetli yemek çeşitleri için buraya gitmenizi öneririz. İzmir’e gelmeye geldiyseniz metroya binip Çankaya ya da Konak durağında inip 1-2 dakika yürüyerek direkt Kemeraltı Çarşısı içine girebiliyorsunuz. Kemeraltı Çarşısı’nda hangi lezzetler var merak ediyorsanız da aşağıdaki İzmir Yemekleri başlığımıza bakmanız yeterli.

Ayrıca buranın içinde yer alan Kızlarağası Hanı’nı da mutlaka gezmenizi ve bir kahve molası vermenizi tavsiye ederiz. Özellikle takı işleri, antika ve plaklar ile ilgileniyorsanız aradığınız ürünler belki de buradadır…

İzmir Tarihi Asansör Binası

İzmir’in simge yerlerinden birisi. Hala çalışan tarihi asansöre binip aşağıdaki sokaklara inip, tekrar asansör ile geldiğiniz yere çıkabilirsiniz. Asansör’ün üst katındaki kafelerde oturup bir şeyler içerken, bir yandan da manzaranın tadını çıkarmayı biz çok seviyoruz.

1907 yılından beri aktif olarak çalışan İzmir Tarihi Asansör ile aşağıya indiğinizde sokakların ve evlerinin güzelliği ile Dorio Moreno Sokağı’nı da keşfetmenizi öneririz. Buradaki kafelerde de oturup keyif yapabilirsiniz.

Kültürpark İzmir

İzmir’in en çok bilinen parklarından açık ara ile birincisi burası. Hem fuar alanı, hem konser alanı, hem de spor ve sosyal amaçla kullanılan devasa bir park. Özellikle sıcak bir İzmir gününde nefes almak için gidilebilir ya da hazır İzmir’e gelmişken belki de açık hava sahnesinde bir tiyatro ya da konseri izlemek güzel olabilir. Ilık bir akşamda sanat keyfi…

Karşıyaka Çarşısı

Konak’tan kalkan vapurlar ile Karşıyaka’ya geçmenizi öneririz. Ya da geziye Karşıyaka’dan başladıysanız tam ters rota olabilir. Çünkü vapur ile bu şehri denizden görmek de son derece keyifli bir aktivite.

Balçova Teleferik

İzmir’i çok yükseklerden seyretmek! Teleferiğe binmek hem eğlenceli, hem de heyecanlı bir aktivite. Balçova’da yer alan teleferik ile yukarı çıktığınızda hem manzaranın tadını çıkartıp, hem de doğa içinde dinlenebilirsiniz. Ayrıca fotoğraf için de son derece ideal olduğunu ekleyelim.

Arkas Sanat Merkezi

Konak’ta yer alan Arkas Sanat Merkezi yılda 3-4 farklı sergiye devamlı ev sahipliği yapan bir yer. Tam da Konak’ın merkezine yer aldığı için, bu bölgeyi gezerken belki de dünyaca ünlü bir sanatçının sergisine denk gelme şansına sahip olabilirsiniz, kim bilir? Mesela Picasso gibi…

İzmir Atatürk Müzesi

Konak, Gündoğdu’da yer alan Atatürk Müzesi’ni İzmir’e geldiğinizde mutlaka görmenizi ve gezmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü Atatürk’ün doğumundan ölümüne kullandığı kıyafetler, eşyalar, bazı tarihi anların canlandırmaları, resimler derken gezerken dönemin ruhunu hissetmek bambaşka bir duygu… Saygı ve özlemle anıyoruz.

İzmir AVM’leri – İzmir Alışveriş Merkezleri

İzmir’e geldiğinizde olur da bir ihtiyacınız olursa aklınızda bulunsun diye şehirdeki AVM’leri de sıralamak istedik. Neyse ki henüz İzmir AVM bakımından çok yüksek sayıya sahip bir şehir değil.

Forum Bornova. Bornova’da yer alıyor. İzmir IKEA mağazası da burada. Hilltown Karşıyaka. İzmir’in en yeni ve lüks AVM’si burası. Mavibahçe Kaşıyaka. Hilltown Karşıyaka’nın tam karşısında bulunuyor. Benzer şekilde şık ve nezih. Optimum Gaziemir. Adnan Menderes Havaalanı’na İzban banliyö treni ile 5 dakika mesafede olması en önemli avantajı. Uçak beklerken havaalanı yerine burada vakit geçirebilirsiniz. Decathlon, Media Markt gibi zincirler de yer alıyor. Agora Balçova. Balçova’da yer alan ufak ama kaliteli markaların bulunduğu AVM. Decathlon mağazalarından biri de burada. Selway Outlet. İzmir Çeşme yolunda, Gaziemir’i geçip Balçova’ya gelmeden, Limontepe’yi geçtikten hemen sonra bir yol üzeri AVM’si. 2021 yılında da büyük ihtimalle İstinye Park İzmir açılacak, o da Balçova’da.

İzmir Denize Girilecek Yerler

İzmir Gezilecek Yerler yazımızdaki diğer önemli başlığa geldi sıra. İzmir’de o kadar çok plaj ve koy var ki, tüm bu yerleri keşfetmek bizim 4 yaz mevsimi kadar vaktimizi aldı. Tamamını bizzat gidip keşfettik, denize girdik, plaj ve tesis imkanlarını not aldık.

İzmir’de kum plajlar da var, taşlık plajlar da. Genel olarak Çeşme’nin güneyi ile Urla’nın güneyindeki plajların deniz suyu sıcaklıkları daha soğukken, özellikle Çeşme’deki Ilıca ve Boyalık plajlarının su sıcaklığı en yüksek olanlar. Karaburun’daki plajların ise çoğu taşlık ve su sıcaklığı genelde normal seviyelerde oluyor. Tabii İzmir’in kuzeyine gittikçe, yani Foça, Dikili, Çandarlı gibi yerlere çıktıkça güneye göre birkaç derecelik sıcaklık düşüşü de var.

Şimdi en beğendiğimiz plajları yazalım!

Pissa Plajı – Bademli Dikili

Listemize İzmir’in kuzeyinden başlıyoruz. Bademli’de yer alan Pissa Plajı, incecik açık renk kumları, son derece sığ oluşu, mavinin onlarca tonu ile mükemmel bir yer. Giriş 15 TL. Şezlong, şemsiye ve tesis bulunmuyor.

Pissa Plajı’nı ve Bademli’yi anlattığımız detaylı yazımız için tıklayın.

Bademli Pissa Plajı’nın renkleri zaten direkt etkiliyor gittiğinizde.

Manal Koyu – Mordoğan Karaburun

Karaburun’un merkezine henüz gelmeden, ana yoldan giderken görünmeyen bir keşif yerini anlatalım size. Manal Koyu, çoğu zaman dalgasız, tertemiz ve sığ bir koy. Çoğunlukla taşlık ve bu nedenle de çok berrak bir suyu var. Şezlong, şemsiye ve tesis mevcut.

Manal Koyu ve Karaburun’daki toplam 25 adet birbirinden güzel koyu keşfettiğimiz yazımız için tıklayın.

Karaburun’da denize girmek gerçekten de ayrı keyif.

Fransız Koyu – Eski Foça

Eski Foça’ya gittiğinizde eğer tekne turu yapmazsanız ya da o bölgeyi iyi bilenlerden değilseniz haberinizin olma ihtimali çok düşük bir yer burası. Zamanında bir tatil köyü işletmesinin bulunduğu bu koy artık terk edilmiş durumda. Kara yolu ile ulaşım biraz zor. Bu nedenle bu koyda demirleyen tekneler ile tura katılarak harika bir deniz keyfi yapabilirsiniz. Deniz o kadar temiz ve güzel ki…

Eski Foça’da yer alan tüm koylar ve plajları anlattığımız yazımız için tıklayın.

Ilıca Halk Plajı ve Boyalık Plajı – Çeşme

En meşhur yerlerden biri hiç kuşkusuz Ilıca Halk Plajı. Ona çok benzemesine rağmen az bilinen yer ise Boyalık Plajı. Ilıca Halk Plajı gerçekten de deniz, kum, güneş keyfi yapmak için ulaşım kolaylığı, ücretsiz girişi, bakımlı olması ve denizin güzelliği ile parlayan bir yıldız. Boyalık Plajı ise Ilıca’nın minik hali diyebiliriz.

Ilıca Halk Plajı nefis incecik kumlar ve ılık bir denizi ile doğa harikası.

Kleopatra Koyu

Çeşme’nin güneyinde yer alan Kleopatra Koyu bizce Çeşme’de en iyi üç plajdan birine sahip. Deniz sığ ve çoğunlukla dalgasız, su sıcaklığı orta şekerli.

Çeşme’deki 15 plajı tek tek anlattığımız Çeşme Gezilecek Yerler yazımız için tıklayın.

Çamcaz Koyu

Seferihisar’da yer alan Çamcaz Koyu, karadan araba ile ulaşım olmayan bir yerde. Bu nedenle de tamamen doğal kalmış ve tertemiz. Özellikle kamp için son derece uygun olduğunu ekleyelim. Karadan bir patika yol üzerinden ulaşılan koya varmak için yaklaşık 1 kilometrelik patika yürüyüşü yapmanız gerekiyor. Yürüyüşte size nefis bir manzara eşlik edecek.

Çamcaz Koyu’nu tüm detayları ile anlattığımız yazımız için tıklayın.

Ekmeksiz Koyu

Keşfetmeyi sevenler ile Seferihisar’da yaşayanların bildiği “harika” bir koy ile tanıştıralım sizi. Karadan araba ile yine direkt ulaşım yok. Patika yoldan yürüyüş ile ulaşılıyor. Tamamen doğal bir ortama masmavi deniz ve incecik kum ile adeta bir tropikal adadaki kumsal sizi bekliyor.

Seferihisar’daki tüm koylar ve Ekmeksiz Koyu’nu anlattığımız yazımız için tıklayın.

Altınköy Plajı

Urla’nın güneyinde yer alan Altınköy Plajı özellikle çocuklu aileler için biçilmiş kaftan tabiri caiz ise. Çünkü deniz o kadar sığ ki, 100 metre açılıyorsunuz hala belinize bile gelmiyor! Bir köyde bulunan bu plaj giderek popüler hale gelen bir aile mekanı. Ayrıca plajın yan tarafında kamp için son derece uygun alanlar var.

Urla’daki tüm koyları ve plajları anlattığımız yazımız için tıklayın.

100 metre açılın ve su hala belinize gelsin. Detaylar Urla Plajları yazımızda.

İzmir Köyleri

İzmir Gezilecek Yerler yazımızda şimdi de İzmir’in güzel köylerine geldi sıra. Bu köyler deniz kenarında da olabilir, 1700 metre yükseklikte de karşınıza çıkabilir, hatta bir hayalet köy veya enteresan kuklaları sokaklarında cirit attığı bir köy de olabilir. Önce liste olarak verelim, sonra detaylara geçelim.

Lubbey Köyü – Ödemiş

Terk edilmiş bir köy olduğu için buraya hayalet köy de deniyor. 15 kişi civarında yaşayan insan var. Ödemiş’in merkezinde yaklaşık yarım saatlik bir araba yolculuğu ile dar bir yoldan çıkıyorsunuz. Yol pek iyi değil ancak manzara ve ortam keyifli.

Barbaros Köyü – Urla

Urla – Karaburun – Çeşme arasında kalıyor burası. Urla’dan Ildır’a giderken tam da buradan geçiyorsunuz. Kuklaları ile meşhur olan köy burası. Sokaklarda gezerken her yere konmuş olan kuklalar enteresan görüntüler oluşturuyor. Özellikle akşam ya da gece geziyorsanız hafiften korkutucu da olabiliyor, eğlenceli mi derseniz tabii ki deriz!

Birgi Köyü – Ödemiş

Safranbolu havasında bir İzmir köyü desek? Burası çok iyi korunmuş sokakları ve evleri ile sanki Safranbolu ya da Beypazarı’nda geziyor hissi uyandırıyor. Oradakiler kadar çok konak ayakta kalmamış ancak geride kalanlar kesinlikle görülmeye değer. Birgi’yi tüm detayları ile anlattığımız yazımız içim tıklayın.

Birgi köy merkezi.

Bozdağ ve Gölcük Köyleri

İzmir’de kar görebileceğiniz ender yerler. Hem burada kayak merkezi de var! Aynı zamanda Gölcük Gölü’nün etrafında kamp alanları, piknik yerler, yürüyüş yolları mevcut. Cumartesi ve Pazar günleri kurulan pazarlardan yöresel ürünleri de alabilirsiniz. Bozdağ ve Gölcük’ü tüm detayları ile anlattığımız yazımız için tıklayın.

Buz tutmuş bir Gölcük Gölü…

Nazarköy – Kemalpaşa

Siz hiç nazar boncuğu atölyesi gördünüz mü? Burası tam kalbi işte. Ufacık atölyelerde sıcak ateşin karşısında çalışan insanlardan yapım aşamalarını öğrenmek, köyde gözleme ve salep keyfi yapmak ve köyün sonundaki kanyonda doğa yürüyüşü yapmak için ideal.

Çiniliköy – Kemalpaşa

İzmir’deki en enteresan köylerden biri burası. Orta Asya’daki atalarımızın gelenek ve göreneklerini hala yaşatan enteresan bir yer. Kımız denemenizi öneririz. Ayrıca at çiftliği de olması nedeniyle çocuklu aileler için ideal bir yer. İzmir Gezilecek Yerler yazımızın enteresan yerlerinden biri hiç kuşkusuz.

Ildır Köyü – Çeşme

Güneşin battığı en güzel köy diyorlar… Evet, gün batımını izlemek gerçekten de çok keyifli. İsterseniz bir kumsaldan, isterseniz bir antik tiyatronun üzerinden, isterseniz çiçeklerle dolu bir tarladan seyredin. Ildır, sakinliği, nefis balıkları ve bozulmamış köy ortamı ile güzel bir yer. Alaçatı’ya araba ile 15 dakika mesafede.

Ildır’da gün batımını seyrederken bir yandan bir şeyler içmek için mekan çok…

Şirince Köyü

Tabii ki tarihi köy evleri, sokakları ve şarapları ile ünlü Şirince’den bahsediyoruz. Selçuk’a bağlı ve Selçuk’un merkezinden 20 dakika sürüyor ulaşmak. Daracık sokakları ve evleri keşfetmek son derece eğlenceli. Ayrıca hepsi olmasa da, son derece kaliteli şaraplar da bulabilirsiniz.

Yeniliman Köyü

Hem sakin bir gezi yapmak, hem de nergis çiçeği tarlalarında nefis kokular eşliğinde gezmeye ne dersiniz? Burası Karaburun’un merkezini geçip 20 dakika daha devam edince ulaşılacak bir balıkçı köyü. Aynı zamanda kışın Ocak ayında nergis tarlaları dolu her taraf. Ve o kadar güzel kokuyor ki, gidip o anı yaşamanızı öneririz.

Bademli Köyü – Dikili

İzmir’in meşhur plajlarının olduğu yere geldi sıra. Burada Pissa Plajı ve Fame Beach gibi son derece güzel plajlar var. Her ikisini ve Bademli’yi detaylı anlattığımız yazımız için tıklayın.

İzmir’in en güzel köylerini tüm detayları ile yazdık. Okumak için tıklayın.

İzmir Antik Kentler

İzmir Gezilecek Yerler yazımızda sırada antik kentler var. Ege Bölgesi, antik kent çeşitliliği bakımından zaten oldukça zengin bir yer. İzmir de bundan nasibini almış durumda. Önce listemize geçelim.

Efes Antik Kenti – Selçuk. Tabii en meşhur yerden başladık.

Büyük gibi duruyor ancak sadece 30 santimlik bir eser.

Metropolis Antik Kenti – Torbalı. Henüz kazılar devam etse de görülmeye değer çok sayıda eser var. İzmir – Aydın otobanı üzerinde, Torbalı çıkışından sonra 5 dakikada ulaşıyorsunuz.

Pergamon Antik Kenti – Bergama. Buraya Bergama Antik Kenti de diyen var. Bergama’da görülmesi şart olan yer!

Bergama’da antik kentleri gezmek heyecan verici. Çünkü mesela buraya teleferik ile de çıkabiliyorsunuz.

Smyrna (Agora) Antik Kenti – Konak. İzmir’in merkezindeki güzellik.

Teos Antik Kenti – Seferihisar. Karadan liman bölgesine kadar dev bir antik kent.

Claros Antik Kenti – Menderes. Bilicilik merkezi burası. Yani fal ve büyü işlerinin antik zamanlardaki yeri.

Kane Antik Kenti – Dikili. Deniz kenarında nefis manzaralı bir kent.

Erythrai Antik Kenti – Ildır. Güneşin en güzel battığı yer olan Ildır’daki mükemmel konumu olan yer.

Ege Bölgesi’nin tüm şehirlerinde alan 45 adet antik kenti tek tek gezip dev bir rehber hazırladık. Yukarıdaki antik kentler ve diğerlerini keşfetmek için tıklayın.

İzmir Yemek Yerleri

İzmir Gezilecek Yerler yazımızın içine tabii ki lezzet duraklarını eklemeden olmazdı. Çünkü İzmir’e geldiğinizde tatmanız gereken şeyler var burada… İzmir Yemek Rehberi yazımızda her ne kadar son derece detaylı yazmış olsak da, İzmir’e geldiğinizde yemeklerini tatmanızı tavsiye ettiğimiz yerleri kısaca sıralayalım.

Çelebi Unlu Mamüller – Alsancak

Hani şu meşhur İzmir bomba tatlısı ya da İzmir atom tatlısı denen tatlı var ya, işte o tatlıyı ilk bulan ve hala en iyi yapan yer burası. Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nin Alsancak’a doğru en sonunda.

Münire – Alsancak

Eskiyi yad etmek ya da şansınıza ne çıkarsa gazoz çarkını çevirip çıkan gazozu içmeye ne dersiniz? Onlarca gazoz çeşidi ile Münire’ye uğrayıp sıcak bir İzmir gününde serinlemek harika bir mola olacaktır.

Dostlar Fırını – Alsancak

Tabii ki İzmir’in meşhur boyozuna geldi sıra. Yine Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerinde yer alıyor burası da. Boyozu özellikle sıcakken, yanında sıcak bir çay ile deneyin.

Gizem Kuzu Bakery – Konak

Burada nefis hamur işleri tatlıları var. Özellikle berliner seviyorsanız hücum edebilirsiniz! Pazartesi ve Salı günleri kapalı olduğunu da ekleyelim.

Odelato Artisan Gelato – Konak

İzmir’deki en iyi dondurmacılardan biri kesinlikte. Özellikle cheesecake, deniz tuzlu yer fıstığı ve dondurma üçlüsünü deneyin deriz.

Leone Patisserie & Boulangeride – Konak

Fransız kahvaltısı, hamur işleri ve özellikle de bademli kruvasan… Biz yolumuz Konak’a her düştüğünde uğruyoruz. Tavsiye edilir! Üç adet şubesi var. Konak, Urla ve Hilltown Karşıyaka AVM.

Ristorante Pizzeria Venedik – Konak

Pizzaların lezzeti, sunumu, mekanın ambiyansı, çalan müzikler… Her şeyiyle İzmir’in merkezindeki en iyi pizzacı bizce. Zaten içeri girdiğinizde restoranın o farklı ambiyansını hemen hissediyorsunuz.

Zeynel Ergin Gevrek Fırını – Alsancak

Ufacık bir dükkan. O eski fırın tarzını hala koruyor. Önünden geçerken özellikle sabahları genelde kuyrukta bekleyen insanlar göreceksiniz. İşte o kuyruğun bir sebebi var: Fırında kumru ve gevrek denemek için başka adres aramanıza gerek yok.

Moresi Girit Mutfağı – Alsancak

İzmir’in merkezinde farklı kahvaltı malzemeleri ile Moresi’yi denemenizi kesinlikle öneriyoruz. Özellikle portakallı tereyağını sıcak bir ekmeğe sürüp o anı yaşamanızı isteriz… Tabii nefis reçelleri de unutmayalım.

Sevinç Pastanesi – Alsancak

İzmir’de önemli bir buluşma noktasıdır Sevinç’in önü aslında. Ancak aynı zamanda son derece lezzetli pastalar ve tatlıları ile eğer tatlı seviyorsanız uğranması gereken bir yerdir…

Reyhan Pastanesi – Konak

Merkezdeki diğer nefis tatlıları olan yer de burası. Reyhan Pastanesi de artık burada yaşayanlar için bir buluşma yeri hale gelmiş durumda.

Ahmet Uğurlu Atölye – Bornova

Eğer yolunuz Bornova’daki Forum Bornova AVM ya da İzmir IKEA’ya düşerse tatlı yemek için burayı denemenizi kesinlikle öneriyoruz. Portekiz’de yapılan nata tatlısını Türkiye’de en güzel yapan yer hiç kuşkusuz.

Bizim Lokanta – Konak

Kemeraltı Çarşısı içerisinde yer alan bir esnaf lokantası burası. Genelde ev yemekleri üzerine çalışıyor. Yer bulmak için biraz beklemeyi göze alıyorsunuz nefis yemekler için gitmenizi öneririz. Özellikle kelle paça “efsane”.

Bazı merkez lezzet noktalarını kısaca anlattık. Ancak İzmir’de deniz ürünleri, tatlı mekanları, hamur işleri, kebapçılar, esnaf lokantaları, dönerciler ve burger yapan yerler derken onlarca yer bulunuyor. Biz de bunları tek tek tüm detayları ile yazdık. Onlarca öneri sizleri bekliyor. Keşfetmeye hazır olun!

İzmir Yemek Yerleri – İzmir Yemek Rehberi yazımız için tıklayın.

İzmir En Güzel İlçeler

Geldik İzmir’in en güzel ilçelerine. Bildiğiniz gibi, İzmir deyince çoğu insanın aklına tabii ki plajlar ve koylar geliyor. Hadi biraz da merkezdeki Alsancak, Konak ve Karşıyaka ile biraz daha dışarıdaki Urla diyelim. Bu tabii dışarıdan gezmeye gelmeyi düşünenler için böyle…

İzmir’in gezilmesi gereken çok sayıda yer içeren ilçelerini komple gezdik, fotoğraflarımızı çektik ve notlarımızı aldık. Şimdi listemize geçelim.

Selçuk

Efes Antik Kenti, Şirince, Meryem Ana Evi gibi çok önemli yerler burada. Selçuk’u tüm detayları ile anlattığımız yazımız için tıklayın.

Selçuk’taki Efes Müzesi görülmeye değer.

Ödemiş

Bozdağ Kayak Merkezi, Gölcük, Lubbey Köyü ve Birgi Köyü Ödemiş’te yer alıyor. Tüm detayları ile anlattığımız yazımız için tıklayın.

Ödemiş Kent Tarihi Müzesi.

Tire

Az bilinse de mükemmel lezzetleri barındıran güzel bir ilçe burası da. Örneğin Gastro Tire ve Kaplandağ Restoran gibi iki önemli lezzet notkası var burada.

Tire’deki tüm lezzet noktaları ve tarihi yerler için tıklayın.

Tire ve nefis yemekleri… Fotoğraf: Gastro Tire.

Foça

Tabii ki harika plajlar ve koyları, güzel evleri ve sokakları ile Foça ayrı bir güzellik. Foça’nın tüm detaylarını keşfetmek için tıklayın.

Foça’da çok sayıda koy var. 10 civarındakinde denize girmek de mümkün.

Urla

Çok sayıda güzel koyu ve plajı olan, Urla Bağ Yolu ile bir marka haline gelen Urla’da keşfedecek çok yer var. Biz Urla yazılarımızı ikiye ayırdık. İlkinde Urla’da gezilmesi gereken yerleri yazık. İkincisinde ise tamamen Urla’daki plaj ve koylara odaklandık.

Urla’nın gezilmesi gereken tüm yerlerini anlattığımız yazımız için tıklayın.

Urla’daki en iyi koylar ve plajları anlattığımız yazımız için tıklayın.

Urla’nın güzel bağ evleri ve butik otellerinden bir örnek.

Karaburun

Karaburun’da deniz girebileceğiniz tam 25 adet koy ve plaj olduğunu biliyor muydunuz? İzmir Gezilecek Yerler yazımızdaki en fazla görülecek plajı olan yer burası.

Karaburun’daki 25 adet koy ve plajı tek tek gezdik ve yazdık. Rehberimiz için tıklayın.

Bergama

Antik kentler şehri Bergama… Burayı keşfetmeden İzmir’den dönmemek lazım.

Bergama’daki tüm gezilecek yerleri anlattığımız rehberimiz için tıklayın.

Bergama’da güne sade ama lezzetli bir kahvaltı ile başlamak için üstteki linkten detaylara ulaşabilirsiniz.

Çeşme

Tabii ki İzmir deyince ilk akla gelen yerlerin başında geliyor. Kleopatra Köyü, Delikli Koy, Ilıca, Boyalık, Altınkum gibi çok sayıda deniz keyfi yapılası yerleri ile bir cazibe merkezi.

Çeşme’deki 15’ten fazla koy ve plajı tek tek yazdık. Keşfetmek için tıklayın.

Alaçatı değirmenlerinde gün batımı.

Seferihisar

Burası da tarih, deniz, kum, güneş, nefis yemekler ve pazarı ile meşhur bildiğiniz gibi. Seferihisar Pazarı, Teos Antik Kenti, Ekmeksiz Koyu, Madenler Koyu, Akkum plajları sizleri bekliyor.

Seferihisar’daki en güzel plajlar ve koylar ile diğer yerleri anlattığımız yazımız için tıklayın.

Seferihisar’da yer alan Çamcaz Plajı.

Özdere

İzmir’in güneyinde yer alan Özdere, upuzun kumsalları, sığ denizleri ile özellikle yazlıkta ve villada kalmayı tercih edenler için en popüler mekanlardan biri. Özdere’de olanlar sadece bunlardan ibaret de değil. Antik kentler, bağ evleri ve milli parkları ile keşfedilmesi gereken bir tatil yeri aynı zamanda.

Özdere’deki tüm koylar ve plajlar, antik kentler, bağ evleri, yürüyüş yolları ve fazlasını anlattığımız yazımız için tıklayın.

Özdere bir plajlar diyarı.

İzmir Dağ ve Bungalov Evleri

En iyi dağ evleri ve bungalov evleri yazdığımız yazımızı keşfetmek için tıklayın.

İzmir Otelleri

İzmir’de gezilmesi gereken yer çok olunca otel çeşitleri de onlarca oluyor haliyle. İster denize sıfır konumda, ister dağ manzaralı keyifli bir bungalov… Tercih sizin.

En iyi otellerden çok uygun fiyatlarla rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Böylece İzmir Gezilecek Yerler yazımızın sonuna gelmiş olduk. Güzel İzmir’i en kısa zamanda keşfetmeniz dileğiyle.