İzmir Çevresinde Gezilecek Yerler

İzmir Çevresinde Gezilecek Yerler yazımıza hoş geldiniz! Bu güzel şehrin merkezindeki çoğu yer haricinde biraz şehir dışına doğru çıkarak görülmesi gereken enteresan ve güzel yerleri tek tek anlatacağız sizlere. Bu nedenle yürüyüş için uygun kıyafetlerinizi, tam dolu şarj ile fotoğraf makinenizi ya da telefonunuzu hazırlayın şimdiden. Çünkü bir yandan kahvenizi yudumlarken, bir yandan keşfe çıkıyoruz!

Gitmeden Önce Hazırlıklarımızı Yapalım

Sizlere tavsiye edeceğimiz yerler arasında neredeyse 1400 metre rakıma çıkacağınız yerler de olacak. Bu nedenle gideceğiniz yerlerin hava durumuna mutlaka bakmalısınız.

Bazı rotalar 2-3 saatlik yürüyüş gerektiriyor. Yani yanınızda rahat ayakkabı ve yedek kıyafet olursa rahat edersiniz.

Ve tabii ki şöyle bir soluklanmak için yanınızda termos ve içinde de çay / kahve bizce olmalı. Çünkü güzel bir mekanda çay kahve molası gibisi yok.

Eğer arı alerjiniz varsa yanınıza ilaç almayı unutmayın. Ayrıca bazı yerlerde sivrisinek problemi de olabiliyor. Mevsimine göre aklınızda bulunsun.

İzmir Çevresinde Gezilecek Yerler

Bafa Gölü ve Herakleia Antik Kenti

İzmir’e 1 saat 45 dakika mesafede bulunan Bafa Gölü kamp, trekking, piknik için son derece güzel bir yer. Bu nedenle özellikle trekking / doğa yürüyüşü yapacaksanız Nisan ayında gidin ve o rengarenk yürüyüş yollarını mutlaka keşfedin deriz!

Bafa Gölü’ne dair tüm detayları anlattığımız yazımız için tıklayın.

Kula Volkanik Arazileri ve Kula Peri Bacaları

Aslında Türkiye’de çok az bilinen ancak görüldüğünde “vay be burada neler varmış!” denilecek çok yer var. Ancak Kula bu cümleyi daha da fazla hak ediyor. Çünkü sönmüş bir volkanın ağzında gezebileceğiniz, lavların üstünde yürüyebileceğiniz kaç yer var ki? Ayrıca bunların yanında peri bacası oluşumlarını da görme şansınız var. İzmir merkezden buraya gelmek yaklaşık 1,5 saat sürüyor.

Kula’da gezilecek tüm yerlere dair detaylı yazımız için tıklayın.

Arapapıştı Kanyonu

Kale, Denizli’de yer alan bu güzel kanyon mükemmel renkleri ve nefis manzarası ile özel bir yer. Ancak ne zaman özel? Tabii ki sular çekilmediği aylarda. Bu nedenle Ocak – Nisan ayları arasında giderseniz suyun en güzel göründüğü halini görebilirsiniz. Ayrıca yukarıda bungalov evler de var konaklamak için. İzmir merkezden 2 saatlik yolculuk sizi bekliyor. Ancak orman içinde piknik keyfi ve sonra kanyon manzarası için bizce değer.

Arapapıştı Kanyonu’nu detaylı anlattığımız yazımız için tıklayın.

Tire

İzmir Çevresinde Gezilecek Yerler yazımızda devam edelim. İzmir’e 1 saat mesafede bulunan Tire özellikle güzel yemekleri ile öne çıkan bir yer. Çünkü hem meze, hem de fine dinning alanında nefis tadımlar yapabileceğiniz yerler var. Ayrıca Tire pazarı da envai çeşit ürün ile devasa bir gezi ve keşif alanı. Son olarak Gastro Tire’ye mutlaka gidip yemeklerini tatmanızı öneririz.

Tire’yi detaylı anlattığımız yazı için tıklayın.

Sardes Antik Kenti ve Artemis Tapınağı

Paranın ilk keşfedildiği yere gidip keşke keşfedilmeseydi de başımıza bunlar gelmeseydi… şaka tabii hehe. İzmir’e 1,5 saat mesafede bulunan bu ören yerlerini tek seferde gezmenizi öneririz. Çünkü çok yakınlar. Bu nedenle önce buraları gezin, sonra da alttaki başlığa alalım sizi. Ve inanın ki burayı gezip sonra dağ ve göl havası almak mis gibi geliyor!

Sardes ve Artemis’i detaylı okumak için tıklayın.

Gölcük ve Bozdağ

İzmir Çevresinde Gezilecek Yerler listemizdeki Bafa Gölü ile birlikte mutlaka görün diyeceğimiz diğer yer burası. Çünkü hem orman, hem de göl olan çok fazla yer yok İzmir’de. Evet Karagöl var ancak burası kadar ferah ve güzel değil bizce. Ayrıca burası çok kalabalık da olmuyor.

Mis gibi dağ havası almak, dağ evlerini keşfetmek ve diğer detaylar için tıklayın.

Afrodisias Antik Kenti

Burayı nasıl anlatsak… 2,5 saat yol gittik ama “iyi ki gelmişiz!” diye diye gezdik. Çünkü Türkiye’deki antik kentler arasında heykelcilik merkezi olan tek yer ve sapa yerde olduğundan eserler olduğu gibi duruyor. Ayrıca Türkiye’de bilinen en büyük hipodrom da burada! Tabii buraya kadar gelmişken Denizli’ye doğru gidip Bağlı Kokoreç’e uğrayabilirsiniz. Ya da İzmir yönüne doğru dönüp Karacasu’ya sapıp Şirin Pide’de hayata bakış açınızı değiştirebilirsiniz… Şaka bir yana pideleri müthiş, tahinli antep fıstıklı pidesine karşı ise saygı duruşunda bulunduk!

Detaylı okumak için tıklayın.

Birgi

İzmir Ödemiş’e bağlı şirin bir mekan burası ve bizce zaman içinde daha da popüler hale gelecek. Çünkü neredeyse küçük bir Safrannolu burası! Ve çok da güzel korunmuş sokakları ve evleri ile fotoğraf için de çok uygun. Bozdağ – Gölcük civarına gittiğinizde burayı da listenize katabilirsiniz mesela…

Detaylı okumak için tıklayın.

İzmir Köyleri

İzmir Çevresinde Gezilecek Yerler yazımızı en keşfedilmesi gereken yerler ile bitirmek istedik: İzmir Köyleri. Çünkü İzmir’de birbirinden farklı çok enteresan ve güzel köyler var. Örneğin terk edilmiş köy, kuklaların olduğu köy, şarapların olduğu köy gibi…

Keşfetmek için tıklayın.

Böylece yazımızın sonuna geldik, en kısa zamanda bu güzel yerleri keşfetmeniz dileğiyle.