Karabük Gezilecek Yerler

Karabük Gezilecek Yerler yazımızda şehrin tüm gezilmesi gereken yerleri ile nefis yemeklerini sizler için derledik. Az bilinen çok sayıda güzel yer barındıran Karabük gezimize başlayalım.

Gitmeden Önce Hazırlıklarımızı Yapalım

Karabük’te doğa yürüyüşü yapılacak çok sayıda yer var. Bu nedenle uzun yürüyüşlere uygun kıyafet ve ayakkabı tercih etmelisiniz.

Bölge genelde bol yağışlı bir yer. Bu nedenle yola çıkmadan önce hava durumuna göz atmanızda fayda var.

Bazı yerlerde kredi kartı geçerli durumda olmayabiliyor, yanınızda nakit bulundurursanız rahat edersiniz.

Karabük Nerede ve Nasıl Bir Yer?

Karabük, Batı Karadeniz’de yer alıyor. Ayrıca Küre Dağları Milli Parkı, Yenice Ormanları, Safranbolu ve Amasra gibi yerlere yakın olduğu için gezilmesi gereken çok sayıda yer barındırmakta. Ufak bir şehir olsa da, etrafta görülmesi gereken o kadar güzel yerler var ki, buraya birkaç gün ayırmak tamamını gezmek için mantıklı olur.

Karabük – Ankara arası 221 kilometre ve yaklaşık 2 saat 20 dakika sürüyor. Ankara’ya yakın gezilmesi gereken yerler listenize katabilirsiniz bu nedenle.

Karabük – İstanbul arası ise 402 kilometre ve yaklaşık 4 saat 20 dakika sürüyor.

Küre Dağları’nda sonbahar.

Hangi Mevsimde Gitmeli?

Özellikle sonbaharda Yenice Ormanları ile Küre Dağları Milli Parkı rengarenk olduğu için bu mevsimdeki halini kaçırmamalısınız. Kışın da beyaz örtü altında sessiz sakin ve nefis bir manzara için eğer ekipman ve aracınız uygun ise gelmelisiniz. Diğer mevsimler ise gezmesi en rahat mevsimler olacaktır. Özellikle yazın nispeten serin bir gezi yapmak istiyorsanız tercih edebilirsiniz.

İç kısımda yer alan bir şehir olduğu için de genelde karasal iklim şartları ağır bassa da, orman örtüsü nedeniyle yağış olarak diğer karasal iklim özelliklerine sahip yerlerden daha yağışlı bir yer.

Karabük’te Gezilecek Yerler

Karabük Gezilecek Yerler makalemizin dolu dolu olmasına sebebiyet veren güzellikleri keşfedelim.

Yenice Ormanları ve Yenice Kent Ormanı

Karabük’te mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri olduğunu gönül rahatlığı ile söylemek istiyoruz. Kamp, piknik, mangal ve karavan ile gezmek için son derece ideal. Ayrıca orman içine doğru doğa yürüyüşü yapabileceğiniz yürüyüş rotaları mevcut.

Giriş ücretli ve piknik masası ile kamp için ayrı alanlar yer almakta. Aynı zamanda tuvalet de var. Piknik masası ve otopark ücreti toplam 20 TL.

Dere kenarında bir yandan yemeğinizi yerken, bir yandan da manzaranın keyfini çıkarmak için tercih etmelisiniz. Yalnız girişteki piknik alanı haricinde asıl güzel kısmı dere boyunca vadi içinden yürüdüğünüzde karşınıza gelecek. Kamp için oraları tercih ederseniz tamamen doğa ile baş başa kalıyorsunuz. Kanyonun ismi Yenice Şeker Kanyonu olarak geçiyor.

Google Maps konumu için tıklayın.

Safranbolu, Kristal Cam Teras ve Tokatlı Kanyonu

Çok iyi korunan evleri ve sokakları ile Safranbolu’nun ünü Karabük’ten çok daha fazla durumda artık. Biz de bu nedenle Safranbolu’yu ve Tokatlı Kanyonu’nu ayrıca anlattığımız yazıya geçmenizi tavsiye ediyoruz bu noktada. Ayrıca Kristal Cam Teras da bu bölgede.

Safranbolu Gezi Rehberi yazımız için tıklayın.

Bu yazıyı boş bulmak inanın çok zor.

Safranbolu Otelleri

Karabük ve Safranbolu’daki en iyi konaklardan ve otellerden harika fiyatlarla rezervasyon yapmak için tıklayın. Fırsatları kaçırmayın!

Hadrianapolis Antik Kenti

Karabük Eskipazar’da yer alan bu antik kentte henüz kazılar devam ediyor. Ancak özellikle kapalı alanındaki mozaiklerin bulunduğu bölüm başta olmak üzere görülmeye değer. Mozaikleri için Zeugma’daki kadar güzel desek yeridir. Batı Karadeniz’de de bunları görmek bizim için güzel bir sürpriz oldu. Giriş ücretsiz.

Google Maps konumu için tıklayın.

Küre Dağları Milli Parkı

Küre Dağları Milli Parkı’nda çok sayıda giriş var. Bize giriş kapısını nerededir diye sorduğunuzda onlarca girişi var demek zorunda kalmamızın sebebi ise içinde çok sayıda köyü de barındırması.

Burada çok sayıda gezilecek kanyon bulunmakta. Sırası ile Horma Kanyonu, Valla Kanyonu ve Çatak Kanyonu görülmesi gereken yerler arasında. Ayrıca Horma Kanyonu’nun sonundaki Ilıca Şelalesi de mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden. Yalnız buralara geldiğinizde artık Kastamonu sınırlarına girmiş oluyorsunuz.

Horma Kanyonu Gezi Rehberi yazımız için tıklayın.

Valla Kanyonu Gezi Rehberi yazımız için tıklayın.

Karabük’te Neler Yenir?

Daha çok kırmızı et ağırlık yemekler bulacaksınız burada. Kastamonu ile benzer yemek çeşitliliği var.

Karabük Merkezinde Yer Alanlar

Kadıefendi Lokantası

Buraya kuyu kebap yemek için gitmenizi öneririz. Kahvaltısı diğer yerlere göre ekstra bir özellik içermiyor çünkü. Ancak kuyu kebabı ve iç pilavı çok lezzetliydi. 150 gr et ve pilav ile birlikte fiyatı 55 TL.

Google Maps konumu için tıklayın.

Telefon: 0370 737 24 93

Peron Doyuranadam Butik Steakhouse

Safranbolu’da et yemek istiyorsanız ilk tercihiniz burası olmalı. Özellikle lokuma bayıldık! Hizmet, ürün kalitesi, pişirme derecesinin çok iyi ayarlanması, personel ilgisi vs. her anlamda mükemmeldi. Et yemeden önce ilik çorbasını da özellikle denemenizi öneriyoruz.

Google Maps konumu için tıklayın.

Telefon: 0539 716 59 96

Safranbolu’da Yer Alanlar

Taşev Restoran Sanat ve Şarap Evi

Şöyle kurun kafanızda; Safranbolu gibi güzel bir yerdesiniz. Ne yesek diye arama yapıyorsunuz. Canlı müzik eşliğinde lezzetli şarapları ile bir şarap evi buldunuz. Hafiften müzik sesleri geliyor uzaktan uzaktan. Ortam ve çalışanlar da pek ilgili ve nazik. O zaman denemek lazım!

Cinci Han’ın arkasında yer alan bu işletme aynı zamanda yöresel serpme kahvaltı da veriyor. Biz kahvaltısını da ayrı bir beğendik açıkçası. Hem akşam yemeği için, hem de kahvaltı için tavsiye ediyoruz.

Google Maps konumu için tıklayın.

Telefon: 0370 725 53 00

İki Kaşık Restoran

Yine Safranbolu’da yer alan diğer mekan ise burası. Özellikle farklı birçok çeşit mezesi ile serpme kahvaltısı şahaneydi. Kişi başı 35 TL. Denemenizi öneririz.

Google Maps konumu için tıklayın.

Telefon: 0546 282 89 19

Etrafta Başka Gezecek Nereler Var?

Bu konuda eğer vaktiniz varsa size iki yer tavsiye ediyoruz. Kastamonu ve Amasra.

Kastamonu Gezi Rehberi yazımız için tıklayın.

Dünyanın en yaşı 5 ağacından biri Türkiye’de! Keşfetmek için tıklayın.

Amasra Gezi Rehberi yazımız için tıklayın.

Amasra, Bartın’da yer alıyor. Ancak Karabük’e uzak değil.

Böylece Karabük Gezilecek Yerler yazımızın sonuna gelmiş olduk. Bu güzel coğrafyayı en kısa zamanda keşfetmeniz dileğiyle…