Valla Kanyonu Gezi Rehberi

Valla Kanyonu Gezi Rehberi makalemizde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan bu muhteşem doğa güzelliğini sizlere tanıtıyoruz. Valla Kanyonu, bol manzara ve aksiyon dolu bir yer!

Gitmeden Önce Hazırlıklarımızı Yapalım

Orman içinde yürüyüş ve tırmanış yapacağınız için kaymayan ve rahat bir ayakkabı gerekiyor

Oldukça yüksekte olduğundan sıkı giyinmekte fayda var.

Yoğun orman bölgesi olduğundan herhangi bir alerjiniz varsa ilacınız yanınızda bulunsun.

Yukarı çıkarken ciddi efor gerektiğinde ufak bir su bulundurmakta fayda var.

Gitmeden önce hava durumunu mutlaka takip edin. Burası bol yağışlı ve değişken bir havaya sahip.

Valla Kanyonu Nerede ve Nasıl Gidilir?

Valla Kanyonu, Küre Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde yer alıyor. Küre Dağları Milli Parkı’nın da sadece tek girişi yok. Etraftaki tüm köylerden buraya giriş yapabiliyorsunuz. O nedenle size net konum ve yol tarifi vereceğiz.

Valla Kanyonu seyir terası anlattığımız kadar var.

Valla Kanyonu, Sümenler ile Kerte köyleri arasında kalıyor. Buraya varmadan önce eğer Pınarbaşı tarafından gelirseniz önce Horma Kanyonu sapağını göreceksiniz. Gördükten sonra 8 kilometre daha yolunuz var.

Araçla bu yolu gittikten sonra, Valla Kanyonu seyir terasına çıkabilmek için 1150 metre boyunca orman içinden patika yolu takip etmeniz gerekiyor. Bu kısım sık ormanlık ve yokuş yukarı olacağı için dikkatli olmanızı öneririz. Ancak işin sonunda ulaşacağınız manzara görülmeye değer.

Valla Kanyonu Google Maps konumu için tıklayın.

En Uygun Fiyata Otel Bulun

Buradaki en iyi otellerden harika fiyatlarla rezervasyon yaptırmak için tıklayın. Fırsatları kaçırmayın!

Hangi Mevsimde Gitmek Lazım?

Öncelikle şu bir gerçek ki burası sonbaharda bambaşka oluyor. Etrafın rengarenk hale gelmesi görüntüyü bir tablo haline getiriyor. Ve tabii ki asıl güzellik kışın. Ancak ulaşım zor olduğu için mümkün olan en güzel halini görmenin en kolay olduğu zaman olan sonbaharda görmenizi öneririz.

Ancak rahat bir gezi yapmak adına ilkbaharın sonları ile yazın gelmek gezide harcayacağınız eforu ve riski azaltacaktır.

Valla Kanyonu

Detaylar…

Dünyanın en derin 2. kanyonu olan Valla Kanyonu, yer yer 1100 metrelik derinliğe ulaşıyor. Özellikle seyir terasına çıktığınızda manzara hem büyüleyici, hem de ürkütücü olabiliyor! Teras yoğun insan kalabalığı olduğu zaman hafif sallandığı için heyecan dozu yüksek bir macera sizi bekliyor. Bunun yanında sis ve rüzgar da heyecan dozunu yükseltiyor.

Kayalıkların üzerinde 2002 yılında burada hayatını kaybeden ve hala bulunamamış olan Anıl Bakar’ın anısına bir levha da bulunuyor.

Aracınızı bırakıp 1150 metre yürüdükten sonra 140 metre civarında bir yüksekliğe sahip olan kayanın üzerine kurulu durumdaki seyir terasına geliyorsunuz. Seyir terasının özellikle üçüncü katı hafif titreşim hissedebileceğiniz bir yapı. Sis, rüzgar ve insan yoğunluğu da eklenince tam bir macera oluyor.

Baştan da uyarı yapmak gerekli işin doğrusu, eğer yükseklik korkunuz varsa burası sizi zorlayacaktır. Seyir terasının en üst noktasının yüksekliği 720 metre… Son olarak Valla Kanyonu 2021 giriş ücreti ise 5 TL.

Köy ve İnsanlar

Kanyona çıkmadan önce Muhtarın Yeri tabelası olan yere girip buranın sahibi olan Nuri Bey’den önce çayınızı içmenizi tavsiye ediyoruz. Bu ortamda o kadar iyi gidiyor ki…

Sonbaharda buralar başka güzel.

Köyden kanyona doğru çıkan yol içinde çok yoğun ormanlık bir patika içerdiği için güneşin batmasına yakın saatlerde iyice karanlık çöküyor ve yürümesi zor bir hal alıyor. Bu nedenle günün aydınlık saatlerinde gitmenizi öneririz.

Yeme İçme

Türkiye’nin en önemli milli parklarından birinin içinde olduğunuz için yörede bulabileceğiniz yeme içme mekanları da sınırlı. Ancak bu ortamda çok güzel giden ürünler de yok değil.

Örneğin Valla Kanyonu girişindeki köyde kanyon yürüyüşü sonrası yorgunluk atmak için semaver ile servis edilen çayı yudumlamak, yanında da gözlemeyi yemek ayrı bir keyif oluyor. Bunun için Erol’un Yeri Valla’yı size öneririz.

Etrafta Gezilecek Başka Nereler Var?

Bu bölgede başka kanyonlar ve seyir terasları da bulunuyor.

Özellikle Horma Kanyonu ile Çatak Kanyonu’nu ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Horma Kanyonu ve Ilıca Şelalesi

Horma Kanyonu’nu tüm detayları ile anlattığımız rehberimiz için tıklayın.

Kastamonu

Tüm bu kanyonlar ve seyir terasları haricinde bölgenin diğer önemli gezilmesi gereken yerlerini anlattığımız Kastamonu Gezi Rehberi yazımıza da bakabilirsiniz. Okumak için tıklayın.

Safranbolu

Valla Kanyonu’na 1,5 saat mesafede bulunan Safranbolu’yu buraya kadar gelmişken bizce gezmeden dönmeyin. Çok iyi korunmuş evleri ve sokakları ile sizi bekliyor. Okumak için tıklayın.

Bolu

Doğal ortamlarda gezmeyi seviyorsanız Bolu’daki tüm keşfedilmeyi bekleyen yaylar ile diğer yerleri anlattığımız rehberimiz için tıklayın.

Amasra

Amasra’nın gezilecek tüm yerleri ile en iyi lezzet noktalarını keşfediyoruz. Tıklayın!

Böylece Valla Kanyonu Gezi Rehberi yazımızın sonuna gelmiş olduk. Küre Dağları Milli Parkı’nda gezilecek yerler o kadar fazla ki, bir gün giderseniz iyi ki geldik diyeceğinize eminiz.